چه راهکارهایی برای جذب گردشگر به ایران وجود دارد؟

فلایتیو اخیرا گزارشی جامع از گردشگری ایران منتشر کرده است. این گزارش همچنین به بررسی کامل مدل توسعه کشورهای مختلف مانند عربستان سعودی و ترکیه می پردازد. گردشگری، ورود و تمرکز بر گردشگران خارجی یکی از راه های اصلی کسب درآمد پایدار برای کشور است. به گزارش فلایتیو، درآمد ایران از گردشگری چقدر است؟

درآمد حاصل از گردشگری در ایران و کشورهای همسایه

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط Flytio از سال 2018، گردشگری ایران چندین میلیارد دلار از سایر کشورهای منطقه عقب است. ایران به طور مستقیم پس از عمان از نظر میانگین هزینه ها و همچنین از نظر کل هزینه ها در بین امارات، عربستان سعودی، عمان و قطر در رتبه دوم قرار دارد. اما متوسط ​​درآمد یک گردشگر در ایران چقدر است؟

  • ایران: 720 دلار (از کل هزینه 5.25 میلیارد دلار)
  • امارات متحده عربی: 1499 دلار (با ارزش کل 38.41 میلیارد دلار)
  • عربستان سعودی: 966 دلار (از کل ارزش 16.97 میلیارد دلار)
  • عمان: 886 دلار (از مجموع هزینه 2.87 میلیارد دلار)
  • قطر: 8378 دلار (با ارزش کل 15.24 میلیارد دلار)

لازم به ذکر است که سال های 2018 و 2019 موفق ترین سال ها برای ایران از نظر تعداد گردشگر بوده است. با این حال، باید به یک نکته توجه کرد. ایران برای محاسبه تعداد گردشگران ورودی، تمامی افرادی را که به ایران سفر می کنند، حساب می کند. یعنی اگر مسافری در حال ترانزیت باشد در لیست گردشگران قرار می گیرد. گردشگری زیارتی و سلامت نیز بخش مهمی از گردشگری ایران را تشکیل می دهد.

ظهور ترکیه و افول ایران

ترکیه قصد دارد تا سال 2023 به پنجمین مقصد محبوب جهان تبدیل شود. این عنوان در حال حاضر متعلق به ایتالیا است و ترکیه به کمتر از 10 میلیون گردشگر در سال نیاز دارد تا سالانه 60 میلیون گردشگر در ایتالیا را شکست دهد. در این راستا اگر ترکیه و ایران را با هم مقایسه کنیم، تفاوت زیرساختی شدیدی را می بینیم، اما ایران منابع لازم برای رقابت با ترکیه را دارد.

READ  شهریه تحصیل دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران: ترم حداقل 50 میلیون تومان!

مساحت ایران به وسعت ترکیه است و ایران دارای جاذبه های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی فراوانی است که می تواند با ترکیه رقابت کند. سواحل ایران می تواند با رقابت شدید سواحل ترکیه روبرو شود. طبیعتاً قوانین و هنجارهای اجتماعی مختلف بر محبوبیت سواحل ترکیه تأثیر گذاشته است.

اما ما نیازی به تکیه بر نشانه های طبیعی نداریم. تهران به عنوان پایتخت ایران می تواند بزرگترین جاذبه گردشگری باشد. در واقع استانبول ترکیه در سال 2019 نزدیک به 14 میلیون گردشگر جذب کرده است. در همین مدت کل کشور ایران 9 میلیون گردشگر (همانطور که گفتیم با احتساب ترانزیت) جذب کرده است.

چه راهکارهایی برای جذب گردشگر به ایران وجود دارد؟

راه حل چیست؟

راهکارهای مختلفی برای بهبود شرایط گردشگری در کشور وجود دارد. ترکیه از برنامه های بلندمدتی مانند چشم انداز 2023 برای توسعه گردشگری خود استفاده می کند. بر اساس این برنامه‌ها، تمام سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و دولتی به نقاط تماس گردشگری منتقل می‌شود و استارت‌آپ‌ها و منابع مالی به رشد گردشگری به صورت متمرکز کمک می‌کنند. همچنین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود زیرساخت ها: ما باید هتل های بیشتری داشته باشیم و حمل و نقل را بهبود ببخشیم. جاده های زمینی و بهبود ناوگان هوایی اولویت های اصلی هستند.

قوانین انعطاف پذیر: انعطاف در قوانین در بهبود تجربه گردشگران خارجی فوق العاده موثر است. مطمئناً ساختاری که به انتخاب فردی یک فرد اولویت می دهد، تجربه بهتری ایجاد می کند.

تمرکز رسانه ای: فعالیت های رسانه ای برندهایی مانند فلایتیو یا فیلیران در حوزه گردشگران خارجی و افراد تاثیرگذار کشور می تواند الگویی برای فعالیت های رسانه ای بیشتر باشد. ایران از سکوت رسانه ای رنج می برد که این کشور را از کسب سودهای لازم باز داشته است.

READ  گرد و غبار در حال بازگشت به این نقاط کشور است

گردشگری ایران چندین دهه است که نیازمند تحول کامل است. قطعا نمی توان از امروز پروژه ای را شروع کرد و تا سال آینده انتظار نتیجه را داشت. اما باید در موج تحول باشیم و آینده گردشگری پایدار در ایران را تضمین کنیم.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا