۱۱ عنوان برنامه در حوزه میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری به پایان رسید


گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از استان چهارمحال و بختیاری علیرضا گیلان وی در روز پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401 با اعلام این خبر گفت: مرمت و پاکسازی ائمه اطهار (ع) شهرکرد از مهمترین برنامه های هفته میراث فرهنگی در چهارمحال و بختیاری است.

وی افزود: بر اساس 80 فصل از کاوش ها و مطالعات باستان شناسی در چهارمحال و بختیاری، تاکنون 4 هزار اثر غیرمنقول تاریخی و فرهنگی از جمله بناها و محوطه های تاریخی استان شناسایی شده که 644 مورد از آنها در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. “

گیلان توضیح داد: همین الان 30 اثر طبیعی، 93 اثر معنوی (میراث ناملموس) و 13 هزار شیء منقول تاریخی از چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. “

به وجود اشاره کرد 13 موزه چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: از این تعداد هشت موزه دولتی، همکار و خصوصی هستند که بر اساس آمار موجود بلیط فروشی، سالانه بیش از 140 هزار نفر از این موزه ها بازدید می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری افزود:بافت تاریخی چالشتر شهرکرد و بافت روستایی یاسه‌چای سامان و سرآقاسید کوهرنگ از بافت‌های ارزشمند این استان است. “این دارد.”

به اسناد و سازمان اشاره دارد 10 هزار مکان تاریخی در سیستم جام وی گفت: مرمت بناهای تاریخی اعم از مساجد، امامزاده ها، خانه های تاریخی و حمام ها از اولویت های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری است.

گیلان گفت: به همین دلیل در سال های اخیر 88 اثر تاریخی چهارمحال و بختیاری مرمت و مرمت شده است که مجموعه تاریخی و فرهنگی قلعه تاریخی چالشتر، قلعه برده و آینه اتاق شهرکرد از مهمترین این بناها هستند. E.”

READ  توضیحات استاندار اصفهان در رابطه با احیای زاینده رود

وی افزود: سال گذشته 22 کیلو، طبیعی و نامشهود «شرایط چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و دو بنا و بافت تاریخی در استان مرمت شده است.

مدیرکل فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری گفت: در سال گذشته 30 طرح در زمینه توسعه زیرساخت های گردشگری و یک طرح برای ایجاد زیرساخت های مناطق نمونه گردشگری در استان اجرا شد.

حفظ، مرمت و احیای بناها، محوطه‌ها، بافت‌ها و ارزش‌های تاریخی و فرهنگی چهارمحال و بختیاری از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در سال جاری است. ” او گفت. .

گیلان افزود: ثبت آثار تاریخی، طبیعی و ناملموس در فهرست آثار ملی ایران، نوسازی بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی، واگذاری بناهای واجد شرایط به سرمایه گذاران برای مرمت و بهره برداری و تحقیق و اجرای برنامه های مرتبط با کاوش های باستان شناسی. اهداف دیگر است.» و برنامه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری در سال 1401 است.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا