چین از تحریم های غرب علیه روسیه سود می برد

به گزارش خبرآنلاین، پایگاه نفت قیمت در تحلیلی نوشت:

ایران نفت خود را حدود 10 دلار در هر بشکه زیر قیمت پایه نفت برنت می فروشد تا با قیمت شرکت اورال روسیه که همان نفت را می فروشد، رقابت کند.

خریداران اصلی نفت خام ایران و روسیه پالایشگاه های خصوصی در چین هستند. با این حال، حتی قبل از پیوستن روسیه به فهرست تحریم‌ها، چین بشکه‌های ایران و ونزوئلا را می بلعید که تقریباً هیچ کس دیگری نمی‌خواست. پکن ممکن است بیشتر از تحریم روسیه خوشحال باشد، زیرا به این کشور دسترسی به نفت خام بسیار بیشتری می دهد. ونزوئلا ظرفیت تولید محدودی دارد و برنامه های ایران برای افزایش ظرفیت به توافق هسته ای با غرب بستگی دارد.

روسیه ممکن است نتواند تمام صادرات نفت خود را قبل از جنگ در اوکراین به اروپا به خریدار دیگری منتقل کند. چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت تحریم شده ظاهر شده است و از کاهش نفت خام (اغلب با تخفیف عمیق) سود می برد، در حالی که رئیس جمهور ایالات متحده مجبور است از تولیدکنندگان خاورمیانه برای نفت بیشتر التماس کند.

در حالی که چین احتمالاً به دریافت تمام نفت خود از روسیه، ایران و ونزوئلا ادامه خواهد داد، این احتمال وجود دارد که سفر بایدن به عربستان سعودی منجر به تولید نفت اضافی از این کشور نشود.

اخباری که رویترز در اوایل ماه جاری منتشر کرد مبنی بر اینکه عربستان سعودی و امارات ممکن است به اندازه تخمین زده شده توسط آژانس‌هایی مانند EIA و IEA ظرفیت تولید اضافی نداشته باشند، نگرانی‌ها از کمبود عرضه در بازار نفت را تشدید کرد.

READ  بولتون: چین و روسیه در حال نزدیک‌تر شدن هستند و ما هیچ کاری نمی‌کنیم!

قیمت سوخت در چین پس از چندین ماه افزایش در حال حاضر کاهش یافته است. با این حال، در مقایسه با افزایش قیمت سوخت آمریکا و اتحادیه اروپا، افزایش قیمت در چین بسیار ناچیز است و ممکن است مربوط به بشکه های تحریم شده ونزوئلا، ایران و روسیه باشد.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا