90 درصد موضوعات در مذاکرات وین توافق شده است

وب سایت الجزیره امروز (چهارشنبه) بدون ذکر نام این مقام ایرانی با اشاره به شفاهی بودن این توافق و غیر سندی بودن آن، نوشت.

وی گفت پیشرفت در مذاکرات وین به جدیت و حسن نیت ایالات متحده بستگی دارد.

این مقام ایرانی از ضمانت های اجرایی به عنوان مهم ترین موضوع حل نشده در مذاکرات وین یاد کرد.

وی گفت: شش موضوع مهم و کلیدی محور اختلافات با آمریکا در مذاکرات هسته ای است.

مذاکرات ایران با امضاکنندگان توافق هسته ای (برجام) 2015 یعنی فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین بیش از یک سال پیش با دخالت غیرمستقیم آمریکا در وین آغاز شد.

دور هشتم مذاکرات لغو تحریم ها که در 26 ژانویه 2001 آغاز شد، به پیشنهاد نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی وارد وقفه 11 مارس شد و مذاکره کنندگان برای رایزنی های سیاسی به پایتخت های خود بازگشتند.

اکثر کشورهای درگیر در مذاکرات می خواهند مذاکرات زودتر به پایان برسد، اما توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده در مورد چند موضوع کلیدی است.

آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به طور یکجانبه از توافق برجام خارج شد و مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران در ماه مارس گذشته به دلیل عدم حمایت آمریکا متوقف شد.

انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد که برای پیگیری مذاکرات وین به تهران رفته است.

مورا در توییتی نوشت که با علی باقری کنی، معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران و همچنین سایر مقامات ایرانی برای مذاکرات وین و سایر مسائل دیدار خواهد کرد.

READ  همه پرسی دنباس و واکنش رهبران غربی

وی افزود: کار برای پر کردن خلأهای باقی مانده در مذاکرات (وین) ادامه دارد.

این دومین بار از زمان تعلیق مذاکرات در وین است که مورا راهی تهران می شود. انتظار می رود که وی با مقامات ایرانی دیدار کند تا پیشنهادات منطقی برای رفع نگرانی های مشروع ایران ارائه دهد.

سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته گفت: حضور مورا نشان می دهد که ما مذاکرات را به درستی انجام می دهیم، اگر آمریکا امروز تصمیم بگیرد و آنچه را که پس از سفر مورا از جیب مردم ایران برداشته است، برگرداند.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا