پیش بینی وضعیت اقتصادی در صورت احیای برجام/ مهمترین اتفاق اقتصادی سال گذشته چه بود؟

سید مرتضی افقه در گفت و گو با خبرآنلاین درباره مهم ترین اتفاقات ایران در سال 1400 گفت: به نظر من موضوع اصلی و اساسی ما از سه سال پیش بحث روابط خارجی با سایر کشورها و همچنین تحریم هاست. اما تحریم ها ضربه سختی به کشور وارد کرده است و باید تمام تلاش خود را برای عبور از این شرایط و رفع تحریم ها انجام داد.

بیشتر بخوانید:

افزایش عجیب قیمت مواد غذایی / بازار پایین

یک کیلو مرغ 80 هزار تن قیمت دارد

وی با استقبال از تصمیم دولت سیزدهم برای ورود به مذاکرات گفت: عده ای تلاش کرده اند که این دولت مذاکره کننده نباشد اما شروع مذاکرات نشان از عقلانیت این دولت و آگاهی از نقش بین المللی و خارجی دارد. روابط در حال پیشرفت و توسعه است.”
وی افزود: برخی شعارها مبنی بر لزوم حافظه و … نشان از بی اطلاعی از نقش روابط خارجی و بین المللی دارد.

اقتصاد ایران

شعارهای داخلی متوقف شد
افگه گفت: سال 1400 سال بلاتکلیفی در بازارهای ایران بود. به هر حال در انتخابات ریاست جمهوری شعارهای گسترده ای مبنی بر حمایت از بورس و حل مشکل بازارها و بازگرداندن قدرت خرید مطرح شد، اما دیدیم در مورد بورس که مصداق عینی آن است هیچ اتفاقی نیفتاد. تمام تلاش ها برای حل این مشکل بی نتیجه بود.
وی افزود: مسئولان اقتصادی دولت سیزدهم برای حل این بحران تلاش کرده‌اند، اما تقریباً به هیچ‌یک از آن‌ها نرسیده‌اند، زیرا بحران اقتصادی در ایران و بحران بورس ناشی از آن ساختاری است و تنها با تغییر سیاست‌ها و مسکن قابل حل است. “به طور موقت نمی توان مشکل را حل کرد.
افقه در پاسخ به این سوال که بورس در سال جاری چگونه خواهد بود. وی تصریح کرد: محور اصلی پیشرفت در هر اقتصادی تولید است و موانعی که همیشه بر سر راه تولید وجود داشته است باید برطرف شود.
وی در توضیح این موضوع افزود: همچنین می دانم که تحریم ها خود مانع بزرگی برای تولید هستند اما مشکلاتی غیر از تحریم بر تولید در ایران تاثیر گذاشته است و تغییر سیاست بخش مهمی از مشکلات تولید داخلی را حل می کند.
وی افزود: این مشکلات داخلی منجر به تخلیه حدود 40 تا 50 درصدی ظرفیت بخش تولید شده است. بدون شک با حل این بحران و چرخاندن چرخ تولید، وضعیت بورس بهبود می یابد و لغو تحریم ها می تواند درآمد صادراتی و بهبود بیشتر بازار سرمایه در ایران را تامین کند.
وی گفت: باید توجه داشت که این شرکت‌ها شرکت‌های بزرگی هستند که از رفع تحریم‌ها سود می‌برند، اما شرکت‌های کوچک و متوسط ​​با تحریم‌های داخلی دست و پنجه نرم می‌کنند و همانطور که گفتم رفع موانع تولید پتانسیل این شرکت‌ها را افزایش می‌دهد. . .

READ  قیمت باورنکردنی سکه در دهه 60/ طلا در 41 سال گذشته چقدر افزایش یافته است؟ + جدول

نقش ارزها در فروش نفت چیست؟
وی با پیش بینی وضعیت کلی اقتصاد ایران در سال 1401 گفت: در حال حاضر همه چیز تحت تأثیر وظیفه مذاکره است. اگر برجام احیا شود، وضعیت اقتصادی بهتر می شود، زیرا هر چهار بخش کشاورزی، صنعت، نفت و خدمات برای فروش نفت نیاز به ارز دارند و روانشناسی فعالیت اقتصادی می تواند وضعیت را بهبود بخشد.

223223


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا