کیسینجر در لیست سیاه اوکراین قرار گرفت

به گزارش تاس، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی سابق آمریکا، به دلیل «شرکت در عملیات اطلاعاتی ویژه روسیه علیه اوکراین» در لیست سیاه وب سایت صلح ساز اوکراین قرار گرفت.

او همچنین متهم به تبلیغات، اخاذی و تجاوز به تمامیت خاک اوکراین است.

مجری قانون اوکراین از این وب سایت خواسته شد تا آن را یک بیانیه رسمی بداند که شخص مورد نظر مرتکب “اقدامات عمدی علیه امنیت ملی” شده است.

در 24 می، کیسینجر در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت که روند سازش در اوکراین باید ظرف دو ماه اجرا شود تا از عواقب جدی تر برای روابط بین المللی اروپا جلوگیری شود.

او گفت: «مذاکرات باید ظرف دو ماه پس از وخامت اوضاع در اوکراین که دیگر نمی‌توان به این راحتی متوقف کرد، آغاز شود». در واقع خط تقسیم باید همان بازگشت به حالت قبل باشد.

کیسینجر همچنین تاکید کرد که دستیابی به بی طرفی اوکراین و نقش پل ارتباطی روسیه و اروپا باید هدف اصلی در شرایط کنونی باشد. او همچنین به اوکراین پیشنهاد داد به روسیه امتیازات ارضی بدهد.

رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلینسکی از سخنان کیسینجر انتقاد کرد و گفت که تقویم کیسینجر سال 2022 را نشان می دهد نه 1938.

میخائیل پودولیاک، مشاور زلنسکی نیز گفت که برخی از پیشنهادات شرکای غربی برای امتیازات ارضی از خنجر کیف می‌آمد.

در همین حال، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که ایالات متحده می تواند تحریم هایی را علیه کیسینجر پس از قرار گرفتن وی در لیست سیاه یک وب سایت اوکراینی اعمال کند.

READ  امضای موافقتنامه معاضدت قضایی ایران و هند

زاخارووا در تلگرام گفت: «این هدیه ای برای تولد 99 سالگی کیسینجر است. او به دلیل تولدش در لیست تحریم های آمریکا قرار دارد.

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز گفت که کیسینجر در لیست سیاه وب سایت اوکراین قرار گرفته است، زیرا او نسبت به وضعیت اوکراین بی طرف و واقع بین است.

او در توییتی نوشت: او به دلیل واقع‌گرایی و بازیگوشی‌اش در لیست سیاه قرار گرفته است. این نشانه خوبی برای کسانی است که هنوز بر این باورند که مذاکره با کیف امکان پذیر است.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا