چرا کمپین دموکراسی بایدن علیه پوتین شکست خورد؟

مایکل هیرش در مقاله فارین پالیسی نوشت: علیرغم موفقیت نظامی اوکراین در زمین و دفع تهاجم نظامی پوتین، تلاش های کاخ سفید در ماه های اخیر برای نشان دادن آن به عنوان یک جنگ جهانی ارزشمند بین دموکراسی و دیکتاتوری. او خیلی خوب پیشرفت نکرده است. خارج از متحدان اروپای غربی و شرکای دیرینه مانند ژاپن، بقیه جهان علاقه چندانی به این نوع رویارویی نشان نداده اند.

دلیل اول این است که اکثر این کشورها یا دموکراسی نیستند یا آنقدر عمیقاً ناقص هستند که آنقدر تحت تأثیر چنین شعارهایی قرار نمی گیرند. ثانیاً، از نظر اکثر مردم جهان، کشور موعظه – ایالات متحده – آنقدر دموکراسی آسیب پذیر است که ابتدا باید زخم های آن را التیام بخشد.

دو موضوع در کاخ سفید در این هفته زمانی که بایدن به رهبران آسه آن یا انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا که اکثر آنها یا رژیم‌های استبدادی یا تک حزبی هستند و هیچ نشانه‌ای از دموکراسی ندارند، تبریک گفت: هون سن، که سال‌ها بر کامبوج حکومت می‌کند. نخست وزیر تایلند، چان اوچا، یک اقتدارگرا که با کودتای نظامی در سال 2014 به قدرت رسید و رهبران مستبد ویتنام، لائوس و برونئی. تنها غایب مین آنگ هلائینگ، رهبر باند حاکم برمه بود.

بیشتر این کشورها نشان داده اند که در کارزار کنونی بین روسیه و غرب بی طرف می مانند. اندونزی، یکی دیگر از اعضای برجسته ASEAN و دموکراسی، حتی پوتین را به نشست نوامبر 2022 دعوت کرد.

کشورهای خاورمیانه، آسیای جنوبی، آمریکای لاتین و آفریقا – که برخی از آنها دموکراسی هستند و اکثر آنها عضو گالری دیکتاتورها و دموکرات های آب هستند که اکثریت جمعیت جهان را به خود اختصاص داده اند – موضع مشابهی در این زمینه اتخاذ کرده اند. جنگ در اوکراین، علاقه ای به حذف روسیه به عنوان منبع مهم نفت و گاز از سیستم جهانی ندارند.

“دیدگاه این کشورها این است که شما کی هستید که به ما بگویید چه کنیم یا به ما نشان دهید که چه حقوقی داریم؟” فراخوانی هیلاری کلینتون در انتخابات 2016 ممکن است برای ریاست جمهوری ممکن نباشد. پس بهتر است ما را موعظه نکنید.»

بر اساس گزارش خانه آزادی، معکوس کردن افول دموکراسی در ایالات متحده، مصادف با شانزده سال کاهش آزادی در جهان است و دموکراسی ایالات متحده به شدت آسیب دیده است.» رومانی و کره جنوبی، همه دموکراسی های ناقص، سقوط کرده اند. به این نتیجه رسید که “تضعیف دموکراسی آمریکایی با دونالد ترامپ آغاز نشد که مستقیماً بر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر فشار آورد.” خروج از کاخ سفید به بحران پایان نداد.»

READ  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

منتقدان می گویند که رئیس جمهور اگر می خواهد متحدان بیشتری را در تلاش برای منزوی کردن و تضعیف روسیه تشکیل دهد، باید در رویکرد خود تجدید نظر کند. در جنگ در اوکراین، مشکل اصلی که مورد آزمایش قرار گرفته است، دموکراسی نیست، بلکه چیزی است که بیشتر کشورها بهتر می توانند درک کنند: تقدس مرزهایشان در چارچوب هنجارهای پس از جنگ جهانی دوم که در قوانین بین المللی تصریح شده است. مورد احترام سازمان ملل متحد

بروس جنتلسون، دانشمند علوم سیاسی در این باره می گوید: “مساله کلیدی تمامیت ارضی و عدم استفاده از زور برای تغییر مرزها و احترام به هنجارهای بین المللی است. از این منظر، ما با وضعیتی مشابه وضعیت کویت در سال 1990 روبرو هستیم.” دانشگاه دوک جورج دبلیو بوش توانسته است یک اجماع گسترده بین المللی علیه صدام حسین ایجاد کند، و با تمام احترامی که برای رئیس جمهور فعلی اوکراین، ولادیمیر زلینسکی قائل هستم، باید بگویم که اوکراین خود مدت ها یک «دموکراسی مشکل ساز» بوده است. از فاسدترین کشورهای جهان.”

چیس فریمن، دیپلمات سابق آمریکایی، با این موضوع موافق است. البته بایدن همچنین تجاوز روسیه را به عنوان “نقض آشکار قوانین بین المللی” محکوم کرد، اما فریمن گفت که ایالات متحده باید سخت تلاش کند تا اعتبار از دست رفته خود را بازیابد، زیرا اخیراً هنجارهای بین المللی بیشتری را نقض کرده است. یکی استفاده از شکنجه در زمان حمله به عراق بود.

ما باید به همان اصول اولیه حقوق بین الملل که احمقانه کنار گذاشته ایم بازگردیم، اما این بازگشت آسان نخواهد بود. “فریمن گفت” ایالات متحده بنیانگذار، خالق و مجری آن چیزی است که از جنگ جهانی دوم به آن نظم بین المللی لیبرال می گویند. شما نمی توانید بدون اجازه شورای امنیت سازمان ملل با کشورهای دیگر جنگ کنید. ما این کار را در سال‌های 1990 و 1991 انجام دادیم، اما برای آخرین بار.» سپس تمام اصول حقوق بین‌الملل را که پرچمدار آن بودیم، زیر پا گذاشتیم.

READ  دولت بایدن به یک شخصیت یهودی تندرو هشدار داد که وزیر شود

فریمن نتیجه می گیرد که بازگشت به این اصول اساسی، از طریق اتخاذ مجازات مناسب، ممکن است تنها راه پیش روی ایالات متحده برای جلب اعتماد بیشتر جهان باشد. اما چیزی که جواب نمی دهد موعظه عظمت دموکراسی است که البته یک عادت قدیمی آمریکایی است و فکر می کنم دولت بایدن در حال حاضر به اهداف داخلی خود متوسل شده است.

فریمن گفت: صادقانه بگویم. از ابتدا فکر می‌کردم که فخرفروشی است. این همان استکبار آمریکاست. واقعیت جالب این است که این اتفاق در زمانی رخ می‌دهد که دموکراسی ما آشکارا در مشکل عمیقی قرار دارد.» ما حتی نمی‌توانیم مطمئن باشیم که این مشکل را خواهیم داشت. انتقال مسالمت آمیز قدرت در سال 2024

رانی مولن، استاد کالج ویلیام و مری، می‌گوید که برای کشوری مانند هند، رابطه با اوکراین کمتر به دموکراسی و بیشتر به امنیت فراگیر مربوط می‌شود. کشوری که نخست وزیر آن، نارندرا مودی، به طور فزاینده ای اقتدارگرا و پوپولیست می شود و در حالی که به دنبال روابط بین المللی با مسکو و واشنگتن است، آتش تنفر میان هندوها و مسلمانان را برافروخته است. از ابتدای سال جاری، هند امتیازات خرید نفت روسیه را به شدت افزایش داده است تا از اقتصاد رو به افول خود حمایت کند. مولن گفت: “موضع هند مبتنی بر این دیدگاه است که در نهایت، نارضایتی روسیه به امنیت هند نیز آسیب می رساند. دموکراسی در اینجا اهمیتی ندارد. همه چیز مربوط به چین (بزرگترین رقیب هند) است.”

چین، بزرگترین دولت استبدادی جهان، گفته است که علیرغم پایبندی به اکثر تحریم ها علیه روسیه، از تعصب اجتناب خواهد کرد، اما کارزار بایدن در جنگ اوکراین، برافراشتن پرچم دموکراسی به جای پرچم هنجارهای بین المللی، کار را برای چین سخت تر خواهد کرد. او انجام می دهد. رابرت منینگ، افسر سابق اطلاعاتی ایالات متحده و یکی از اعضای ارشد شورای آتلانتیک، می گوید: «منطق «فقط دموکراسی» می تواند به دنیایی دو یا سه شاخه منجر شود.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا