یک مقام وزارت نفت به روزنامه دولت خبر داد: قرارداد محرمانه نیم میلیارد یورویی نفتی با یک شرکت خارجی


فریدون کرد زنگه در گفت و گو با ایران اظهار داشت: مذاکرات با سرمایه گذاران داخلی و خارجی از نزدیک ادامه دارد و محدودیتی برای این بخش وجود ندارد. وی تصریح کرد: اخیراً شرکت‌های پتروشیمی و هلدینگ‌ها نیز وارد بحث سرمایه‌گذاری در بالادست صنعت نفت شده‌اند و این به خوبی نشان می‌دهد که مکانیسم کامل استفاده از همه ظرفیت‌ها است.

ورود سرمایه خارجی به صنعت نفت

زنگنه با اشاره به شرایط خاص کشور و محرمانه بودن برخی قراردادها و قراردادهای منعقد شده با شرکت های خارجی، گفت: در این هشت ماه قراردادها و قراردادهایی با شرکت های خارجی منعقد کرده ایم که در نهایت به توسعه صنعت نفت کمک می کند. وی گفت: به عنوان مثال در اواخر دهه 1400 یک قرارداد 500 میلیون یورویی مخفی با یک شرکت خارجی منعقد شد اما به دلیل تحریم رسانه ای نبود. این اولین قرارداد برای توسعه میادین نفتی پارس جنوبی است. در عین حال، ما به دنبال اکتشاف نفت هستیم».

20 میلیارد دلار از داخل کشور تامین کنید

در ماه‌های اخیر که دولت تمرکز خود را به سرمایه‌گذاران داخلی معطوف کرده است، بخشی از 200 میلیارد دلار مورد نیاز صنعت نفت باید از بانک‌ها، مؤسسات مالی و شرکت‌های بخش خصوصی تأمین شود. مدیر سرمایه گذاری و بازرگانی شرکت ملی نفت ایران گفت: بر اساس ظرفیت سنجی ها، در نظر داریم 20 میلیارد دلار اعتبار از سیستم بانکی، موسسات مالی و اعتباری و بخش خصوصی تامین کنیم.

وی گفت: این سرمایه می تواند بخش قابل توجهی از نیاز این بخش را تامین کند و گامی موثر در جهت دستیابی به هدف 5.7 میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید نفت است.

خبر خوب برای نفت در هفته آینده

مدیر سرمایه گذاری و بازرگانی شرکت ملی نفت ایران می گوید: تامین مالی مهمترین بخش از میادین نفتی جنوب یعنی میدان آزادگان جمع بندی شده و هفته آینده خبرهای خوبی اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: قرار است قسمت شمالی و جنوبی میدان به صورت یکپارچه یکپارچه شود و به دنبال تشکیل کنسرسیومی برای این امر هستیم. زنگنه با بیان اینکه این کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های ایرانی است، گفت: در قالب شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) این همکاری‌ها و بخشی از تامین مالی بخش داخلی به‌ویژه سیستم بانکی است. شرکت هایی که اعلام آمادگی کرده اند نیز بخشی از این تامین مالی خواهند بود.

توسعه آزادگان برای تولید 700 هزار بشکه در روز

برنامه های شرکت ملی نفت نشان می دهد که میادین مشترک در اولویت توسعه قرار دارند. یکی از میدان های مهم ایران که آب انبار آن با کشور همسایه مشترک است، میدان آزادگان است. در میدان مشترک آزادگان قرار است تا پایان سال ظرفیت تولید به 220 هزار بشکه در روز افزایش یابد و در فاز دوم تولید از آزادگان شمال و جنوب به 570 هزار بشکه در روز افزایش یابد.

قائم مقام شرکت ملی نفت ایران درباره برنامه کامل این بخش می گوید: توسعه آزادگان از این پس یکپارچه می شود و آنچه در راستای برنامه توسعه راهبردی در نظر داریم توسعه این میدان در دو دوره متوالی 4 ساله هدف این است که ظرف 7 سال آینده ظرفیت تولید میدان به 700 هزار بشکه در روز برسد یعنی تا پایان امسال به 220 هزار بشکه در روز یعنی 570 هزار بشکه در روز برسد. در مرحله دوم و 700 هزار بشکه در روز در مرحله سوم: این برنامه به مدت 7 سال و با تامین مالی داخلی انجام می شود.

او در مورد پیشنهاد فناوری می گوید: «مسئله اول، بودجه ای است که از داخل می آید. اما از نظر فناوری، شرکت های فعال در دو حوزه (E&P) و (EPC) در ایران به توان قابل قبولی رسیده اند و می توانند جلو بروند. بنابراین برای آزادگان و بسیاری از میادین دیگر کشور مشکلی نداریم.»

نرخ بازیافت روغن در آزادگان دو برابر شد

مدیر سرمایه گذاری و بازرگانی شرکت ملی نفت ایران می گوید: طرح توسعه آزادگان شاهد افزایش نرخ بازیافت نفت خام نیز بود.

وی توضیح می دهد: طرح افزایش ضریب بازیافت نفت خام به معنای افزایش برداشت نفت از این میدان در مرحله اول به 10 درصد است. این بدان معناست که از 5 درصد فعلی به 10 درصد خواهیم رسید و این امر با استفاده از روش های بهینه اضافه برداشت در این زمینه انجام می شود. افزایش ضریب بازیافت یا بهبود بازیافت نفت به صورت EOR و IOR انجام می شود. افزایش نرخ بازیافت مشکلی جدی است که ثروت کشور را افزایش می دهد. حدود 67 میلیارد بشکه نفت خام در غرب کارون وجود دارد که افزایش ضریب بازیافت می تواند بشکه های بیشتری از این میدان مشترک را برای کشور تامین کند.

همکاری با خارجی ها برای بخش هایی که نیاز به فناوری دارند

کرد زنگه در مورد بخش هایی که نیاز به فناوری های روز دنیا دارند، به مذاکره با شرکت های بین المللی اشاره می کند و می گوید: به عنوان مثال در برخی مناطق مشترک دریا باید هم منابع مالی و هم فناوری جذب کنیم. بنابراین با کشورهای اروپایی و آسیایی معامله کردیم و خوشبختانه سیگنال های مثبتی دریافت کردیم. برخی شرکت ها برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده اند. علاوه بر سرمایه‌گذاری در فناوری دریایی، ما باید این فناوری را تا حدودی ارتقا دهیم.» وی گفت: همچنین در حال رایزنی با شرکت های اروپایی برای تامین تجهیزات و کالاهای مورد نیاز هستیم و انشالله تا پایان سال این ظرفیت فراهم خواهد شد.

23302

READ  تورم وحشتناک اقلام خوراکی در دوره ریاست جمهوری رئیسی/ سلامت شهروندان در تیررس گرانی‌ها!


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا