کمبود 356 دارو در داروخانه سیزده آبان


در اولین جلسه بررسی موانع و راهکارهای اجرای سیاست های مشترک سلامت، عبدالحسین روح الامینی، رئیس جمهور گفت: داروها به شرایط بحرانی نزدیک می شوند. در قانون برنامه بودجه مصوب شد که ارز به سمت بیمه ها برود و دارو برای مردم گران نشود و 80 هزار میلیارد در بودجه تخصیص داده شد. گامی در اجرای طرح انتقال ارز دارویی به شرکت های بیمه که ما را با مشکلات زیادی مواجه کرد.

وی افزود: کمیسیون قیمت گذاری تشکیل نشده و جایی که تشکیل شده مصوبات ابلاغ نشده و صنعت دارو در حال تعطیلی است.

وی تاکید کرد: تصمیم واگذاری ارز دارو به بیمه ها همچنان پابرجا ماند و با کمبود دارو مواجه هستیم.

عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: ماده اولیه 30 تنی داروی متفورمید وارد کشور شده اما تولیدکننده به دلیل کمبود امکانات مالی نمی تواند آن را آزاد کند و عملا نسبت به آن بی تفاوت شده است.

وی یادآور شد: ما کشور را با یک میلیارد دلار ارز اداره می کنیم و عراق با چند برابر ارز داروی خود را تامین می کند، هفته گذشته در مجلس تذکر دادیم اما هیچ اتفاقی نیفتاد، دولت به هشدارها توجهی نمی کند.

روح الامینی اعلام کرد: در داروخانه سیزده آبان که منبع تامین دارو است 356 قلم دارو کمبود داریم. سیاست ارزی قابل اجرا روی زمین مانده است، در صورت ادامه این روند با کمبود شدید دارو مواجه خواهیم شد.

این معاون یادآور شد: معاونان وزرا مسئولیتی ندارند حتی اگر آنها را به استیضاح تهدید کنیم. کار به جایی نمی رسد

READ  اعلام قیمت بلیت هواپیما در ایام اربعین

وی ادامه داد: همه وزرای بهداشت به دلیل عدم اجرای سیاست های مشترک سلامت باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرند. وزرای بهداشت پشت تریبون ها آرزوها و آرزوهایشان را می گویند و رای می دهند.» اما هیچ یک از آنها در اجرای سیاست های مشترک سلامت موفق نبودند.

وی ادامه داد: دو سوم برنامه ششم توسعه اجرایی نشده است. اکنون مجلس قرار است قانون برنامه هفتم را موضوع بندی کند و برنامه هفتم باید برنامه محور باشد و الزام نهادها به عنوان نظام پزشکی مستلزم اجرای سیاست های کلی سلامت باشد.

رئیس کمیسیون دارویی مجلس شورای اسلامی گفت: در اجرا قدرت و امضای طلایی در دست دولت است و اگر بین وزارتخانه ها رفت و آمد کنیم به نتیجه نخواهیم رسید و مدام در جلسات بهانه و بهانه می شنویم. “

وی بیان کرد: در قانون نوشته شده که سامانه ها باید یکپارچه باشند. بد است که ما صدها سیستم در دو ساختمان وزارتخانه داریم. برای نسخه الکترونیکی چند پلتفرم در وزارت بهداشت داریم که به هم متصل نیستند. فقط باید بیایم این چیزها را وصل کنیم، تیتک به بیمارستان ها وصل نشد که خوشبختانه در چند روز گذشته اعلام کردند که تا حدودی وصل است، البته در تجهیزات پزشکی تیتک کار نمی کند.

بیشتر بخوانید:

وعده وزیر بهداشت برای مبارزه با مافیای مواد مخدر

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا