چرا 18 نفر در چادر توریستی جان باختند؟


جلال ملکی خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن را یکی از مهمترین حوادث تهدید کننده شهروندان در ایام نوروز دانست و گفت: در این ایام عده ای در حال چادر زدن هستند و قصد استراحت در داخل چادرها را دارند. وقتی هوا سرد می شود همه به داخل چادر می روند و معمولاً پتو، کیسه و وسایل قابل اشتعال را در چادر می گذارند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: متأسفانه برخی افراد پیک نیک روشن یا منقل زغالی را در وسط چادر قرار می دهند و گاهی روی این منبع حرارتی کتری قرار می دهند که احتمال جوشیدن آب را در چادر افزایش می دهد. و در و پنجره ها را ببندید در این شرایط تبادل هوا وجود ندارد و هنگام روشن کردن پیک نیک و باربیکیو اکسیژن وجود ندارد و سپس گاز مونوکسید کربن آزاد می شود.

وی با بیان اینکه حدود 18 نفر در چادرها بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست داده اند، گفت: موضوع فقط چادر نیست. و متاسفانه این باعث نیش می شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران به خطرات دیگری برای چادر نشینان اشاره کرد و هشدار داد: این که کسانی که قصد برپایی چادر را دارند، برای تامین روشنایی که می تواند برق گرفتگی یا آتش سوزی ایجاد کند، سیم های برق را در چادر حمل کنند متفاوت است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران به نکات دیگری درباره مسافران اشاره کرد و گفت: گاهی اوقات مردم کباب ندارند که آتش روشن کنند و روی زمین از جمله در پای درختان، علفزارها و بوته های خشک روشن کنند و متأسفانه می توانند آتش روشن کنند. آن را به طور کامل خاموش نکنید. “آنها باعث آتش سوزی می شوند.

READ  سیستم هشدار زلزله گوگل چگونه کار می کند؟

وی افزود: در برخی از زمین های کشاورزی گودال ها و چاه هایی وجود دارد که درب ندارند و متأسفانه بارها شاهد سقوط کودکان به داخل چاه بوده ایم.

ملکی گفت: عده ای در وسط رودخانه یا کنار رودخانه برای استراحت یا صرف غذا می نشینند غافل از اینکه در عرض چند دقیقه ناگهان با طوفان شدید بهاری این رودخانه خشک به سیل تبدیل می شود.

وی با اشاره به حجم زیاد سفرها در نوروز گفت: این حجم از سفرها، سفرهای زیاد و ورود جمعیت زیاد به مرکز گردشگری و جستجوی مکانی برای استراحت و از سوی دیگر برخی به هر دلیلی در چادرها یا کمپ های تایید شده؛ خطرات زیادی برای شهروندان از جمله تصادفات جاده ای و آتش سوزی وجود دارد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به فعالیت های سازمان آتش نشانی در طول سال گفت: اطفای حریق یکی از فعالیت هایی است که نه تنها در ایام عید بلکه در ایام عید که روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم است. کار در بسیاری از مشاغل باعث افزایش حجم کار او شد.

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا