چرا سیاست‌های رفاهی در کشور، شکست می‌خورند؟/ پاسخ را در کتاب «رفاه اجتماعی و سیاست‌گذاری میان‌دارانه» بیابید

در این میان، گسترش فقر و نابرابری در جامعه نشان می دهد (در کنار شوک های بیرونی مانند تحریم ها و تاج و تخت) سیاست های اجتماعی موفق نبوده است. یکی از موانع شکست سیاست های اجتماعی کمبود منابع است و دولت ها باید از طریق تامین منابع مالی این موضوع را برطرف کنند. اما واقعیت این است که کاهش شکست سیاست های اجتماعی به بودجه و منابع نمی تواند واقع بینانه باشد. تضادهای گسترده در ساختار اجرایی و بین نیروهای سیاسی از یک سو و ناکارآمدی در شناسایی و حل مشکلات از سوی دیگر می تواند از دیگر دلایل مهم شکست سیاست های اجتماعی باشد.

این در حالی است که کتاب «رفاه اجتماعی و سیاست میانجی گری» دقیقاً از نظر نقش میانجی گری و حل تعارض به موضوع سیاست های اجتماعی می پردازد. ترکیب سه مقوله سیاست گذاری، کمک های اجتماعی و میانجی گری از ویژگی های بدیع این کتاب است. البته تجربه اجرایی و پژوهشی نویسنده در حوزه بهزیستی به این اثر کمک کرده است تا به جای مباحث نظری، نگاهی جامع به موضوعات ملموس در حوزه رفاه و تامین اجتماعی داشته باشد.

با توجه به تمرکزم بر حقوق، باید اشاره کنم که «میانجی گری» نیز یک مفهوم حقوقی است. میانجی گری یکی از روش های حل و فصل اختلافات و اختلافات است. میانجیگری، همانطور که در قانون رویکردی برای کاهش تعارض است، می‌تواند رویکردی برای بهبود فرآیندهای سیاست‌گذاری رفاهی نیز باشد.

سوالی که البته باید مورد توجه خوانندگان این اثر قرار گیرد و به عنوان سوالی برای بحث و نوشته های بعدی مطرح شود، این است که چگونه در روند تدوین خط مشی میانجی گری، صدای لایه های خاموش و بی صدا در سیاست گذاری نیز در تدوین و اجرای سیاست شنیده می شود مراقب باشید.

READ  «کشتن خواجه» به تایوان و برزیل می‌رود

در خاتمه در جریان نمایشگاه کتاب، توصیه کتاب «معاونت اجتماعی و سیاست میانجی گری» را به علاقه مندان به مسائل اجتماعی مفید دیدم.

کتاب رفاه اجتماعی و سیاست میانجیگری نوشته روزبه کردونی توسط انتشارات نگاه معاصر منتشر شده و در نمایشگاه کتاب امسال موجود است.

چرا سیاست های اجتماعی در کشور شکست می خورد؟  پاسخ را در کتاب بیابید

* وکیل و استاد دانشگاه

5757


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا