چرا زیرسویه های آمیکرون هنوز یک مشکل هستند؟


یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که زیرگونه‌های Omicron ممکن است برای هدف قرار دادن ریه‌ها تکامل یافته باشند، که نشان می‌دهد آنها به اندازه گونه‌های قبلی مانند آلفا یا دلتا خطرناک هستند.

اگرچه سویه Omicron کووید-19 بسیار مسری است، اما برخلاف دلتا، دستگاه تنفسی فوقانی را بیشتر از ریه ها تحت تأثیر قرار می دهد. تصور می‌شود این به این دلیل است که اکثر عفونت‌های Omicron خفیف‌تر هستند و علائمی شبیه سرماخوردگی ایجاد می‌کنند.

اما محققان دانشگاه توکیو هشدار داده اند که خطر سابستیم های Omicron، به ویژه BA.4 و BA.5، برای سلامت جهانی بیشتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد.

مطالعه دانشگاه توکیو نشان داد که زیرگروه های omicron BA.4، BA.5 و BA.2.12.1 ممکن است برای آلوده کردن سلول های ریه درست مانند انواع آلفا یا دلتا تکامل یافته باشند.

آزمایش‌های جداگانه‌ای که توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه انجام شد نشان داد که BA.4، BA.5 و BA.2.12.1 در سلول‌های ریه انسان نسبت به BA.2 کارآمدتر تکثیر می‌شوند، در حالی که BA.4 و BA.5 می‌توانند باعث بیماری شدیدتر در موش شوند. .

دکتر استفان گریفین، ویروس شناس در دانشگاه لیدز در انگلستان، نیز معتقد است که سویه Omicron ممکن است به شکل خطرناک تری جهش یافته و به قسمت های پایینی ریه منتقل شود.

محققان همچنین می گویند که بیماران مبتلا به کووید-19 امروزه علائم شدیدتری نسبت به موج اولیه Omicron نشان می دهند.

یک مطالعه دانشکده پزشکی هاروارد همچنین نشان داد که پاسخ های آنتی بادی علیه زیرگروه های BA.4 و BA.5 در بین افراد کاملاً واکسینه شده و همچنین افرادی که قبلاً عفونت کووید-19 داشتند، 3 برابر کاهش یافت.

READ  با خوردن غذاهای تند چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

یک مطالعه جداگانه توسط دانشمندان دانشگاه کلمبیا نشان داد که سویه‌های BA.4 و BA.5 بیشتر از سایر زیرگروه‌های omicron از آنتی‌بادی‌های ناشی از واکسن فرار می‌کنند.

4747


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا