یارانه ۴۰۰ هزار تومانی به بهبود وضعیت معیشتی کمک می‌کند؟

مریم فکری: روز سه شنبه هفته جاری 72 میلیون ایرانی در 23 میلیون و 680 هزار خانوار یارانه جدید به ارزش 400 هزار تومان در 3 دهک ضعیف و 300 هزار تومان در دهک های باقی مانده دریافت کردند. البته پرونده فاز جدید کمک هزینه ها هنوز بسته نشده است و علاوه بر ثبت نام مجدد متقاضیان کمک هزینه، تمامی اعتراضات احتمالی در اسرع وقت بررسی خواهد شد.

در این فرآیند بانک مرکزی بر اساس لیست 72 میلیونی دریافتی از وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی، یارانه نقدی اردیبهشت و خرداد 1401 را به عنوان اعتبار بدون برداشت به حساب سرپرستان خانوار وصول کرد. اقداماتی را برای آزادسازی و برداشت این اعتبار انجام دهید.

تا فروردین امسال 78 میلیون نفر در فهرست دریافت کمک نقدی 45 هزار و 500 تومانی قرار داشتند که از این تعداد 61 میلیون نفر مشمول دریافت کمک هزینه زندگی بودند. اکنون در مرحله جدید یارانه از مجموع 78 میلیون یارانه نقدی، 72 میلیون نفر در 9 دهک درآمدی مشمول یارانه جدید هستند و اعتبار مربوط به اردیبهشت و خرداد 1401 به حساب سازمان واریز شد. سرپرست خانوارهای واجد شرایط

براساس اعلام دولت، خانوارهای سه دهک پایین درآمدی که اغلب تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و قبلاً یارانه نقدی بیشتری دریافت می‌کردند، در مرحله جدید مشمول دریافت یارانه 400 هزار تومانی به ازای هر نفر و سایر خانوارها به ازای هر نفر می‌شوند. عضو در پوشش ماهیانه 300 هزار تومان دریافت می کنند.

مشاهده اطلاعات بیشتر:

وزیر صمت به مردم توصیه می کند از این طریق خرید نکنند

توضیحات وزیر اقتصاد درباره افزایش قیمت برخی کالاها / اثر افزایش قیمت ها را خنثی می کنیم

این اجناس گران شد

این در حالی است که با احتمال برداشت یارانه های پرداختی در ماه اول، طرح توزیع عادلانه یارانه ها اجرایی شد و مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات دستخوش تغییرات قیمت شدند که به گفته وزیر جهاد کشاورزی تحت پوشش و حتی برای برخی دهک ها بیش از تغییر نرخ پرداخت شده است.

گزارش ها از قیمت جدید کالاهای اساسی با اصلاح ارز ترجیحی نشان می دهد که قیمت هر کیلوگرم مرغ 60 هزار تومان، تخم مرغ 40 هزار تومان (1.9 کیلوگرم شانه حدود 80 هزار تومان) و هر بطری روغن خوراکی 800 گرمی است. 60000 تومان پنیر بسته بندی 38000 تومان و شیر نایلون 15000 تومان افزایش یافت.

در این شرایط، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه‌های تولیدی با توجه به گزارش‌هایی مبنی بر کمبود برخی مواد غذایی اعلام کردند که کمبودی در عرضه هیچ اقلامی وجود ندارد و تنها افزایش تقاضا به دلیل تغییرات قیمت منجر به طویل شدن مرغ شده است. و نفت، کشتارگاه ها و کارخانه های تولید بدون تعطیلی کار می کنند.

READ  این گروه به جمع یارانه‌بگیران اضافه شدند/ معوقات جاماندگان یارانه چه زمانی واریز می‌شود؟

در همین راستا وزیر صنعت، معدن و تجارت در اصلاح روند تخصیص یارانه ها تاکید می کند: در روزهای ابتدایی اجرای طرح کلان جراحی اقتصادی و اصلاح نظام پرداخت یارانه، مردم باید از خریدهای هیجانی که التهاب را در جامعه ایجاد می کند، پرهیز کنند. بازار.

سیدرضا فاطمی امین اظهار می کند: هیچ نگرانی از بابت تامین مواد اولیه و فرآورده های نهایی نداریم و موجودی کالاها (از جمله لبنیات و فرآورده هایی مانند مرغ، تخم مرغ و روغن) به اندازه کافی وجود دارد، اما مهم این است که در روزهای پروژه، التهاب و نگرانی در بازار رخ نمی دهد.

امراللهی، مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی نیز معتقد است؛ ما فقط تخم مرغ، روغن، مرغ و لبنیات را افزایش می دهیم و اگر مردم قیمت محصولات دیگر را خیلی بالا می بینند، گزارش خود را به 124 ارسال کنند.

اما در این شرایط مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت; از شهریور 1400 به بعد بین 40 تا 80 درصد اجناس تغییر قیمت کردند و مجبور شدیم ارزش یارانه ها را افزایش دهیم تا پوشش قانونی داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که چند میلیون خانوار یارانه دریافت کردند، خاطرنشان کرد. با پرداختی که از نظر دهک درآمدی انجام می شود، 9 دهک یارانه دریافت می کنند.

آیا یارانه 400 هزار تومانی به بهبود شرایط زندگی کمک می کند؟  / از ابتدای دولت سیزدهم اجناس 40 تا 80 درصد گران شده است

آیا یارانه 400 هزار تومانی به بهبود شرایط زندگی کمک می کند؟

احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مردم سرخس و فریمان در مجلس درباره اینکه آیا طرح افزایش 400 هزار تومانی یارانه به بهبود وضعیت معیشتی مردم کمک می کند، می گوید: این طرح نوعی کمک جبرانی برای حذف ارز ترجیحی است. تأثیراتی که ارز بر نهاده های ترجیحی داشت و تأثیرات بعدی که نهاده ها روی گوشت، شیر، لبنیات و غیره گذاشت، موضوع جبران است. این بدان معنا نیست که این طرح برای کمک به حل همه مشکلات اقتصادی و معیشتی است. طبیعتاً باید آن را یک کمک جبرانی ببینیم نه حلال همه مشکلات اقتصادی خانواده های ایرانی.

وی می افزاید: رشد اقتصادی برای کنترل نرخ ارز، کنترل اثر آن بر کالاهای مختلف، افزایش اشتغال و در عین حال ارتقای سطح درآمد یک خانواده ایرانی ضروری است. اما اگر فکر می کنید این یارانه جبرانی برای حل همه مشکلات کشور است، قطعا اینطور نیست و هیچ منطق اقتصادی برای آن وجود ندارد.

READ  پیش بینی تورم ایران در شش ماهه دوم سال

تکلیف بازماندگان یارانه چه شد؟

به گفته وزیر اقتصاد، اگرچه مرکز بهزیستی ایران شواهد زیادی برای 10 درصد جمعیتی که مشمول یارانه نمی شوند، در اختیار دارد، اما این امکان وجود دارد که مردم با مراجعه به سایت های مربوطه نسبت به دریافت یارانه اقدام کنند که اطلاع رسانی خواهد شد. توسط وزارت بازنشستگی

به گفته وزیر کار، سازمان هدایت یارانه ها در روزهای آینده امکان ثبت نام را برای کسانی که یارانه دریافت نمی کنند فراهم می کند. حجت الله عبدالملکی گفت: سامانه هدفمندی یارانه ها به زودی کار خود را از سر می گیرد و همه افرادی که یارانه دریافت نمی کنند به هر دلیلی می توانند در این سامانه ثبت نام کنند. گاهی ممکن است در دهک دهم افراد ثروتمندی باشند که وضعیت مالی خوبی داشته باشند، جواب مثبت نگیرند، اما اگر یارانه نگیرند به کارگران یارانه تعلق می گیرد.

بدین ترتیب وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی در دومین اطلاعیه عمومی خود اعلام کرد: چنانچه از ابتدای اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در سال 1389 یارانه نقدی دریافت نکرده اید و یا از سال 1393 مشمول دریافت یارانه نمی باشید. انصراف یا عدم ثبت نام در صورتی که برای دریافت کمک هزینه معیشت جدید درخواست تایید وضعیت مالی و اقتصادی خود را دارید می توانید مشخصات خود را در سامانه ای که ظرف سه ماه آینده از سوی سازمان هدایت گرنت اطلاع رسانی خواهد شد، ثبت کنید.

در این آگهی آمده است؛ در صورت تایید درخواست، کمک هزینه زندگی جدید از ابتدای برنامه محاسبه و به خانوار تحویل داده می شود. برای این موضوع نیازی به تماس حضوری یا تلفنی با وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی نیست و پیگیری فقط از طریق سامانه سازمان راهنمایی گرنت که به زودی در دسترس خواهد بود، امکان پذیر است.

با این حال حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است; اکنون که یارانه ها باید عادلانه بین مردم تقسیم شود، دشمن می خواهد با شایعه سازی آرامش مردم را بر هم بزند. وی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: معیشت و آرامش مردم دغدغه اصلی رئیس جمهور است. اکنون دشمن با شایعه پراکنی می خواهد آرامش شما را بر هم بزند که یارانه ها باید بین مردم و عادلانه تقسیم شود.

به گفته وی، عزیزان، هر فردی که به هر دلیلی پذیرفته نشود 3 ماه فرصت دارد تا اعلام کند; یارانه و مبلغ آن برای شما محفوظ است.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا