یک کشف شگفت انگیز و باورنکردنی از پلاستیک !

دانشمندان با استفاده از لیزرهای قدرتمند توانستند پلاستیک ارزان قیمت را به نانوالماس های کوچک تبدیل کنند. با این کار آنها وجود نوع جدیدی از آب را نیز تایید کردند. این یافته ها می تواند وجود باران های الماس را در غول های یخی منظومه شمسی آشکار کند و توضیح دهد که چرا این جهان های سرد دارای چنین میدان های مغناطیسی عجیبی هستند. تکنیک انفجار لیزری همچنین می تواند به کاربردهای بیشتر زمینی منجر شود.

نانوالماس نوعی الماس است که اندازه آن تنها چند نانومتر یا یک میلیاردم متر است. دومینیک کراس، یکی از نویسندگان این مطالعه، به Live Science گفت:

کاربردهای موجود و بالقوه ای دارند که از جمله آنها می توان به تبدیل دی اکسید کربن به گازهای دیگر و رساندن دارو به بدن اشاره کرد. نانوالماس ها همچنین می توانند به عنوان حسگرهای کوانتومی بسیار کوچک و دقیق برای دما و میدان های مغناطیسی مورد استفاده قرار گیرند که می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد.

کراس اضافه کرد که این تکنیک همچنین انگیزه مالی برای پاکسازی و تبدیل پلاستیک های اقیانوس ها و سایر انواع آلودگی های پلاستیکی را افزایش می دهد.

آزمایش پلاستیک برای الماس

ساخت الماس و آب از پلاستیک انجام شده است!

برای سال‌ها، دانشمندان سیاره‌شناسی مشکوک بودند که الماس‌ها در فضای داخلی سرد غول‌های یخی مانند نپتون و اورانوس تشکیل شده‌اند. اگر این الماس ها تشکیل شوند، به این معنی است که در داخل این جهان های یخ زده باران می بارد.

برای آزمایش امکان پذیر بودن این فرآیند، محققان ورقه ای از پلاستیک پلی اتیلن ترفتالات (PET) موجود در بطری های پلاستیکی را برداشتند و از لیزر نوری پرقدرت در آزمایشگاه ملی شتاب دهنده SLAC برای گرم کردن پلاستیک تا حدود 6000 درجه سانتیگراد استفاده کردند.

READ  قیمت هر کیلو زعفران نباید از ۳۸ میلیون تومان بیشتر باشد

این فشار، تنها در یک میلیاردم ثانیه، فشاری میلیون‌ها برابر بیشتر از جو زمین ایجاد کرد و با وارد کردن ضربه به پلاستیک، اتم‌های کربن موجود در پلاستیک را به ساختاری کریستالی و هیدروژن و اکسیژن تبدیل کرد. در این شبکه حرکت کنند.

کروز افزود:

با استفاده از یک لیزر پرقدرت اشعه ایکس، می‌توانیم داخل نمونه را نگاه کنیم و واکنش‌های شیمیایی در آنجا را ثبت کنیم. ما در بازه زمانی آزمایش‌های خود (چند نانوثانیه) تشکیل بسیار کارآمدی از نانوالماس‌ها را در داخل پلاستیک‌های فشرده مشاهده کردیم.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این نوع تشکیل الماس ممکن است بیشتر از آنچه دانشمندان فکر می‌کردند رایج باشد و این احتمال را تقویت می‌کند که غول‌های یخی لایه‌های ضخیمی از الماس در اطراف هسته جامد خود دارند.

این آزمایش همچنین ثابت می‌کند که در سطوح بالای دما و فشار موجود در جهان‌های یخی، حالت عجیبی از آب به نام ابریونیک آب-یخ ظاهر می‌شود.

این شکل عجیب آب به پروتون ها اجازه می دهد تا در شبکه ای از اتم های اکسیژن حرکت کنند. کراس همچنین گفت که اگر چنین آب جنینی روی غول‌های یخی مانند اورانوس و نپتون وجود داشته باشد، حرکت پروتون‌ها از طریق این ماده عجیب می‌تواند به تولید میدان‌های مغناطیسی مرموز که در این سیارات دیده می‌شود کمک کند. محاسبات قبلی نشان می‌دهد که اتم‌های کربنی که احتمالاً در داخل سیارات یافت می‌شوند، آب‌های جنینی تشکیل‌شده در آنجا را بسیار ناپایدار می‌سازند.

با این حال کراس گفت:

آزمایش‌های ما اکنون نشان می‌دهد که کربن و آب با یکدیگر ترکیب می‌شوند و الماس را تشکیل می‌دهند. بنابراین، آب جدا شده می تواند در داخل سیارات وجود داشته باشد، که احتمال تشکیل آب روی هم را بیشتر می کند.

READ  عکسl رقم‌های عجیب جرایم غول‌های فناوری!

همچنین به زودی یک فضاپیما از همسایگان یخی زمین بازدید خواهد کرد تا ببیند آیا بارش الماس و آب اسرارآمیز احتمالی واقعاً در آنجا وجود دارد یا خیر.

کروز افزود:

پیش بینی می شود که طی یک دهه آینده، یک کاوشگر جدید ناسا بر روی اورانوس پرتاب شود، همانطور که توسط بررسی 10 ساله مشخص شده است.

این یافته ها ممکن است کاربردهای تجاری بیشتری نیز داشته باشند. در حال حاضر، مردم با انفجار کربن یا انفجار الماس های بزرگتر با استفاده از مواد منفجره، نانوالماس می سازند و انبوهی از الماس ها در اندازه های مختلف ایجاد می کنند. کراس به این نتیجه رسید که روش جدید روش تمیزتری برای ساخت الماس با اندازه های خاص خواهد بود.

227227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا