چه کسانی می توانند 700 میلیون تومان وام مسکن بگیرند؟ اطلاعات پرداخت اقساط وام


راه و شهرسازی پس از اوج تنش ها در بازار مسکن و پیش بینی ها برای آغاز دور جدید افزایش قیمت ها در این بازار، جلسه ای با رئیس جمهور و پیشنهاد افزایش وام مسکن به 700 میلیون تومان و 100 میلیون تومان برگزار شد. وام سپرده .

در واقع بررسی وعده رستم قاسمی نشان می دهد که به دلیل نابرابری بانک ها، توانایی پرداخت این میزان سود با فراز و نشیب های زیادی همراه است.

اما در این میان، اگر تصویب تسهیلات فوق را بپذیریم، کمک های 11 میلیون و 600 هزار تنی آن برای وام گیرنده، حتی در خوش بینانه ترین شرایط، کمترین حقوق دهک های متوسط ​​و پایین جامعه حدود شش تعیین می شود. میلیون تن، حداقل در سال های اول برای بالاترین دهک های جامعه مانعی است.

روز گذشته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن به 600 تا 700 میلیون تن در تهران به شورای عالی مسکن خبر داد و تاکید کرد: جلسه شورای عالی مسکن با حضور رئیس جمهور برگزار شد. و پیشنهاد افزایش وام و سپرده مسکن.در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

مشخص نیست کدام یک از وام های پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی وام خرید و کدام مربوط به وام جعاله (نوسازی مسکن) است، اما با فرض موافقت شورای عالی مسکن با افزایش سقف وام به 700 میلیون تن، اقساط وام در 12 سال پرداخت می شود که ماهانه 11 میلیون و 657 هزار تن خواهد بود.

مجموع بازپرداخت این وام با احتساب سود آن حدود یک میلیارد و 678 میلیون تن خواهد بود. در صورت بازپرداخت مرحله ای، اگرچه مبلغ اقساط اولیه کاهش می یابد، اما در پایان سال دوازدهم متقاضی در مجموع یک میلیارد و 778 میلیون تن با احتساب سود پرداخت می کند.

READ  محله های ارامنه نشین تهران چگونه شکل گرفت؟/ از دولاب و قلعه ونک تا اسکان اجباری در بهجت آباد

در حال حاضر متقاضیان وام مسکن در تهران می توانند دو برابر وام 480 میلیون تنی دریافت کنند. 80 میلیون از این وام تقلبی است که باید به صورت اقساط در مدت پنج سال پرداخت شود.

اطلاعات پرداخت اقساط وام

قسط ماهانه وام 400 میلیون تنی برای بازپرداخت به روش ساده 12 ساله 6 میلیون و 661 هزار تن در ماه است. سود کل این وام حدود 560 میلیون تن است. همچنین قسط وام جاله به روش ساده حدود 2 میلیون تومان و کل سود آن حدود 41 میلیون تومان است.

بانک مرکزی اوایل ماه جاری گزارشی از توسعه بازار مسکن در تهران منتشر کرد. بر اساس این گزارش که برگرفته از آمار خام سامانه ثبت معاملات ملکی کشور است، در فروردین ماه سال 1401 تعداد معاملات در بازار مسکن تهران با 49.9 درصد کاهش به 3400 فقره رسید.

این میزان نسبت به فروردین 1400 63.7 درصد افزایش نشان می دهد.

متوسط ​​قیمت خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی در ماه گذشته 34 میلیون و 270 هزار تن بوده که نسبت به اسفند 93 2.4 درصد کاهش داشته است.

در عین حال این قیمت نسبت به فروردین ماه سال گذشته 16.9 درصد افزایش داشته که حدود 75 درصد کمتر از رشد نقطه به نقطه فروردین ماه (91.7 درصد) است که نشان دهنده کندی نرخ رشد قیمت مسکن است (نقطه). به اشاره). ) فروردین امسال

بر اساس میانگین قیمت اعلام شده از سوی بانک مرکزی، قیمت هر واحد 50 مترمربع در شهر تهران حدود یک میلیارد و 710 میلیون تن خواهد بود، بنابراین وام احتمالی 700 میلیون تنی بدون احتساب هزینه خرید اوراق حق تقدم مسکن، امکان پذیر خواهد بود. حدود 41 درصد از قیمت مسکن در فروردین ماه امسال را پوشش می دهد.

READ  خبر مهم افزایش حقوق کارمندان/ تصمیم دولت درباره لایحه اصلاح حقوق

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا