یارانه‌های جدید حریف گرانی‌ها می‌شود؟/ جدیدترین وضعیت بازارهای روغن، لبنیات، مرغ و تخم‌مرغ


با احتمال انصراف یارانه های پرداختی در ماه اول، طرح توزیع عادلانه یارانه ها اجرایی شد و مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات دستخوش تغییرات قیمت شدند که به گفته وزیر جهاد کشاورزی این تغییرات قیمتی را برای مردم پوشش خواهد داد. حتی برای چند دهک بیشتر از تغییر نرخ پرداخت شد.

مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه های تولیدی می گویند کمبود اقلام وجود ندارد و تنها افزایش تقاضا به دلیل تغییرات قیمت باعث شده است که صف های طولانی برای عرضه مرغ و روغن به کشتارگاه ها و کارخانه ها بدون توقف تولید شود.

آقای. امراللهی مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: فقط برای تخم مرغ، روغن، مرغ و لبنیات افزایش قیمت داریم. اگر مردم قیمت کالاهای دیگر را خیلی بالا می بینند، گزارش خود را به سامانه 124 ارسال کنند.

توزیع روزانه 3000 تن تخم مرغ در کشور

آقای. حمیدرضا کاشانی رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: قیمت هر عدد تخم مرغ از 43 هزار تومان به 76 هزار تومان افزایش یافته است اما یارانه پرداختی مسئول این تغییر قیمت است.

به گفته وی، با افزایش عرضه در مقابل تقاضا مشکلی نداریم و تنها رفتار هیجانی چند روز اخیر منجر به کمبود عرضه شده است.

آقای. کاشانی می گوید: روزانه 3 هزار تن تخم مرغ به بازار عرضه می شود و افزایش عرضه در مقابل تقاضا باعث شد قیمت به نرخ مصوب نرسد.

بر اساس اعلام اتحادیه میهنی طیور، قیمت فعلی تخم مرغ نسبت به قبل از توزیع عادلانه یارانه ها ۸۰ درصد افزایش یافته است، اما از میزان یارانه اختصاص یافته به تخم مرغ اطلاعی نداریم.

READ  حرف های رئیس سازمان دامپزشکی درباره فروش گوشت اسب و الاغ، مجوز صادرات دام برای جام جهانی فوتبال و حیوانات خانگی

صف خرید مرغ با اصلاح قیمت از بین می رود

آقای. مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه طیور و ماهی گفت: برای توزیع عادلانه یارانه ها قیمت هر کیلو مرغ 59 هزار و 800 تومان اعلام شد.

به گفته وی، پس از ماه‌ها بررسی، دولت اقدام به توزیع عادلانه یارانه‌ها کرد که بی‌تردید به افزایش قیمت اقلام کمک می‌کند.

آقای. یوسف خانی می گوید: صف های طولانی خرید مرغ تا ظهر دیروز به دلیل کشتار کم و تعلل مرغداران برای دریافت هزینه برای افزایش قیمت بود که با اعلام قیمت مصوب رفع می شود.

رئیس اتحادیه طیور و ماهی گفت: با توجه به وفور تولید، مشکلی در تامین مرغ نداریم و تنها تقاضای کاذب باعث سوددهی مردم در کشتارگاه ها و واحدهای صنفی می شود.

اتحادیه فروشندگان طیور و ماهی از تاخیر در اطلاع رسانی قیمت به استاندار و همچنین تاخیر در توزیع مرغ به عمده فروشان همراه با تردد مردم برای خرید به دلیل صف های طولانی خرید مرغ خبر داد.

برای تامین لبنیات مشکلی نداریم.

آقای. سید محمدرضا بنی طبع سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: یارانه واریز کمک معیشتی برای بحث اصلاح نظام یارانه است و بخشی دیگر باید از جیب مردم پرداخت شود.

به گفته وی، لبنیات به دلیل فسادپذیری مانند برنج و روغن قابل انحصار نیستند و در حال حاضر تمامی برندهای محصولات در فروشگاه موجود است.

آقای. بنی طبع می گوید: با توجه به افزایش عرضه، مشکلی در توزیع نداریم.

به گفته انجمن صنایع لبنی، اگرچه اصلاح نظام یارانه‌ها و افزایش قیمت‌ها در کوتاه‌مدت به خانوارها فشار می‌آورد، اما این امر در میان‌مدت و بلندمدت به تعدیل قیمت‌ها منجر می‌شود زیرا دخالت دولت و رقابت لبنیات را کاهش می‌دهد. شرکت ها به نفع مصرف کنندگان، پایان خواهد یافت.

READ  تسهیلات فرزندآوری خطزدن شد

قاچاق نفت با اصلاح قیمت از بین می رود

آقای. امیرهوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنایع روغن نباتی گفت: 40 تا 45 درصد روغن تولیدی در بخش صنعت و صنعت و مابقی مصرف خانوارها است که مابه التفاوت قیمت نفت در محاسبات دولت لحاظ می شود. موارد موجود در کمک هزینه سپرده

وی افزایش دو برابری قیمت جهانی نفت نسبت به سال گذشته و اصلاح نظام یارانه ای را از عوامل تعیین کننده قیمت نفت در بازار دانست.

آقای. بیرشکومی می گوید: افزایش عرضه روغن نباتی، واقعی شدن قیمت و تقاضا در بازار به رفع مشکل کمبود روغن در فروشگاه ها کمک می کند.

دبیر انجمن روغن نباتی گفت: با واقعی شدن قیمت ها بحث قاچاق و تقاضای کاذب در بازار برطرف می شود و این در حالی است که با آغاز اصلاح قیمت ها، این صنعت با تمام توان برای رفع گرانی ها تلاش می کند. کمبود عرضه نفت در بازار».

بر اساس تصمیم جدید دولت مبنی بر توزیع عادلانه ارز ترجیحی و پرداخت یارانه کالاهای اساسی به مصرف کنندگان، قیمت چهار کالای اساسی تغییر و دیروز اعلام شد.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا