یاغی‌گری آهسته و پیوسته – خبرآنلاین

اولین و بیرونی ترین لایه مشترک همه این فیلم ها، توجه و علاقه ویژه نقشه به موضوع آسیب های اجتماعی و لایه ای از جامعه ایران است که اغلب در مناطق فقیرنشین و جنوبی شهرهای ایران، به ویژه تهران و شیراز (که ممکن است وجود داشته باشد. در همه شهرها رایج باشد). ) همچنین زمینه و شکل فکری و فرهنگی حاکم بر این ساختارهای اجتماعی. کارت توانست با درک عمیق و مستقیمی که از این طبقه از جامعه ایران به دست آورد، تصویری معتبر و البته قابل درک و همراه از افراد، موقعیت ها، ترس ها، آسیب ها، تلاش ها، تضادها، ویژگی های اخلاقی و انسانی آنها ایجاد کند. نحوه تصمیم گیری و تصمیم گیری آنها، روشهایی که خود را برای زنده ماندن می یابند، مبارزاتی که رهبری می کنند، الگوی عشق و نفرت آنها، روش امیدواری آنها و الگوی ناامیدی آنها، روشی که می دانند چگونه دوست یا دشمن باشند، موانع. ، هم با همکاری و هم خیانت هایی که در این راه صورت می گیرد و البته تلاش هایی که با تمام وجود انجام می دهند تا از باتلاق و گل ناگزیری که در آن حضور دارند، بیرون بیایند تا از آب دور شوند یا غوطه ور شدن، زنده بودن و بی جان بودن، ماندن و رفتن و… همه این جزئیات را ارائه می دهد که ساختار و ساختار هر گروه و طبقه اجتماعی را تشکیل می دهد.

همه اینها، اما شاید بیشتر از همه، حاصل نگاهی مبتنی بر تجربه زیستی شخصی و بالاتر از همه، روحیه مشاهده، کنجکاوی و تمرکز پژوهشی بر آثار محمد کارت است. این ویژگی اخیر که مبتنی بر شناخت مستقیم واقعیت و پژوهش محور است را باید حاصل تلاش موفق محمد کارت در عرصه سینمای مستند دانست. دو نمونه ذکر شده در بالا، Blood of Death و Advantage، نشان دهنده مسیری است که محمد کارت امروز طی کرده است.

اما نکته مهم دیگری که می توان آن را وجه مشترک تمامی آثار محمد کارت دانست، اصل خود سینما و شیوه داستان گویی، قصه گویی و حتی تصویرسازی در آثار اوست. کارته چه در فیلم های مستند و چه در فیلم های کوتاه و بلندش و حالا در سریال هایش، از ویژگی های اولیه ای که سینما را برای سینمادوستان جذاب کرده است غافل نشده است.

این ویژگی به دلیل فرم و تصویر تصویرسازی، عکاسی، دکوپاژ، تدوین، بازیگران و طراحی صحنه و نورپردازی و البته نگاه تاریخ و فراتر از این همه فضاسازی و فضاسازی در «بچه خوار» نیز وجود دارد. و احساس در کار همین ویژگی در «پروانه های شنا» و حتی در مستندهای او وجود دارد.

READ  صفحه اول روزنامه های دوشنبه دوم خرداد ۱۴۰۱

در مجموع یکی از مولفه های مهم آثار مستند نقشه ها تلاش او برای دستکاری نکردن واقعیت و در عین حال بستن فضای کارت برای داستان های سینمایی و ارائه تصاویری جذاب و خلاقانه از واقعیت های رخ داده است. در «شورش» هم همین ویژگی وجود دارد. جدا از جنبه های متنی و بیان داستان ها و ویژگی ها و ترسیم ساختار کلی اثر در قسمت اول که هدف آن ترسیم زمین بازی و سپس ساخت بقیه داستان بر این اساس است که می توان به آن توجه کرد. تلاش ملموس برای دستیابی به سر و شکل شاد باید پذیرفته شود و رنگ بصری در کار است.

همه اینها از مرحله انتخاب بازیگری که دوربین را دوست دارد گرفته تا طراحی چهره، لباس، صحنه، نور، زاویه دوربین، اندازه صفحه، ریتم، تدوین، تصحیح رنگ و نور و… تغییر رنگ و لعاب داده است. که چشم را اذیت نمی کند. واضح است که همه این ویژگی های بصری در کنار سبک داستان گویی و ساختار سناریوی جنسی، هم افزایی را به وجود می آورد که اگر به درستی کارگردانی و در قسمت های بعدی استفاده شود، نتایج قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

تاکنون موضوع تحقیق و شناخت تمامی جزئیات موضوع و موقعیت تاریخ از یک سو و فراموش نکردن محیط ارائه اثر یعنی سینما به عنوان دو ویژگی مهم نقشه شناخته شده است. آثار. علاوه بر همه اینها باید توجه داشت که کارت از عدم اطمینان و حوصله در هنگام خرج کردن جلوگیری می کند. همانطور که در بالا ذکر شد، این کارت از همان ابتدای کار خود به عنوان کارگردان، بر روی ژانر خاصی از شخصیت ها، طبقه آنها و دنیای اطراف آنها تمرکز می کند و به آرامی همان مسیر را دنبال می کند و به جای کوبیدن به در و دیوار برای یک شبه سلسله. سرگیجه تمام انرژی خود را در همان فضا متمرکز کرد که شاید برای او جذاب تر و قابل درک تر بود. در واقع تکلیفش برایش مشخص بود و وارد فضایی شد که تمایل درونی به آن داشت. نتیجه این صفت چیست؟

اولین و مهمترین دستاورد این ظاهر، فضای ملموس و قابل درک داستان های اوست. در واقع این احساس به مخاطب منتقل نمی شود که کارت بازی می شود و سعی می شود تا این حد خاص باشد. کارت و آثار آن همیشه دارای جنسیت گرما و تفاهم است که منجر به انسجام کلی اثر، نبود ویژگی های خاص و مزیت موضوعات خاص در فیلم و در نهایت خوشایند بودن نتیجه برای بیننده می شود. همه اینها را باید در ارتباط مستقیم نقشه با سوژه ها و شخصیت های واقعی حاضر در آثار او در نظر گرفت.

READ  بررسی مباحث پرچالش تولید و پخش در کمیته هماهنگی تولید و نمایش انجمن VOD

اعتقاد بر این است که محمد از این خودکار برای به دست آوردن کارتی ارزشمند از طریق صمیمیت، رفاقت و همدلی با سوژه های خود استفاده کرده است که اکنون در داستان های او استفاده می شود. در واقع در جریان تحقیقاتی که وی برای ساخت آثار و نگارش نقشه ها و فیلمنامه های خود انجام داده است، نقشه وارد بطن دنیای انسان ها و جغرافیای روحی و فیزیکی پیرامون آنها می شود تا واقعیت های موجود را با تمام تلخی هایش کشف و لمس کند. و ابعاد شیرین درک کنید، مشاهده کنید و در نهایت سرعت خود را کاهش دهید.

شورش آهسته و مداوم
محمد کارت

البته احتمالاً این ویژگی در کارگردانی و کارگردانی گروه سازنده آثار او وجود دارد، زیرا او توانسته گروهی از شخصیت های آسیب دیده و جنایتکار را در مستندهای خود رهبری کند و حتی در برخی صحنه ها حضور آنها را مدیریت کند. و مجموعه ای از آثار داستانی او. چهره های سینمایی را مدیریت کنید. فرض بر این است که این قلم خروجی همگنی دارد، حضور بازیگران حرفه ای و مشهور به همراه غیر بازیگر در آثار کارت اصلی در دو ویژگی ذکر شده در بالا.

یکی تکلیف روشن نقشه با خودش و سینما و دیگری توانایی برقراری ارتباط انسانی با آدم ها و شخصیت های حاضر در آثارش.ویژگی های متناقض تبدیل به کلیتی غیر متضاد می شوند که مکمل یکدیگر هستند.

نمی توان بعد از تماشای یک قسمت درباره سریال شورشی قضاوت کرد و خیلی زود است. اما مجموعه همه این ویژگی هایی که تصویر نقشه محمد کارگردان را می سازد نشان می دهد که او به کارگردانی پخته تبدیل شده است که حضورش در سینمای ایران را می توان نوار امیدبخشی برای بقا در سینما دانست. امیدوارم سریال شورشی بدون تردید و با کیفیت ادامه پیدا کند تا در نهایت تحلیل متنی و دقیق تری از کار ارائه شود و ببینیم کارگردان چگونه جلو می رود، صرفا به یک دلیل خاص و به ما مربوط است. به امید جریان تولید بی آب در سینما، غفلت از دانش و درک مخاطب و البته بقا در سینمایی که همه دوست داریم. کار محمد کرد تاکنون بسیار مورد تحسین قرار گرفته است و گمان می رود این قلم بتواند بهتر و بهتر زندگی کند چرا که کارنامه سینمایی او تا به امروز چنین ویژگی را تداعی می کند.

259245


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا