چرا از حق سفیر روسیه نمی گذریم؟

انتشار تصویر حزبی یادآور اجلاس سران متفقین تهران در تهران در تمجید از گریبایدوف سفیر روسیه، طراح و مجری توافق بدنام ترکمنچای، توصیه مشابه به رسانه های ایرانی در مورد نحوه پوشش حمله روسیه به اوکراین و انتقاد از نارو از جمله مواردی است که اقدامات و رفتار ناکافی سفیر. سفیر در اظهارات متقلبانه اخیر، فراتر از امور خارجی و پرداختن به سیاست گردشگری و ارزش های فرهنگی جامعه ایران، «حجاب» و «ممنوعیت مشروبات الکلی» در ایران را مانعی برای گردشگران به ویژه گردشگران روسی می داند. البته چند روز پس از این اظهارات، مقامات روسیه سعی کردند اظهارات سفیر خود را توجیه و تکذیب کنند.
به گفته آنها اما سفیر جایگاه خود را بیش از یک سفیر می داند. به نظر می رسد در توهمات آنها نسبت به دوره قاجار که مردم بی سواد و حاکمان درمانده و مطیع خواسته های دولت های روس و انگلیس بودند، سکوتی تاریخی وجود دارد. در قرن بیست و یکم با همه تغییرات فرهنگی و بلوغ سیاسی افرادی که خاطرات ناخوشایندی از روسیه دارند، چرا سفیر روسیه به خود اجازه چنین رفتار فرادیپلماتیکی را می دهد که به معنای نگاه فرودست- فرودست به جامعه ایران است؟
ضروری است که مقامات وزارت خارجه به چنین رفتار “غیر معمول سفیر” واکنش مناسب نشان دهند. حداقل باید این سفیر را از خواب سیاسی بیدار کرد که زمان قاجار و قرن نوزدهم نیست. اینجا ایرانی است که سابقه تمدن کهن دارد و استعمار را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

23302


منبع

READ  آژیر نشریه جمهوری اسلامی درباب روابط ایران و روسیه/ گوش‌بزنگ باشید; قراردادهای الزامی درون مدید مهلت مشکلاتی را تاسیس شراب کنند
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا