کشف یک ویروس نگران کننده دیگر


اخیراً ویروسی در یک خفاش روسی کشف شد که شبیه SARS-CoV-2 است و گفته می‌شود می‌تواند انسان‌ها را آلوده کند و در صورت انتشار، کارشناسان می‌گویند احتمالاً در برابر واکسن‌های فعلی مقاوم خواهد بود.

تیمی به سرپرستی محققان دانشکده بهداشت جهانی Paul J. Allen در دانشگاه ایالتی واشنگتن دریافتند که پروتئین های اسپک شده از ویروس خفاش به نام Khosta-2 می تواند سلول های انسانی مقاوم به آنتی بادی های مونوکلونال را در افراد واکسینه شده علیه SARS-CoV-2 آلوده کند. هر دو Khosta-2 و SARS-CoV-2 متعلق به زیرگروهی از کروناویروس ها هستند که به عنوان sarbeviruses شناخته می شوند.

مایکل لتکو، ویروس شناس WSU، گفت: «کشف خوستا 2 نیاز به توسعه واکسن های جهانی را برای محافظت در برابر ویروس های ساربی به طور کلی نشان می دهد، نه فقط نوع شناخته شده SARS-CoV-2».

لتکو می‌گوید: «در حال حاضر گروه‌هایی وجود دارند که تلاش می‌کنند واکسنی ایجاد کنند که نه تنها در برابر سارس نوع 2 بعدی محافظت می‌کند، بلکه در واقع از ما در برابر ساربی ویروس‌ها به طور کلی محافظت می‌کند. متأسفانه، بسیاری از واکسن‌های فعلی ما برای ویروس‌های خاصی طراحی شده‌اند که می‌دانیم سلول‌های انسانی را آلوده می‌کنند، یا آن‌هایی که به نظر می‌رسد بیشترین خطر ابتلا به ما را دارند. اما این لیست همیشه در حال تغییر است. ما باید طراحی این واکسن ها را گسترش دهیم تا در برابر همه ساربکویروس ها محافظت کنیم.

اگرچه صدها ساربکویروس در سال‌های اخیر کشف شده‌اند که عمدتاً در خفاش‌های آسیایی هستند، اما اکثر آنها قادر به آلوده کردن سلول‌های انسان نیستند. ویروس های خوستا 1 و خوستا 2 در اواخر سال 2020 در خفاش های روسی کشف شدند و در ابتدا به نظر می رسید هیچ تهدیدی برای انسان نداشته باشند.

READ  کوبیدن پا نشانه درخواست طلاق نیست!

لتکو: «از نظر ژنتیکی، این ویروس‌های عجیب و غریب شبیه به برخی ویروس‌های دیگر بودند که در سایر نقاط جهان یافت شده بودند، اما از آنجایی که شبیه SARS-CoV-2 نبودند، تصور نمی‌شد که واقعاً نگران کننده باشد. ما نگاه کردیم و واقعا شگفت زده شدیم که متوجه شدیم آنها می توانند سلول های انسانی را آلوده کنند.

لتکو و همکارانش دریافتند که مانند SARS-CoV-2، خوستا-2 نیز می تواند از پروتئین ذرت خود برای آلوده کردن سلول ها با اتصال به پروتئین گیرنده ای به نام آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (ACE2) استفاده کند که در سلول های انسانی یافت می شود. آنها سپس تصمیم گرفتند تا تعیین کنند که آیا واکسن های فعلی در برابر ویروس جدید محافظت می کنند یا خیر.

این تیم با استفاده از سرم به دست آمده از جمعیت انسانی واکسینه شده علیه کووید-19 دریافت که خوستا2 توسط واکسن های فعلی خنثی نمی شود. آنها همچنین سرم افراد آلوده به نوع Omicron را آزمایش کردند، اما آنتی بادی ها نیز بی اثر بودند.

لتکو گفت، خوشبختانه، ویروس جدید برخی از ژن‌هایی را که تصور می‌شود در پاتوژنز انسانی دخیل هستند، از دست داده است. با این حال، خطر اختلاط خوستا-2 با یک ویروس دوم مانند SARS-CoV-2 وجود دارد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا