یک تک تیرانداز برای کشتن یک خبرنگار آورده شد

فاطمه کریم خان: شاهد عینی: شیرین ابوعقیل خبرنگار الجزیره امروز توسط نیروهای اسرائیلی کشته شد. نظامیان اسرائیلی در آستانه حمله به فلسطینی های ساکن کمپ آوارگان جنین در شمال غرب بودند و خبرنگاران ساعاتی قبل از حمله از این عملیات مطلع شدند. یکی از آنها، شیرین ابوعقیل، خبرنگار ارشد الجزیره که صبح امروز به دفتر رسانه گفت، خواهد دید که چه اتفاقی می افتد.

شیرین پیش از آغاز عملیات نیروهای اسرائیلی در شهر جنین کرانه باختری توسط یک تک تیرانداز اسرائیلی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

حدود ساعت 10 صبح در اورشلیم اشغالی، شیرین و تهیه‌کننده‌اش، جلیقه‌ها و کلاه‌های ضدگلوله پوشیده بودند، در کنار دیواری که تهیه‌کننده شیرین در آنجا به ضرب گلوله کشته شد، پنهان شدند. در حالی که سعی می کرد برای کمک به او یک متر بین او و تهیه کننده اش راه برود، گلوله دوم به او اصابت کرد، برای هدایت او باید یک تک تیرانداز باشید.

فیلم تیراندازی شیرین دردناک است. گروهی از خبرنگاران که قرار بود برای پوشش خبری حمله امروز سربازان اسرائیلی به جنین در منطقه حضور داشته باشند، درست در آن سوی خیابان شیرین و تهیه کننده آن در حال فیلمبرداری از سقوط شیرین هستند. کسانی که با بلندترین صدا فریاد می زنند «آساف» (آمبولانس) و معلوم نیست شیرین، خبرنگار ارشد الجزیره در دم کشته شده است. آنها حتی نمی توانند برای کمک به شیرین یا تهیه کننده اش که به دیوار تکیه داده از خیابان عبور کنند. تیراندازی به سربازان اسرائیلی بی وقفه ادامه دارد و زمانی که یکی از شاهدان این طرف خیابان سعی می کند از خیابان عبور کند، همکاران شیرین فریاد می زنند «فروارد» وگرنه جسد دیگری رها می شود.

READ  در دیدار وزرای دفاع انگلیس و عربستان چه گذشت؟

الجزیره بلافاصله پس از وقوع این قتل را محکوم کرد. الجزیره در بیانیه ای کشتن هدفمند یک خبرنگار ارشد رسانه ای را با حمله موشکی به دفتر آسوشیتدپرس در جریان جنگ اخیر غزه و اسرائیل مقایسه کرد و قطر را “تروریسم دولتی” خواند. جامعه بین المللی با اسرائیل برخورد کرد. مرگ نادر خبرنگار الجزیره و خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب برای قتل امروز شد.

بیشتر بخوانید:

رژیم صهیونیستی خبرنگار الجزیره را کشت

الجزیره خواستار واکنش اسرائیل به قتل روزنامه نگارش شده است

ایران شهادت خبرنگار الجزیره را محکوم کرد

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) در بیانیه‌ای تند اعلام کرد همانطور که جهان به قتل روزنامه‌نگاران در جنگ روسیه و اوکراین حساس است، ترور روزنامه‌نگار الجزیره در کرانه باختری باید محکوم شود.

اسرائیل از اولین دقایق انتشار گسترده اش، کشتار نیروهای جنین در جنین توسط الجزیره را سفید می کند. آنها بعداً مدعی شدند که شیرین ابوعقیل مورد هدف نیروهای فلسطینی قرار گرفته است و بعداً گفتند که شیرین در بحبوحه درگیری بین نیروهای اسرائیلی و فلسطینی بوده و کمیسیونی برای کشف حقایق مرگ وی تشکیل خواهد داد.

همکاران شیرین که در صحنه حضور داشتند، از جمله تهیه کننده او که یک متر با شیرین فاصله داشت، به دیوار چسبیده بودند و تاکید کردند که شیرین قبل از عملیات نظامی علیه جنین توسط سربازان اسرائیلی مورد اصابت گلوله قرار گرفته است و هیچ تیراندازی صورت نگرفته است. طرف فلسطینی در حال پیشرفت نیست.

یک شاهد عینی مستقل در مورد مشاهدات خود از قتل شیرین به الجزیره گفت.

پس از آنکه محمود عباس، نخست وزیر اسرائیل، اسرائیل را به کشتن شیرین ابوعقیل متهم کرد، بنت نخست وزیر اسرائیل این اتهامات را رد کرد.

وعده اسرائیل برای تشکیل کمیته حقیقت یاب با واکنش کارشناسان و فعالان حقوق بشر در منطقه مانند منیر نصیبه، وکیل حقوق بشر و استاد حقوق بین الملل دانشگاه قدس مواجه شد که ادعاهای اسرائیل را دروغ است. زمانی که موضوع تروریسم دولتی، جنایات جنگی و نقض حقوق بشر مطرح می‌شود، اسرائیل می‌گوید در حال بررسی این موضوع است، اما هرگز تحقیقات را جدی نمی‌گیرد. ما هرگز انتظار نداریم که آنها مسئولیت اعمال خود را بپذیرند.»

READ  اطلاعات نتانیاهو و لاپید به دست هکرها افتاد

عمر شاکر، مدیر دیده بان حقوق بشر اسرائیل و فلسطین گفت: کشتارهای شیرین پدیده جدیدی نیست، اسرائیل به طور سیستماتیک چنین اقداماتی را انجام می دهد، آنها به طور سیستماتیک روزنامه نگاران فلسطینی را هدف قرار می دهند. «هر بار که چنین اتفاقی می‌افتد، می‌گویند در حال بررسی ماجرا هستند، اما اختیار این کار را ندارند.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور صلح در خاورمیانه، ترور شیرین را به شدت محکوم کرد و گفت که نیاز فوری به تحقیقات جامع و مسئولانه در مورد این ترور و عاملان آن وجود دارد و هرگز نباید به کارمندان رسانه‌ها حمله کرد. .

حماس ترور شیرین را محکوم می کند و می افزاید آنچه صبح امروز در جنین رخ داد تنها یک فصل دیگر به جنایات اسرائیل در فلسطین اضافه می کند، در حالی که اتحادیه اروپا تشکیل کمیسیون مستقلی برای اثبات حقایق ترور شیرین ابو را غیرقابل توجیه خواند. عاقل شد.

شیرین ابوعقیل در ویدئوی کوتاهی که پیش از این برای معرفی خود به الجزیره ضبط کرده بود، گفت: “من روزنامه نگاری را برای نزدیک بودن به مردم انتخاب کردم، این آسان نیست که واقعا بخواهی چیزی را تغییر دهم، اما حداقل می توانم صدای مردم را بشنوم.” بگذارید دنیا بداند، آن صدا امروز خفه شد.

49311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا