کوینسی: ترور شاه هدایی باید مانع از توافق ایران و آمریکا می شد

به گزارش خبرآنلاین، مؤسسه کوئینسی در مقاله ای به قلم تریتا پارسی، ضمن رسیدگی به ترور حسن صیاد هدی، یکی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تهران و معرفی رژیم اسرائیل به عنوان مظنون اصلی اقدام تروریستی که این کشتار در راستای کشتارهای قبلی اسرائیلی ها در خاک ایران بوده است که در قالب آن دانشمندان هسته ای این کشور مورد هدف قرار گرفته اند. اما نکته اصلی این ترور این است که این ترور مانند ترورهای قبلی در زمانی صورت گرفت که انگیزه های مثبتی مبنی بر امکان دستیابی به توافق در قالب مذاکرات هسته ای ایران ارسال می شد.

اندیشکده کوئینسی می گوید: «در حالی که هنوز کسی رسماً مسئولیت ترور اخیر یک سرهنگ ایرانی در تهران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر عهده نگرفته است، بسیاری از رسانه ها و تحلیلگران اسرائیل را مسئول این اقدام می دانند». اگر این فرض درست باشد، باید از خود بپرسیم که انگیزه و انگیزه اسرائیل برای چنین اقدامی چه می تواند باشد؟

تاکنون شنیده ها حاکی از آن است که یکی از اعضای ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز یکشنبه (اول خرداد) در مقابل خانه خود در تهران توسط دو فرد مسلح ناشناس به ضرب گلوله کشته و کشته شده است. همچنین می دانیم که تعداد کمی از کشورها و بازیگران انگیزه و توانایی انجام چنین اقدامات مخرب و تروریستی در خاک ایران را دارند. از سوی دیگر اسرائیل با همکاری گروهک منافقین پیش از این نیز تعدادی از دانشمندان ایرانی را به روشی مشابه کشته است.

در همین راستا، روزنامه واشنگتن پست روز یکشنبه نوشت: «سبک خاص ترور اخیر در تهران که شباهت زیادی به کشتارهای قبلی در این کشور (علیه دانشمندان هسته‌ای ایران) دارد، این احتمال را بسیار تقویت کرده است، مانند حملات مشابه قبل. مرکز و رهبری آن اسرائیل بود.»

آخرین سوء قصد علیه رژیم اسرائیل در ایران که در آن یک مقام عالی رتبه کشته شد، مربوط به ترور محسن فهری زاده، دانشمند برجسته هسته ای ایران در نوامبر 2020 است. این ترور درست دو ماه قبل از رئیس جمهور آمریکا انجام شد. جو بایدن همان رئیس جمهوری که در مبارزات انتخاباتی خود مدام به آمریکا وعده بازگشت به برجام و پایبندی کشور به توافقی را می داد که در سال 2018 دونالد ترامپ به طور یکجانبه از آمریکا خارج شد و تحریم های گسترده ای را علیه کشورمان اعمال کرد.

READ  ایران: اخبار برخی رسانه های خارجی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نادرست است

بر اساس گزارش های خبری، اسرائیل یا گروه های وابسته به آن، محسن فهری زاده را با کمک یک ربات کنترل از راه دور با هوش مصنوعی کشتند. رباتی که قطعات آن به صورت قاچاق وارد ایران شده و سپس در آن کشور مونتاژ شده است.

اگر به این کشتارها نگاه کنیم تا پیشرفت برنامه هسته ای ایران را معکوس کنیم، تاریخ به ما نشان داده است که آثار و پیامدهای چنین اقداماتی به شدت منفی و غیرسازنده بوده است. پس از هر ترور، تهران در حال تسریع برنامه هسته ای خود است. در اصل، این روند ایران را در موقعیتی قرار داده است که در فرآیند انرژی هسته‌ای خود پیشرفت چشمگیری داشته باشد. البته کارشناسان و تحلیلگران غربی بارها در این زمینه هشدار داده اند.

اگرچه به نظر می رسد که این کشتارها باید پیشرفت برنامه هسته ای ایران را کند کند، اما در واقع برعکس عمل کرده اند. لازم به ذکر است که این کشتارها نیز در زمانی صورت گرفت که ایران و آمریکا آشکارا در آستانه پیشرفت دیپلماتیک به ویژه در موضوع هسته ای ایران قرار داشتند.

در واقع، دولت اوباما اقدامات اسرائیل در کشتار دانشمندان هسته ای ایران را به شدت محکوم کرد زیرا معتقد بود این اقدامات برنامه هسته ای ایران را معکوس نمی کند و به سادگی روند تعامل و دیپلماسی با ایران را مخدوش می کند. در چنین شرایطی است که در سال 2012 شاهد ترور یک دانشمند هسته‌ای ایرانی بودیم، در شرایطی که دولت اوباما به آرامی راه را برای مذاکره با ایران و توافق هسته‌ای با آن کشور هموار می‌کرد و مقام‌های ارشد این کشور موضع جدی داشتند. . آمریکایی مواجه شد.

با این حال، ممکن است هویت آخرین قاتل ایرانی، سرنخ هایی از نیت احتمالی قاتلان به ما بدهد. سرهنگ حسن صیاد هدی از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. همان نهادی که از سوی دولت ترامپ و وزارت خارجه آن به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی شد، اما اکنون نیاز به حذف آن از فهرست، به یکی از موانع اصلی مذاکرات وین و احیای توافق برجام تبدیل شده است.

READ  ببینید | امیرعبداللهیان: مسئولان ارشد سپاه می گویند لغو تحریم های سپاه را به تعویق نیندازید، مردم پیش قدم شوند

با این حال، بایدن و دولتش اذعان کرده اند که نگه داشتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این فهرست کمکی به واشنگتن برای مهار برنامه هسته ای ایران نمی کند، بنابراین ترامپ برای احیای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه را در فهرست سازمان های تروریستی آمریکا قرار داده است. آینده آمریکا دشوارتر خواهد بود، اما بایدن تاکنون از حذف این نهاد ایرانی از فهرست خودداری کرده است.

این در حالی است که در روزهای اخیر اخبار مثبتی مبنی بر احتمال توافق ایران و غرب بر سر معادله هسته ای ایران منتشر شده است. در همین راستا انریکه مورا معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و امیر قطر در سفر به تهران و رایزنی با مقامات ایرانی نسبت به روند احیای مذاکرات وین و دستیابی به توافق با ایران ابراز خوش بینی کردند. .

در ضمن، اگر اسرائیل پشت ترور سرهنگ حسن صیاد هدی است، چرا رژیم به جای هدف قرار دادن یک دانشمند هسته ای ایرانی (که قبلا چندین بار انجام داده است) یک افسر سپاه را کشته است؟ آیا رژیم محاسبه کرده است که ترور یک افسر سپاه، نخبگان سیاسی ایران را تحریک می‌کند که تا حد امکان از دستیابی به توافق هسته‌ای با غرب فاصله بگیرند؟

البته این طرز تفکر و محاسبه تا حد زیادی با مدل های قبلی همخوانی دارد که در آن اقدامات تروریستی اسرائیل در مقاطع خاصی به منظور خرابکاری در روند تعامل دیپلماتیک با تهران انجام می شد. این موضوع مهمی است، زیرا ایران قبلاً مدعی شده است که نگه داشتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی ایالات متحده، کشتن اعضای ارتش ایران را به یک شخصیت قانونی بر اساس قوانین ایالات متحده تبدیل می کند.

بنابراین، اگر به ترور اخیر در تهران در نتیجه اقدامات اسرائیل نگاه کنیم، عملاً تلاش کرده است تا تمامی تعاملات دیپلماتیک را با تمرکز بر حذف نام سپاه از فهرست سازمان های تروریستی آمریکا حذف کند. اکنون یک مانع مهم برای دستیابی به نتایج است.مذاکرات در وین به بن بست تبدیل شده است. علاوه بر این، این اقدام تروریستی اسرائیل نشان می دهد که راهبرد بایدن برای رسیدن به سازش با اسرائیل نیز در جلوگیری از خرابکاری خودسرانه دیپلماسی آمریکا توسط رژیم شکست خورده است.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا