کویت: میدان گازی الدره مشکلی بین ما، ایران و عربستان سعودی است

بی بی احمدی روز سه شنبه در کنفرانس خبری مشترک با ژان ایو لودریان همتای فرانسوی خود به نقل از احمد ناصر الاحمد الصباح گفت: میدان گازی الدرعا یک موقعیت سه جانبه بین کشور، عربستان سعودی و ایران است.

سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشور روز دوشنبه در واکنش به توافق جدید اعلام شده عربستان و کویت در زمینه میدان مشترک گازی آرش/الدره تاکید کرد که ایران حق بهره برداری از این مجتمع را برای خود محفوظ می داند. میدان گازی.

وی افزود: میدان گازی آرش/الدره میدان مشترک ایران، کویت و عربستان سعودی است و بخش‌هایی از آن در محدوده آب‌های نامحدود ایران و کویت قرار دارد.

پیش از این، عربستان و کویت، دیگر کشورهای درگیر در این میدان، قراردادی را برای توسعه این میدان امضا کردند که بر اساس آن، شرکت نفت کویت و آرامکو اقدامات لازم را برای توسعه و استخراج این میدان انجام خواهند داد.

دو کشور تاکید کردند که تولید گاز از این میدان گازی یک میلیارد فوت مکعب در روز و 84 هزار بشکه میعانات گازی خواهد بود که درآمد حاصل از آن به صورت مشترک بین دو کشور تقسیم خواهد شد.

ذخایر گاز این میدان که در اواخر دهه 80 قرن گذشته کشف شد، 222 میلیارد متر مکعب برآورد شده است.

وزیر خارجه کویت در عین حال نقش فرانسه در چالش های پیش روی منطقه و جهان را حیاتی دانست.

وی همچنین گفت: نگرانی هایی در مورد کویت و خلیج فارس در مورد توافق هسته ای با ایران وجود دارد که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

READ  19 مرزوبوم به طرف اوکراین هم‌دستی ارتشی مل کنند

وزیر خارجه کویت همچنین بر حمایت کشورش از حل بحران اوکراین از طریق گفت و گو و روش های مسالمت آمیز تاکید کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفت: ما از میانجیگری کویت برای نجات لبنان از بحرانی که در آن قرار دارد، قدردانی می کنیم.

وی همچنین از حمایت مردم کویت از اوکراین تشکر کرد و گفت: ما تاکید کردیم که به همکاری نزدیک برای خدمت به صلح و امنیت در منطقه ادامه خواهیم داد.

لودریان افزود که فرانسه خواهان هماهنگی با متحدان و شرکا برای مقابله با اثرات بحران در اوکراین است.

پیش از این وزیر امور خارجه کویت در تماس تلفنی با همتای روس خود در خصوص تحولات بحران اوکراین و پایبندی کشورش به اصول حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد صحبت کرده و بر تمامی تلاش های بین المللی و آتش بس تاکید کرد. وی بر کاهش تنش ها و حل بحران ها از طریق گفتگو تاکید کرد.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا