746 نفر در تصادفات جاده ای در نوروز جان باختند


سرهنگ عینولا جهانی در نشست خبری که در نشست خبری ستاد مرکزی هماهنگی با حضور معاون وزیر کشور، رئیس سازمان اورژانس و هلال احمر برگزار شد، پ. تعداد جانباختگان تصادفات جاده ای در تعطیلات نوروزی 746 نفر بود که تردد جاده ای بیش از 50 درصد افزایش داشت، اما تعداد فوتی ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 26 درصد کاهش داشت.

وی گفت: آمار پلیس این حادثه مربوط به محل حادثه نبوده بلکه برگرفته از کل سامانه ستاد ناجا است که پس از وقوع حادثه ثبت و پرونده به پلیس و دستگاه قضایی خواهد رفت. آمارهای ستاد ناجا نزدیکترین آمار به پزشکی قانونی است.

سرهنگ جهانی ادامه داد: تصادفات جاده ای در شهرستان نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد و تصادفات جاده ای برون شهری 15 درصد کاهش داشته است.

معاون اجتماعی و فرهنگی پلیس راهور ناجا افزود: بیشترین علت تصادفات عدم توجه به جلو، سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز است. واژگونی خودرو 30 درصد از تصادفات جاده ای را تشکیل می دهد و چهارمین علت تصادفات است.

به گفته وی، در این مدت 35 هزار دستگاه خودرو توقیف شد که متناسب با نوع تخلف از ساعت سه تا پایان تعطیلات است.

وی با اشاره به شرایط خاص امسال با شروع سردی هوا که باعث شده محورهای جنوبی با سفرهای بیشتری مواجه شوند و از سوی دیگر ماه رمضان که تمایل به سفر به نوروز را افزایش داده است، گفت: در نوروز امسال. بیش از 50 درصد افزایش نسبت به سال 1378 حدود 240 درصد افزایش داشته و نسبت به نوروز سال 1377 20 درصد کاهش نشان می دهد.

READ  خبرگزاری مهر مدعی است: فیلم وداع با پرستاران با مهسا امینی ساختگی است

به گفته معاون اجتماعی و فرهنگی وزیر راهور ناجا، پلیس مازندران و گیلان، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، هرمزگان و همدان بیشترین تردد و بیشترین خروجی خودرو را به استان تهران اختصاص داده اند.

به گفته سرهنگ جهانی، از 25 اسفند تا 13 فروردین 1392 بیش از پنج میلیون و 500 دستگاه خودرو با شماره ثبت و تلفن همراه با پیش شماره تهران از استان نوروزی خارج شده اند که رقمی بی سابقه است.

وی همچنین گفت: تاکنون هیچ حادثه ای در حوزه راهیان نور به پلیس گزارش نشده است.

معاون اجتماعی و فرهنگی پلیس راهور ناجا نیز در پیامکی برای حدود 2000 راننده به عنوان رانندگان پرخطر قبل از تعطیلات نوروزی توضیح داد. آنها پیامک را دریافت کردند و سال گذشته یکی از 20 تخلف را مرتکب شدند، بنابراین پلیس آنها را راننده خطرناکی می داند. ارسال این پیامک در کاهش تصادفات جاده ای بسیار موثر بود.

هنگ جهانی همچنین گفت: پلیس برای رانندگانی که تخلف و تصادف نکرده اند، جایزه تعیین کرده است که این رانندگان را به قید قرعه انتخاب می کنند.

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا