چگونه از سلامت کلیه های خود اطمینان حاصل کنیم؟


چند قدم ساده و مفید برای محافظت از این اندام مهم بدن و بهبود عملکرد آن وجود دارد:

ورزش

ورزش و ورزش راه های موثری برای تنظیم فشار خون و کنترل دیابت هستند. این بیماری ها یکی از شایع ترین علل نارسایی کلیه هستند. در واقع، 30 درصد از افرادی که دیالیز می شوند، دیابت دارند.

مراقبت از قند خون

سطح قند خون خود را کنترل کنید و آن را ثابت نگه دارید. دیابت به عروق آسیب می رساند. کلیه ها از رگ ها و شریان های خونی کوچکی تشکیل شده اند که به عنوان فیلتر عمل می کنند. آنها مواد مغذی لازم را در بدن حفظ می کنند و مواد زائد و سموم را دفع می کنند. هرچه این شریان ها آسیب بیشتری ببینند، عملکرد کلیه ها در دفع مواد زائد کمتر می شود و هر چه سطح قند خون مطلوب تر باشد، آسیب کمتری به رگ ها وارد می شود.

فشار خون خود را به طور منظم کنترل کنید

فشار خون دومین علت شایع نارسایی کلیه است. فشرده سازی طولانی مدت رگ های خونی به آنها آسیب می رساند. برای سلامت کلیه ها، فشار خون باید کمتر از 140/90 میلی متر جیوه باشد. فشار خون بالا نیز باید با دارو کنترل شود.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید

یک رژیم غذایی سالم سرشار از میوه ها، سبزیجات و فیبر از اضافه وزن و آسیب کلیه جلوگیری می کند. اضافه وزن اغلب باعث فشار خون بالا و دیابت می شود. بنابراین باید از نمک و غذاهای پر نمک خودداری کنید، زیرا فشار خون را بالا می برد.

READ  مردی که پیش روانشناس می رود دیوانه نیست. نیاز به بی انگیزگی روانشناسی

آب کافی بنوشید

مصرف آب و مایعات برای کمک به کلیه ها در دفع مواد زائد ضروری است. نوشیدن روزانه 1.5 تا 2 لیتر آب توصیه می شود. افرادی که ورزش می کنند می توانند آب بیشتری بنوشند، در غیر این صورت نوشیدن آب و مایعات زیاد نیز می تواند مشکل ساز باشد. البته این مقدار آب برای افرادی که کلیه های سالم دارند توصیه می شود. بیماران دیالیزی باید مصرف آب و مایعات خود را کاهش دهند.

ترک سیگار

سیگار دشمن شماره یک رگ ها است و از آنجایی که کلیه ها توسط شریان هایی که به عنوان فیلتر و تصفیه کننده عمل می کنند پوشیده شده است، سیگار نه تنها به این عروق بلکه به کلیه ها نیز آسیب می رساند.

از مصرف طولانی مدت مسکن خودداری کنید

کلیه ها به استفاده طولانی مدت از مسکن ها حساس هستند. کلیه های ناسالم می توانند به دلیل استفاده از این داروها دچار نارسایی حاد شوند. اگر دائماً به مسکن نیاز دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر کلیه های شما آسیب دیده است، راه حل های بهتری وجود دارد که آسیب کمتری به کلیه های شما وارد می کند.

بررسی سالانه سلامت کلیه

سلامت کلیه های خود را هر سال به طور منظم بررسی کنید، به خصوص اگر بالای 60 سال دارید، دیابت، فشار خون بالا یا اضافه وزن دارید یا یکی از اعضای درجه یک خانواده مبتلا به نارسایی کلیه دارید. تشخیص زودهنگام نارسایی کلیه از طریق آزمایش خون و ادرار منظم امکان درمان بیماری را قبل از آسیب جدی فراهم می کند.

READ  کرونا دوباره به اوج رسید؟ / شناسایی 208 بیمار جدید و 8 فوتی در 24 ساعت گذشته

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا