گاهی گوش، پیش از «دیدنِ دوست» عاشقش می‌شود

محبوب و خاص بود، زیرا تصویری اخلاق مدار از دین را نشان می داد، بیانی شیوا و قانع کننده، لحن پند آمیز پدرانه، مستندی درباره فصاحت و علاقه به کتاب و مدارا با دین داشت. اصرار او بر ذکر منابع سخنانش باعث شد که دیگر سخنرانان بدون مطالعه و بدون ذکر منبع به زبان جاری صحبت نکنند.

از این رو هیچ گاه داستان ضعیفی که با عقل و منطق زبان جاری در تضاد باشد نساخته اند و هیچکس نمی داند که حتی کلمه ای از آنها در فضای مجازی حمل می شود که منجر به توهم دین و عقلانیت دینی می شود. او به برکت تفکر عمیق در دین، در شناخت دین اخلاقی و عقلانی به درجه اجتهاد رسیده بود. اخلاق با رفتار و گفتار او برانگیخته می شود ….

اما اجازه بدهید به موضوعی هم در رابطه با کارم اشاره کنم که مطالعه و انتشار متون کهن است. دوستان و آشنایان ایشان می دانند که مرحوم فاطمی نیا در متون دینی نیز تحقیق و تصحیح می کرده است. ایشان سالها رهنمودهای شیخ مفید در تاریخ کربلا و زندگی امام حسین (ع) را تصحیح کردند.

روزی در مجلس به این تصحیح اشاره کردند و از هفت نسخه کهن برای تصحیح این اثر استفاده کردند و ابراز امیدواری کردند که روزی بتوانند آن را چاپ کنند. صاحب جلسه که به ذکر مصیبت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) که خود از علاقمندان به فرهنگ کشور است، بلافاصله گفت: فلان مدیر میراث مکتوب در جلسه حضور دارد. با اظهار لطف به بنده و اشتیاق به زیارت او، این شعر معروف بشر بن برد را نقل کرد که:

READ  به پایان رسیدن «راز ناتمامِ» شهید محمدجواد باهنر در ترکیه

ای مردم، اذن برخی از عشق زنده / و اذن عشق در برابر چشم می شود

گاهی گوش قبل از شنیدن عاشق دوستش می شود.

با خواندن این شعر دو برابر محبت و رحمتشان به من مدیون بودند.

روحش شاد و با اولیاء و اجداد پاکش محشور باد.

* مدیر عامل موسسه مطالعات میراث مکتوب

گاهی اوقات گوش قبل از آن عاشق او می شود


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا