گرجستان: به تحریم های اقتصادی علیه روسیه نخواهیم پیوست

آمریکا و کشورهای غربی در هفته های اخیر تحریم های سنگینی را علیه روسیه به دلیل حمله این کشور به اوکراین وضع کرده اند.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که ناتو و ائتلاف نظامی غربی به عنوان عامل اصلی بحران کنونی اوکراین در تلاش برای گسترش در شرق اروپا هستند. اخیراً جان جوزف مارشایمر، دانشمند علوم سیاسی و استاد روابط بین‌الملل و استاد دانشگاه شیکاگو، در تحلیلی در نشریه انگلیسی The Economist، گسترش بی‌مورد ناتو را تحریک‌کننده روسیه و بحران کنونی اوکراین خواند.

مرشایمر ​​گفت: «با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان برجسته سیاست خارجی ایالات متحده از اواخر دهه 1990 در مورد گسترش ناتو هشدار داده اند، روایت من از علل مناقشه نباید مورد مناقشه باشد. در نشست بخارست، رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده، اذعان کرد که تلاش گرجستان و اوکراین برای پیوستن به ناتو واقعاً یک پارادوکس است. در واقع، در این اجلاس، هم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و هم نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، با پیشرفت عضویت اوکراین در ناتو مخالفت کردند زیرا می ترسیدند این امر باعث خشم روسیه شود.

از سوی دیگر، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نقش کنونی اوکراین را “بسیار مخرب” خواند و گفت که رویدادهای جاری در اوکراین نتیجه مستقیم اقدام آمریکاست و افزود که مسکو سیاست های واشنگتن را محکوم می کند.

وی افزود: روسیه از آمادگی ایالات متحده برای برقراری تماس در ارتباط با درگیری در اوکراین آگاه نیست. به گفته این مقام ارشد روسیه، روسیه و آمریکا رویکردهای کاملا متضادی در قبال اوکراین دارند.


منبع

READ  سران گروه 7 پوتین را مسخره کردند!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا