چرا باید به تزریق دوز چهارم واکسن کراون فکر کنیم؟


مطالعات نشان داده است که دوز چهارم واکسن کووید 19 می تواند ایمنی را فراتر از حداکثر به دست آمده پس از دوز سوم تقویت کند. پروفسور سائول فاوست، سرپرست این مطالعه، گفت: “دوز چهارم واکسن کووید-19 می تواند به طور قابل توجهی سیستم ایمنی بدن را از نظر آنتی بادی ها و ایمنی سلولی تقویت کند.”

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در حال حاضر 69 درصد از جمعیت کشور 2 دوز واکسن کراون دریافت می کنند که نوبت سوم واکسن به 33 درصد از جمعیت کشور تزریق می شود، در حالی که دوز سوم کشور باید بالای 70 باشد. . ٪ اگر سویه تاج جدیدی ظاهر شود، همچنان مانند موج ششم می‌توانیم کووید-19 را از نظر بروز بیماری، شدت، مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان کنترل کنیم.

حمید عمادی گفت: با گذشت 6 ماه از تزریق واکسن، بدن نسبت به تاج حساس شده و احتمال ابتلا مجدد به این بیماری افزایش می یابد.

وی گفت: در طول دو سال اپیدمی تاج در کشور، مراحل اول تا ششم را با روزهای تلخی طی کردیم که گاه روزانه 700 نفر جان خود را از دست می دادند و اکنون با تلاش دولت مردمی برای پوشش واکسیناسیون در یک تاج آرام و بیماری تحت کنترل است

عمادی افزود: البته مردم فکر نکنند که با کاهش روزانه مرگ و میرهای قلبی زیر 10 و کم بودن تعداد بستری ها و تازه شناسایی شده ها، تاج گذاری تمام شده است و باید پیروزی این بیماری را جشن گرفت. اکنون در حال شکل گیری و گسترش است و این برای ما زنگ خطری است.

READ  چگونه اگزما را در نوزادان درمان کنیم؟

این اپیدمیولوژیست خاطرنشان کرد: هفتمین اوج تاج ممکن است در فصل سرما رخ دهد. برای دقت در اقدامات پیشگیرانه، ملاقات با افراد واجد شرایط از جمله مبتلایان به بیماری های زمینه ای (هموفیلی، تالاسمی، دیالیز، سرطان، بیماران پیوندی، بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده، بیماران HIV مثبت و افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی دریافت می کنند) ضروری است. در سن بالای 70 سال، نوبت چهارم را تزریق کنید و گروه های دیگر این دوز را اواخر تابستان امسال دریافت خواهند کرد.

عمادی توصیه می کند افراد دوز سوم را شش ماه پس از دریافت نوبت دوم واکسن مصرف کنند و سطح آنتی بادی در بدن کاهش می یابد تا در ماه های بعد بتوانند نوبت چهارم را تزریق کنند.

وی گفت: واکسیناسیون می تواند از ابتلا به بیماری های جدی، مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان در برابر انواع مختلف ویروس کرونا جلوگیری کند و این امر قبلاً ثابت شده است و از مردم می خواهیم هر چه سریعتر دوز سوم و چهارم را تزریق کنند.

عمادی در عین حال رعایت نکات بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک در اماکن شلوغ و بسته و رعایت فاصله اجتماعی را همراه با تکمیل فرآیند واکسیناسیون برای تمامی اقشار جامعه ضروری دانست و تاکید کرد: باشید.

بیشتر بخوانید:

دلیل دریافت نوبت دوم واکسن کرونا چیست؟

4747


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا