چند واحد سرمایه؟ – جواب منفی

بازار مسکن در اردیبهشت ماه به تدریج از وضعیت مبهم با رشد تقاضا برای خرید و اجاره خارج شد. اگرچه هنوز آماری از تعداد تراکنش ها به دست نیامده است، اما بررسی ها نشان می دهد که معاملات از فروردین ماه تاکنون دو یا سه برابر شده است. با این حال، فضای محتاطانه همچنان بر این بازار سایه افکنده است.

با توجه به کاهش شدید قدرت خرید، متقاضیان تمایل بیشتری به واحدهای کوچک و قدیمی دارند. بر اساس آمار، 56 درصد معاملات مربوط به مسکن زیر 80 متر مربع، 59 درصد مربوط به مسکن زیر متوسط ​​قیمت (34.2 میلیون تن) و 54 درصد معاملات مربوط به مسکن با بیش از 11 سال ساخت است.

در فروردین ماه نیز طبق روال هر سال بازار مسکن با تنها 3400 معامله در تهران نیمه تعطیل بود. اما در ماه مه و ژوئن، فروش افزایش یافت. درخواستی از دفاتر املاک تهران موید رشد نسبی معاملات مسکن در اردیبهشت 1401 است.

به نظر می رسد نوسانات اقتصادی در هفته های اخیر فروشندگان و خریداران را به احتیاط واداشته است. طرف عرضه انتظار دارد با این تحلیل که هزینه های تولید افزایش یافته است، قیمت ها افزایش یابد. با این حال، طرف تقاضا همچنان به قیمت های کاذب واکنش خنثی نشان می دهد. داده‌های غیررسمی نشان می‌دهد که نرخ‌های پیشنهادی در ماه می نسبت به آوریل 2.5 درصد افزایش یافته است. البته این افزایش لزوما به معنای افزایش قطعی قیمت ها نیست.

بازار خانه موبایل چطور؟

برخی از فروشندگان مسکن با اشاره به افزایش 50 درصدی قیمت مصالح ساختمانی، نوسانات اقتصادی و تورم حدود 40 درصدی معتقدند بازار مسکن در حال حرکت است. از سوی دیگر فضای عمومی به ویژه پس از آغاز به کار دولت سیزدهم و از سرگیری مذاکرات برجام منتظر کاهش قیمت هاست. در ماه های اخیر، چالش بین خرده فروشان به شکل کاهش معاملات نسبت به وضعیت عادی بازار خود را نشان داده است. بازار مسکن در سال گذشته با رشد سالانه 17 درصدی نسبتا آرام بوده است.

READ  پراید و پژو با قیمت های اخیر نزولی/انبوه شده اند

تحلیل تخصصی آینده بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است با تورم موجود در جامعه نمی توان انتظار داشت همه چیز گران شود اما قیمت مسکن افزایش نمی یابد. دلیل کاهش قیمت مسکن در سال گذشته این بود که در سال‌های گذشته گران بودند و این روند برای مدتی متوقف شده بود.

عدالتخواه با اشاره به نقدینگی بیش از 4 میلیون و 500 هزار میلیارد تنی گفت: این حجم پول که وارد بازار می شود دائما تورم ایجاد می کند و منجر به کاهش ارزش پول ملی می شود. درآمدهای دولت از فروش نفت اندکی افزایش یافت، اما هزینه ها به دلیل تورم و رشد دستمزد افزایش یافت. این مشکلات به طور حتم بازار مسکن را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی در خصوص پیش بینی بازار مسکن در سال جاری گفت: در صورت کنترل عوامل موثر بر این بازار مانند تورم کل، رشد نقدینگی، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و افزایش ساخت و ساز می توان انتظار ثبات یا کاهش قیمت مسکن را داشت، اما هیچ. «هیچ یک از موارد فوق محقق نشده است.

متوسط ​​هزینه مسکن در تهران 35 میلیون تن است

متوسط ​​قیمت مسکن در شهر تهران در اسفند 1400 متری 35 میلیون و 120 هزار تن بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6.2 و 16 درصد افزایش داشته است. بر اساس اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات در این ماه حدود 6.8 هزار فقره است که نسبت به ماه قبل 19.9 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 29.6 درصد افزایش داشته است.

READ  خبر مهم سخنگوی وزارت صنعت برای بازار خودرو/ چه تغییری در قیمت خودرو ایجاد می کند؟

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا