کانون وکلای قزوین، پیشتاز در فعالیت ها و مسئولیت های اجتماعی


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین قزوین؛ سید محمد حسینی رئیس کانون وکلای استان قزوین در دومین نشست الزامات قانونی شهرستان پایدر که با هدف تحلیل و ارزیابی اجرای قوانین انرژی در استان قزوین برگزار می شود، میزبان کانون وکلای استان قزوین و با حضور سازمان های مردم نهاد و ذیربط بود. جمعی از وکلا و وکلا گفت: کانون وکلا بیش از یک قرن است که در فعالیت ها و مسئولیت های اجتماعی پیشرو بوده و علاوه بر فعالیت های تخصصی و وظایف ذاتی خود، نقش موثری در ایفای مسئولیت های اجتماعی دارد. .

حسینی با تقدیر از اهتمام و توجه کمیته محیط زیست، اساتید، کارشناسان و دغدغه های آنان یادآور شد: کانون وکلای دادگستری با اتکا به پتانسیل قابل تقدیر قانونی خود، در هر اقدامی در جهت ایفای مسئولیت های اجتماعی به ویژه در حوزه محیط زیست، به عنوان یک اقدام در راستای تحقق بخشیدن به مسئولیت های اجتماعی به شمار می رود. مشکل امروز مهم این است که او دریغ نمی کند.

با رعایت الزامات قانونی یک شهر پایدار، موضوعاتی از قبیل نقش نظام مهندسی، اداره کل محیط زیست، ادارات، نیروگاه ها، صدا و سیما و رسانه ها، شهرداری و شورای شهر و سایر دستگاه ها مطرح شد.

علی کمالی، وکیل دبیر همایش الزامات حقوقی شهر پایدار ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان در این همایش، قانون محیط زیست را موضوعی حقوقی و فنی دانست.

همچنین رئیس کمیته محیط زیست و میراث فرهنگی کانون با تشریح اهمیت انرژی به عنوان یک موضوع حیاتی در دنیای امروز و با اشاره به جنگ روسیه و انرژی با محوریت انرژی، دومین همایش الزامات قانونی شهرهای پایدار برگزار شد. انرژی با عنوان انرژی بررسی سه موضوع شهرسازی، حمل و نقل و ساخت و ساز حائز اهمیت است و قانون مصوب در این خصوص قانون مصرف انرژی مصوب 1389 است که از دو بعد قانونی و فنی مورد توجه قرار خواهد گرفت. دیدگاه

وی خاطرنشان کرد: اگرچه حفظ منابع با وزارتخانه های نفت و نیرو است، اما در این همایش انرژی از منظر زیست محیطی مطرح می شود.

وکیل مدافع علیرضا مافی فعال محیط زیست گفت: اولین همایش الزامات قانونی شهر پایدار مبتنی بر پسماند در آذرماه 1400 برگزار می شود و دومین همایش با محوریت انرژی و محیط زیست با توجه به قوانین مربوطه برگزار می شود.

READ  باغ سنتی قزوین توجیه اقتصادی ندارد

وی خاطرنشان کرد: در این راستا سند راهبردی انرژی به عنوان سند شروع و قانون مصوب سال 1389 مبنی بر اصلاح الگوی مصرف انرژی و آیین نامه اجرایی آن که برای سازمان ها و نهادهای ذیربط تعیین تکلیف کرده است که متاسفانه نادیده گرفته می شود.

وی ادامه داد: با بررسی عدم اجرای این قوانین در مجلس در سال 1398 و با 15 هزار تن، مشخص شد که نتیجه عدم اجرای این قانون منجر به زیان 640 میلیارد دلاری معادل 2.7 بشکه نفت شد، در حالی که صادرات نفت ما 2 میلیون بشکه است.

در ادامه جلسه، محمدعلی ظهیری، معاون اداره کل محیط زیست استان قزوین با اشاره به برگزاری اولین جلسه با محوریت پسماند که در آذرماه برگزار شد، از کانون وکلای دادگستری برای برگزاری این جلسات با محوریت محیط زیست تشکر کرد. г. سال می افزاید: انرژی یکی از دغدغه های اصلی این کشور ماست.

یکی از دلایلی که ما از انرژی های تجدیدپذیر استفاده نمی کنیم، ذخایر عظیم منابع انرژی است، اما امروزه به دلیل آلودگی هوا و گرم شدن زمین، نیاز به روی آوردن به استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند باد و خورشید بیش از پیش احساس می شود.

وی گفت: کشور ما می تواند بیش از 230 روز در سال از انرژی خورشیدی استفاده کند، در حالی که در کشورهای اروپایی که در تمام طول سال هوا عمدتا ابری است شاهد آن هستیم. آنها خیلی بیشتر از ما از این انرژی استفاده می کنند.

ظهیری ادامه داد: سازمان محیط زیست رویکرد استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را در پیش گرفته و از برگزاری چنین همایش ها و نشست هایی که حساسیت هایی را در بین عموم مردم و مدیران سیاسی استان ایجاد می کند تا زیرساخت های استفاده بیشتر را فراهم کند، استقبال کرده است. این انرژی خالص است.

مهری السادات تقوی رئیس کمیته شهرسازی، املاک و حقوقی استان قزوین در این جلسه با تاکید بر عزم شورای توسعه پایدار قزوین در این جلسه گفت: درصد کمی از شهروندان از مسیر دوچرخه سواری استفاده می کنند.

تقوی در خصوص مشکلات زیست محیطی قزوین گفت: حجم بالای زباله در محمد آباد به یک معضل بزرگ زیست محیطی تبدیل شده و سازمان های موثر در این حوزه به مسئولیت خود عمل نمی کنند.

READ  انهدام بزرگترین باند مواد مخدر در شمال غرب کشور با کشف 900 کیلوگرم هروئین و مرفین

وی افزود: با توجه به اینکه 70 درصد زباله های تولیدی شهروندان بیشتر زباله است. ضرورت فرهنگ سازی در این حوزه و تشویق شهروندان به قطع ارتباط از مبدا یکی از نیازهای امروزی است.

وی در پایان افزود: درخواست از شورا برای حل همه مشکلات شهری از توان و اختیار ما خارج است و نیازمند همکاری همه دستگاه ها است.

در این نشست تخصصی؛ آنیتا بیات نماینده سازمان نظام مهندسی عمران استان قزوین در این نشست گفت: در منظر شهری علاوه بر تنوع، مهندسان باید از مصالح مرغوب و مکان یابی مناسب استفاده کنند و مفاد ماده 19 قانوناً لازم الاجرا است. اما همیشه جای سوال است که کمیسیون ماده 100 چقدر به وظایف خود عمل می کند.

مهدی حتیبی، یکی از مهندسین طراح قزوین و رئیس کمیته عمومی هیئت دوچرخه سواری قزوین و یکی از بنیانگذاران نشست روز سه شنبه بدون خودرو، نقش آنها را به عنوان مراکز مستقلی مانند کانون وکلا و نظام مهندسی در توسعه پایدار و توسعه پایدار برشمرد. گفت: با توسعه ناپایدار امروز انفجاری رخ داد و انبوه خودروها در شهر قزوین دچار مشکل و هزینه شد، در حالی که استفاده از دوچرخه به جای خودرو هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

حتیبی ادامه داد: امروز 400 هکتار از باغات سنتی در معرض تهدید استفاده نادرست از چاه ها برای مصارف خانگی و صنعتی است چرا که آب زیرزمینی برای رسیدن به ریشه درختان وجود ندارد.

وی گفت: استفاده از آب باران و ذخیره آن برای آبیاری درختان و فضای سبز ممکن است بهترین راه برای صرفه جویی در هزینه ها باشد.

پس از تحقق الزامات قانونی یک شهر پایدار؛ کشاورز معاون سخنگوی صدا و سیمای قزوین درباره این فاجعه در سایت محمد آباد گفت: تاکنون ده ها گزارش در این سایت تهیه شده است و تخمین زده می شود که طی 10 سال گذشته حتی یک گرم کمپوست در آنجا تولید شده است.”

کشاورز ادامه داد: فرهنگ مطالبه گری مردم و رسانه ها نیاز به افزایش دارد و شهرداری ها وظیفه دارند در این حوزه برنامه ریزی تبلیغاتی و فرهنگ سازی کنند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا