کاهش اهدای عضو در دوران تاج گذاری / فقط 10 درصد بزرگسالان کارت اهدا دارند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ پس از دو سال وقفه در اهدای عضو به دلیل شیوع ویروس کرونا، این مراسم روز گذشته مصادف با روز ملی اهدای عضو با حضور ورزشکاران و هنرمندان به عنوان سفیران اهدا، اهدا کننده و گیرنده عضو برگزار شد. خانواده ها و اهالی به همت انجمن اهدای عضو ایران در سالن کنفرانس برج میلاد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر علی نوبخت رئیس هیئت مدیره انجمن اهدای عضو ایران به تشریح علت نامگذاری این روز در تقویم ملی پرداخت. به گفته وی، 33 سال پیش، در 31 اردیبهشت 1368، امام خمینی (ره) فتوای اهدای عضو را صادر کردند، در حالی که دکتر ایرج فاضل، پدر اهدای عضو در ایران، ابتدا پیگیر صدور این فتوا بود و سپس آن را به عنوان خود تأیید کرد. مسئول قانون بود

نوباخت از تلاش های دکتر فاصل برای تصویب فتوای اهدای یکی از اعضای امام راحل در سال 1357 و در مجلس ششم خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: در آن زمان اهدای عضو کلیدی بود، در حالی که از هر 2000 نفر یک نفر از اهدای اعضای از دست رفته خود خوشحال بود. وجود، فرهنگ اهدای عضو در ایران هر روز در حال بهبود است، به طوری که این آمار در سال 1377 70 برابر شده است.

نوبت در پایان با بیان اینکه 30 سال پیش ما ایرانی ها باید 30 هزار دلار برای پیوند کلیه می پرداختیم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه اکنون پزشکان توانمندی از جمله دکتر علی ملک حسینی پدر پیوند کبد در ایران در زمینه عضو داریم. اهدا و شرایط. «نه تنها اهدا به آن دشواری سابق نیست، بلکه رکورد پیوند اعضای حیاتی همیشه شکسته خواهد شد.

READ  استانداری تهران: به پارک ها نروید

کاهش اهدای عضو در دوران تاج گذاری / فقط 10 درصد بزرگسالان کارت اهدا دارند

کتایون نجفی زاده، مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایران نیز گفت: دو سال است که مراسم اهدای عضو برگزار نشده است، اما امروز تیم های اهدا و پیوند اعضا با هنرمندان و ورزشکاران در فضایی خاص حضور داشتند. . در سال 1999، ما با شاخص اهدای عضو 3.14 در رتبه اول آسیا قرار گرفتیم که با اپیدمی تاج به شدت به رتبه هفتم سقوط کرد.

وی گفت: حدود 10 درصد بزرگسالان در ایران دارای کارت اهدا هستند و این میزان در حال افزایش است و روزانه حدود 300 تا 350 نفر کارت اهدای عضو دریافت می کنند اما این میزان باید بیشتر باشد.

وی با اشاره به اهمیت کارت های اهدای عضو گفت: اگر اتفاقی برای ما بیفتد و خانواده از درخواست ما مطلع نباشد، احتمال رضایت برای اهدای عضو 48 درصد است. البته داشتن کارت جنبه فرهنگی دارد و گرفتن آن با ارسال کد ملی به شماره 3432 و مراجعه به سایت ehdacenter.ir امکان پذیر است. طرح اهدای خانواده نیز در دستور کار قرار دارد و در آینده اجرایی می شود و ممکن است افراد کارت اهدای خانواده داشته باشند.

نجفی زاده در پایان گفت: اولین اعیاد روح یا هدف امید بیماران در مقیاس کوچکتر در لیست انتظار برگزار شد اما کم کم این عید بزرگ شده و در نقاط مختلف ایران شاهد عید روح هستیم. و تشکر از خانواده های خیرین.

بیشتر بخوانید:

ببینید | رویداد احساسی در جشن اهدای عضو; صدای قلب یک کودک را در بدنی جدید بشنوید

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا