گام بلند «اسلامیکو» برای ترویج اسلام در آمریکا/ دیسلا، لاتین‌تبار کاتولیک چرا مسلمان شد؟


بر اساس این گزارش “تعداد», جمعیت مسلمانان آمریکای لاتین در ایالات متحده به تدریج در حال گسترش است، و اگرچه مسیحیت کاتولیک هنوز دین شماره یک در آمریکای لاتین است، به نظر می رسد اسلام در میان لاتین آمریکایی ها در حال رشد است.

ادیان نیوز در گزارشی از اولین مرکز اسلامی اسپانیایی-آمریکایی در ماه مبارک رمضان به دنبال ارائه تصویری جامع از مسلمانان آمریکای لاتین است.

جسیکا دیزل در ماه مه 2020 از طریق پخش زنده از خانه خود در بریجپورت، کانکتیکات به اسلام گروید. این اتفاق در آخرین هفته ماه مبارک رمضان و تنها دو ماه پس از اعلام رسمی شیوع کووید-19 توسط سازمان جهانی بهداشت رخ داد.

مساجد و عبادتگاه ها بسته شد. دیسلا، یک کاتولیک لاتین در محله واشنگتن هایتس نیویورک، به دنبال درک بهتری از اسلام است. او سپس در مورد اسلام به زبان اسپانیایی – یک سازمان آموزشی غیرانتفاعی مستقر در هیوستون، تگزاس – که به لاتین‌ها درباره اسلام آموزش می‌دهد – آموخت و شروع به شرکت در دوره‌های آنلاین رایگان آنها کرد. اندکی بعد، در یکی از اجتماعات مجازی این گروه، دیسلا مجبور شد شهادت دهد و حقانیت اسلام را تصدیق کند و اعلام کند که محمد (ص) پیامبر است.

دیسلای 42 ساله متولد دومینیکن گفت: «احساس کردم که باید این کار را انجام دهم. این را در قلبم احساس کردم، باید مسلمان می شدم».

از آن زمان، دیسلا به هیوستون نقل مکان کرد و امسال شخصاً ماه رمضان را در مرکز اسلامیکو، تنها مسجد اسپانیایی زبان در یک کشور لاتین‌نشین جشن گرفت.

ماه رمضان نقطه عطف بزرگی برای مرکز اسلامی بود. این مرکز نه تنها شاهد افزایش تعداد بازدیدکنندگان جدید از مسجد است که می توانند آزادانه تر در ایام ماه مبارک بازدید کنند، بلکه پس از سال ها برنامه ریزی و تاخیرهای متعدد به دلیل شیوع کووید در حال گسترش است.

این مسجد در ابتدای ماه رمضان پارکینگ خود را گسترش داد و اکنون بر روی ساخت مرکز 10200 فوت مربعی (948 فوت مربع) تمرکز خواهد کرد.

پس از تکمیل، مرکز اسلامیو شامل نمازخانه جدید، کلاس‌های درس، مرکز اجتماعی، کافه و سالن، و همچنین یک استودیوی تولید جدید با مساحت 3600 فوت مربع (334 متر مربع) برای تولید محتوای رسانه‌ای دوزبانه خود خواهد بود. برای توزیع به زبان های انگلیسی و اسپانیایی خواهد بود. علاوه بر این، این مرکز دارای یک موزه جدید با حضور مسلمانان اسپانیایی خواهد بود که دستاوردهای آنها در پزشکی، ریاضیات، آموزش و فناوری را به نمایش می گذارد.

بخش مرکزی اسلامیو شامل زمین بسکتبال، زمین فوتبال، زمین بازی کودکان، آلاچیق و حیاط خواهد بود که به عنوان موزه با ویژگی‌های اندلسی از جمله سقف‌های طاق‌دار و فواره‌ها طراحی شده است.

جیمی مجاهد فلچر، مدیر عامل و بنیانگذار اسلام به زبان اسپانیایی، گفت که هزینه بازسازی و نوسازی مرکز اسلامی حدود 3 میلیون دلار خواهد بود که یک میلیون دلار آن هنوز تامین نشده است.

فلچر از کلمبیا این مرکز را الگویی می داند که می تواند در شهرهای بزرگ سراسر کشور که در آن لاتین تبارها و مسلمانان زندگی می کنند توسعه یابد. او معتقد است که مسجد آنها تنها جایی در کشور است که در آن خطبه های نماز جمعه به صورت هفتگی به زبان اسپانیایی ایراد می شود و در سرتاسر آمریکای لاتین پخش می شود، و دومین مرکز بزرگ اسلامی می تواند در دالاس، جایی که مرکز اطلاعات در آن قرار دارد، افتتاح شود. اسلام به زبان اسپانیایی. باید باز شود.

READ  صفحهٔ درخواستی شما یافت نشد.

فلچر با اشاره به ساخت و ساز جدید اسلامکو گفت: «آنچه ما اینجا می سازیم جامعه است. این ساخت و ساز فرصت جدیدی برای کمک به مردم است تا نشان دهند مسلمان کیست، اسلام چیست و شیوه زندگی مسلمانان آمریکای لاتین در آمریکا چگونه است.

طبق گزارشی در سال 2017 در مجله Race, Ethnicity, and Religion، با جمعیت تخمینی 50000 تا 265000 از 3.3 میلیون مسلمان در ایالات متحده، لاتین تبارها جامعه ای رو به رشد هستند. اکثر آنها در کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، نیوجرسی، فلوریدا و ایلینوی متمرکز هستند. بسیاری از آنها کاتولیک سابق هستند و مساجد بیشتری اکنون مفاهیم مذهبی را به زبان اسپانیایی ترویج می کنند.

اسلام به زبان اسپانیایی بیش از دو دهه است که این کار را انجام می دهد و محتوای صوتی و تصویری برای لاتین تبارها تولید و منتشر می کند تا اسلام را به زبان اسپانیایی بیاموزند. قبل از افتتاح مرکز اسلامی در مساجد مختلف شهر مشغول به کار بودند. این گروه همچنین به دنبال آموزش دیگران در مورد تاریخ اسلام در اسپانیا است. جایی که مسلمانان بر معماری، طراحی، غذا و علم اسپانیا تأثیر گذاشته اند.

اما در حالی که این سازمان غیرانتفاعی به نیاز به آموزش لاتین به اسلام به زبان اسپانیایی می پردازد، برنامه های آن اکنون به زبان انگلیسی در دسترس است. علاوه بر این، همه لاتینی ها از اطلاعات به زبان اسپانیایی استفاده نمی کنند. همچنین به اعراب، آسیای جنوبی، ترک ها و آمریکایی های آفریقایی تبار خدمات ارائه می دهد.

در طول این همه گیری، اسلامیو هر چهارشنبه در ماه رمضان جلسات پرسش و پاسخ هفتگی زنده را در فیس بوک برگزار می کرد و به سوالات به زبان های انگلیسی و اسپانیایی پاسخ می داد. سخنرانی های مجازی، دعاهای ضبط شده و همچنین ارائه احکام و توصیه های روزانه ماه مبارک رمضان به تازه مسلمانان از دیگر خدمات این موسسه غیرانتفاعی است.

این عید فطر فلچر انتظار دارد مردم بیشتری از همیشه ببیند. مردم مشتاق حضور در اجتماع پس از شیوع بیماری همه گیر هستند، اما مسجد همچنین افراد جدیدی پیدا کرده است که فقط برای نزدیک شدن به مرکز اسلام به هیوستون نقل مکان کرده اند.

فلچر گفت: «آنها مرکز اسلامی را به عنوان یک «پناهگاه امن» می‌بینند، زیرا در طول همه‌گیری، هنجارهای اسلامی در سازمان به روشی بسیار عملی برای مقابله با تأثیرات تاج و تخت ظاهر شد.

او گفت که مردم از فلوریدا خواسته بودند قبل از تصمیم به نقل مکان، مسجد را از نزدیک ببینند. آنها همچنین از نیوجرسی، کالیفرنیا، شیکاگو و نیویورک آمده اند. شخصی به او گفت که پس از مشاهده مسلمان شدن یک شهروند مکزیکی در مرکز، به فکر مهاجرت به تگزاس است.

READ  معرفی مجریان «عیدانه عموپورنگ»‌ - خبرآنلاین

فلچر گفت: «ما چیزهای زیادی را می بینیم. می دانیم که افرادی هستند که به خاطر این مرکز نقل مکان کرده اند زیرا ما در حال ساختن تنها مرکز اسلامی اسپانیایی زبان در ایالات متحده هستیم.

دیسلا یکی از آنهاست. او و خانواده اش تصمیم گرفتند به هیوستون نقل مکان کنند تا به مرکز اسلام نزدیک شوند. شوهرش از پورتوریکو سالها قبل از مسلمان شدن دیسلا به اسلام گروید. زمانی که این دو فقط با هم دوست بودند، همسر فعلی اش او را به اسلام معرفی کرد. ویدئویی که او با دیسلا به اشتراک گذاشت – در مورد یک نوجوان لاتین که به لطف مادرش و با وجود مخالفت پدرش به اسلام گرویده است – انگیزه او را برای پذیرش اسلام با میل خود فراهم کرد.

دیسلا گفت که کنجکاوی او در مورد اسلام ناشی از رفتار مسلمانان با دیگران است.

وی گفت: ما به عنوان لاتین تبارها با مسائلی مانند احترام به سالمندان، مراقبت از فرزندانمان که در بسیاری از فرهنگ ها وجود دارد بزرگ شدیم، اما به عنوان لاتین تبارها چیزهای زیادی به ما آموخته اند که اسلام قبلاً آموزش می دهد.

اسلام همچنین به بسیاری از سؤالاتی که در زمان کاتولیک از او پرسیده می شد پاسخ داد. دیزل اغلب از خود می پرسید: چگونه عیسی می تواند خدا باشد و همزمان با خدا دعا کند؟ او گفت که این موضوع باعث ناراحتی کاتولیک ها شده است. دیسلا گفت که از طریق اسلام آموخته است که عیسی یک پیامبر و انسانی است که برای رهبری مردم زمان خود فرستاده شده است.

دیسلا نسخه اسپانیایی و انگلیسی قرآن ارائه شده توسط اسلام را به زبان اسپانیایی و همچنین مطالبی از مرکز که نحوه نماز خواندن را به او نشان می داد و پیامبر اسلام را به او آموزش می داد، با صدای بلند خواند. او هنوز نمی‌توانست صبر کند تا در ماه رمضان 2021 با همسرش از مرکز اسلامی نیویورک بازدید کند و از پس‌انداز آنها استفاده کند.

وقتی رسیدند، برای برنامه افطاری داوطلب شدند و در بسته بندی غذا برای بی خانمان ها کمک کردند.

دیسلا گفت: «او احساس می‌کرد که در یک گردهمایی خانوادگی با افرادی شرکت می‌کند که می‌دانست به‌عنوان اعضای خانواده‌اش که ۱۵ سال بود ندیده بود، در مکانی که احساس می‌کرد در خانه‌اش است».

دیزل اکنون به طور دائم در هیوستون زندگی می کند و از تنوع اعضای مسجد شگفت زده شده است. او گفت که نه تنها پورتوریکویی ها، دومینیکن ها، مکزیکی ها، اکوادوری ها و کلمبیایی ها، بلکه افرادی از پاکستان، فلسطین و غرب آفریقا نیز اعضای این مرکز هستند. همچنین زوج های بین نژادی زیادی وجود دارند. دیزل به پسری از مسجد اطلاق می شود که مادرش پورتوریکویی و پدرش نیمی پاکستانی و آلبانیایی است.

دیسلا گفت: “این سرگرم کننده و هیجان انگیز است و جوهر اسلام را نشان می دهد، زیرا اسلام یک دین جهانی است.”

2323


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا