2 روز هوای تازه سهم تهران از 1400


سیدمحمدمهدی میرزایی‌قمی وی خاطرنشان کرد: سال 1400 در شرایطی به پایان رسید که در مجموع 2 روز شرایط پاک، 249 روز شرایط قابل قبول، 108 روز ناسالم برای اقشار آسیب پذیر و 6 روز ناسالم برای تمامی اقشار در پایتخت گزارش شده است. امسال 23 روز از آلاینده ازن پیشی گرفت و آلاینده دی اکسید نیتروژن به مدت 13 روز در شرایط نامساعدی قرار داشت. همچنین دو آلاینده ذرات گرد و غبار کوچکتر از دو و نیم میکرون و ذرات گرد و غبار کوچکتر از 10 میکرون به ترتیب 95 و 8 روز بالاتر از حد مجاز بودند. البته در برخی روزها بیش از یک آلوده کننده در وضعیت بدی قرار داشتند.

وی افزود: این در شرایطی است که در سال 1399، 17 روز پاک، 226 روز قابل قبول، 107 روز ناسالم برای اقشار آسیب پذیر و 16 روز ناسالم برای همه افراد جامعه به ثبت رسیده است. در سال 1399 آلاینده های ازن با 42 روز مساعد، آلاینده های دی اکسید نیتروژن با 5 روز نامطلوب و آلاینده های گرد و غبار کمتر از دو و نیم میکرون و ذرات گرد و غبار کوچکتر از 10 میکرون به ترتیب به مدت 87 و 6 روز در شرایط فوق قرار داشتند.

میرزایی کومی افزود: مجموع روزهای نامطلوب در سال 1399 123 روز بوده که این تعداد تا سال 1400 به 114 روز کاهش یافته است. مقایسه دو آلاینده موجود در شاخص هوای پایتخت یعنی ذرات کوچکتر گرد و غبار 2.5 میکرون و ازن در آخرین سال. دو سال است که مشاهده شده است که تعداد روزهای نامطلوب برای ذرات معلق زیر 2.5 میکرون 8 روز افزایش یافته است، اما برای آلاینده ازن 19 روز کاهش یافته است. روزهای آلوده قابل مشاهده است.

READ  برای جلوگیری از سفیدی مو چه بخوریم؟

وی در خصوص کیفیت هوا در سال جدید نیز گفت: بررسی وضعیت کیفی هوا در 5 روز اول سال 1401 نیز نشان می دهد که در تمام این روزها شرایط کیفی هوای تهران قابل قبول بوده و شاخص کیفی بین 66 تا 85 و شاخص متغیر است. آلاینده ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون هستند. در همین مدت در سال 1400 یک روز شرایط پاک، سه روز شرایط قابل قبول و یک روز شرایط ناسالم برای اقشار آسیب پذیر به ثبت رسیده است.

رئيس شركت كنترل كيفيت هوا در پايان گفت: با استاندارد سختگيرانه‌تر محاسبه شاخص كيفيت هوا از ابتداي سال 1399، تعداد روزهاي با شرايط پاك‌تر و تعداد سفرهاي درون شهري و تعداد مسافران در پایتخت در این مدت (هفته اول فروردین) همچنین از کاهش غلظت آلاینده ها در هوا و رسیدن به محدوده پاک جلوگیری کرد. البته همانطور که می بینید هیچ یک از روزهای سال جدید در شرایط نامساعدی نبودند اما سال گذشته به دلیل ظهور گرد و غبار و با وجود شرایط معمول آب و هوایی در ایام نوروز، روزی آلوده ثبت شد.

بیشتر بخوانید:

جدیدترین اقلیم کشور; در شمال بارانی و در جنوب آفتابی است

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا