چرا برخی افراد با رژیم غذایی و ورزش وزن کم می کنند؟


به گزارش مدیکال اکسپرس، دکتر Vivik Rangenkar، دانشیار مرکز سرطان مارکیز در بریتانیا و رئیس مرکز تحقیقات سرطان آلفرد کوهن، اولین بار Par-4 و نقش آن را در مرگ سلولی در بافت پروستات در سال 1993 کشف کرد. مطالعات بعدی نشان داد که Par-4 یک سرکوب کننده تومور است و افزایش بیان Par-4 رشد تومور را مهار می کند.

رانگکار و تیمش همچنین دریافتند که سوپرماش هایی که به طور ژنتیکی برای بیان بیش از حد Par-4 مهندسی شده اند در برابر سرطان مقاوم هستند.

علاوه بر نقش Par-4 در سرکوب سرطان، تحقیقات اخیر نقش جدیدی را برای Par-4 به عنوان پیش بینی کننده چاقی آینده در مردان و زنان نشان داده است.

نتایج این مطالعه نشان داد که کمبود Par-4 در موش منجر به افزایش جذب و تجمع چربی در سلول‌های ذخیره‌سازی چربی (آدیپوسیت‌ها) می‌شود که به نوبه خود منجر به چاقی می‌شود.

موش ها همچنین دارای مشکلات سلامت ثانویه از جمله کبد چرب و مقاومت به انسولین بودند که معمولاً با چاقی مرتبط هستند. با این حال، ترمیم ژنتیکی ژن از دست رفته Par-4 چاقی را معکوس کرد و موش ها را دوباره کج کرد.

جالب اینجاست که موش هایی با رژیم غذایی و فعالیت بدنی مشابه موش های معمولی، اما بدون Par-4 چاق می مانند.

رنگانکار گفت: “این یافته یادآور وضعیت کسانی است که کنترل وزن خود را دشوار می بینند، حتی زمانی که رژیم غذایی خود را کنترل می کنند یا به اندازه کافی ورزش می کنند.” تحقیقات ما نشان می دهد که ممکن است یک توضیح ژنتیکی برای این وجود داشته باشد.

READ  60 درصد پزشکان متخصص در 5 شهر

علاوه بر این، نتایج این مطالعه نشان می دهد که کمبود Par-4 ممکن است به عنوان یک پیش بینی کننده برای کسانی که ممکن است در معرض خطر چاقی آینده باشند عمل کند.

محققان با همکاری مرکز بریتانیایی علوم بالینی و تفسیری (CCTS) و دانشگاه لوند در سوئد دریافتند که بیان کمتر Par-4 با چاقی در مردان و زنان مرتبط است.

وی افزود: “خطر چاقی در افرادی که سطح پار-4 پایینی دارند به طور قابل توجهی بیشتر از افرادی است که سطوح پار-4 بالایی دارند.” کار ما عملکرد جدیدی از سرکوبگر تومور Par-4 را در تنظیم چاقی نشان می دهد و به طور قابل توجهی زمینه های زیست شناسی، فیزیولوژی و متابولیسم سلول های چربی را بهبود می بخشد.

تحقیقات آینده به دنبال راهبردهای درمانی است که ممکن است در غلبه بر چاقی و کنترل سرطان مرتبط با چاقی مفید باشد. یکی از این مطالعات یک کارآزمایی بالینی در حال انجام در یک مرکز سرطان با نام تجاری بریتانیا با استفاده از دارویی برای افزایش Par-4 در بیماران سرطانی است.

فیلیپ کرن، مدیر علوم پزشکی در CCTS انگلستان گفت: “مأموریت مرکز بریتانیا برای علوم بالینی و تفسیری (CCTS) گرد هم آوردن پزشکان، محققان و جوامع برای تسریع تبدیل اکتشافات علمی بنیادی به پیشرفت های ملموس در سلامت است.” . این نوع تحقیقات به طور کامل اهمیت همکاری چند رشته ای را در تسریع نتایج مثبت سلامت برای جامعه کنتاکی و فراتر از آن نشان می دهد.

نتایج در Frontiers in Oncology منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

ژنی که باعث کاهش وزن می شود

444

READ  2 پروتکل مهم برای مقابله با Omicron Substims/توصیه های ضد کرونا برای زائران


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا