کتاب موسیقی «مانا» منتشر شد


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کتاب «مانا» توسط پارمیس رحمانی با گردآوری، نت نویسی و تنظیم برای سازهای کوبه ای و ساز در موسیقی کلاسیک ایرانی منتشر شد.

این کتاب شامل سه ژانر اصلی و مهم «پیش‌لود»، «چهارمسراب» و «رنگ» و قطعاتی از این سه ژانر در تمامی سازها و آوازهای موسیقی ایرانی است که توسط آهنگسازان مهم موسیقی کلاسیک ایران ساخته شده است، برای تنظیم و تدوین ساز قیچک آلتو.

فهرست آهنگسازان آثار گردآوری شده در این کتاب شامل اسامی اساتید تاثیرگذار و شاخصی است که سازهای مختلف را می نوازند که این مجموعه را از نظر نوع آهنگسازی، مد و مضمون و همچنین سبک متنوع می کند. و سیاق راویان آنها.

آهنگسازان مورد نظر در این مجموعه عبارتند از ابوالحسن صبا، علی اکبر شهنازی، درویش خان، فرامرز پایور، موسی معروفی، حسن کسایی، نصرولا زرینه پنجه، علی تجویدی، علی عسگر بهاری، رضا معجوبی، حسعلی ذالیحین اسماعیل شاهین و مرتضی نداود.

در بخشی از متن پیشگفتار کتاب به قلم نویسنده آمده است:

«در طول سال‌های نوازندگی و همچنین در دوران تحصیل در دانشگاه هنر همواره با مشکل نبود قطعات کوک‌شده برای این ساز با ساز تخصصی آلت مواجه بوده‌ام. استفاده از طراحی های مربوط به سازهای دیگر مانند تار، سنج و ویولن نیز مشکلاتی را ایجاد می کند. از جمله این که این کتاب ها با کلید ویولن سل نوشته شده اند که یک کلید استاندارد برای ساز آلتو نیست. متعلق به همین ساز است. به همین دلیل در همان سال ها تنظیم قطعات مهم و ارزشمندی از آهنگسازان موسیقی کلاسیک ایرانی مانند: علی اکبر خان شهنازی، ابوالحسن صبا، فرامرز پایور و … را آغاز کردم. برای کیچک آلتو »

READ  همسر اصغر شاهوردی: صبر ایوبی که می‌گویند، صبر من است/ ۱۵ سال پرستاری از صدابردار باسابقه

این کتاب در 68 صفحه و با قیمت 65000 جلد توسط انتشارات تصنیف منتشر شده است.

57245


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا