چند قلاده یوزپلنگ نر در یزد باقی مانده است؟


مهدی زارع هرمیزی کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد درباره آخرین وضعیت جمعیت یوزپلنگ ایرانی در استان یزد گفت: در اواسط دهه 80 حدود 20 قلاده یوزپلنگ را در استان شناسایی کردیم اما به دلیل تخریب مین. و جاده سازی، طعمه کاهش یوزپلنگ و شکار، این جمعیت کاهش یافت.

وی ادامه داد: در حال حاضر 5 مرد در مجموعه تحت سرپرستی خود به نام های اردوان، ارسلان، اروان، هومینو و آرش داریم که آرش از طبس به سمت مرزهای یزد حرکت می کند. ما در حال حاضر فرض می کنیم که 3 مورد از این یوزپلنگ ها زنده هستند. هومینو، اردوان و اردلان احتمالا در قید حیات هستند و اخیراً از آنها عکس گرفته شده است، اما آرش و ارسلان چندین سال است که جلوی دوربین نرفته اند.

وی گفت: تعداد یوزپلنگ های ماده ای که می توانند تولید مثل کنند مهم است اما متاسفانه هیچ یوزپلنگ ماده ای در زیستگاه های جنوبی ما یافت نشده است و این 3 یوز نر به جستجوی بی نتیجه خود برای یافتن یوز و جفت گیری ماده ادامه می دهند. احتمالا ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: برخی معتقدند بر اساس کود مشاهده شده یوزپلنگ ماده در یزد وجود دارد اما من اطلاع دقیقی ندارم زیرا مناطق یزد بسیار وسیع است و حافظان باتجربه ما یوزپلنگ ماده مشاهده نکرده اند، بنابراین امیدواریم که یوز ماده نزدیک به صفر است و ما معتقدیم اگر یوز ماده هم ماده باشد در کرمان یا نایبندان است.

بیشتر بخوانید:

کاهش چشمگیر جمعیت یوزپلنگ آسیایی در یزد

4747


منبع

READ  آموزش و پرورش بخشنامه تعیین ضریب دستمزد/اعلام حداقل دستمزد را ابلاغ کرد
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا