پیش بینی قیمت مسکن در سال 1401 / آیا بازار مسکن رونق می گیرد؟


اگرچه 1400 بازار مسکن در چند ماه عملکرد بهتری نسبت به سایر بازارها داشتند، اما همچنان منتظر اخبار نهایی مذاکرات وین هستند و رکود را تجربه می کنند.

خریداران و فروشندگان انتظار ثبات وضعیت را دارند و در حال حاضر خرید و فروش قابل توجهی در این زمینه وجود ندارد.

با وجود این وضعیت، چشم انداز بازار مسکن در سال 1401 چگونه است و در صورت عدم تکمیل مذاکرات، سرنوشت این بازار چگونه خواهد بود؟

رونق بازار مسکن

منصور گبی، کارشناس مسکن گفت: من شاهد رونق نسبی این بازار در سال آینده هستم زیرا بخشی از روندی که شاهد آن هستیم، رکود مورد انتظار تحت تاثیر عوامل خارجی در اقتصاد مسکن به ویژه مذاکرات وین است. .

وی ادامه داد: اگر به نتیجه مطلوب از مذاکرات نرسیدیم این انتظارات به پایان می رسد یعنی فروش به ویژه در بازار مصرف رونق می گیرد. ضمن اینکه زمانی که این انتظار به پایان برسد، بازار مطلوبی در این حوزه خواهیم داشت.

غیبی در تشریح وضعیت فعلی بازار مسکن گفت: در حال حاضر تقاضا برای خرید نشان از انباشتگی خود دارد و این پیام خوبی برای بازار مسکن نیست. در حال حاضر بهترین گزینه برای اقتصاد مسکن این است که رونق در دل این بازار همیشه مطلوب و موازی با تورم حاکم باشد.

پیش بینی رکود در سال 1401

یکی دیگر از کارشناسان بازار مسکن معتقد است: افزایش هزینه های ساخت و ساز و نبود کاندیدای کارآمد منجر به کاهش قیمت مسکن در سال 1401 می شود که البته در صورت احیای برجام، تقویت پول ملی و افزایش قدرت خرید متقاضیان، بازار به تدریج کاهش می یابد. بازگشت به رفاه، اما این روند دو تا سه سال طول خواهد کشید.

READ  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

سید محمد مرتضوی توضیح داد: به نظر من با انگیزه های منفی دریافتی از وضعیت اقتصادی و تورم ماه های اخیر نمی توان به کنترل قیمت مسکن امیدوار بود. قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافته است.

وی گفت: در یکی دو ماه اخیر اعلام شده که عوارض ساخت و ساز شهرداری افزایش می یابد. از سوی دیگر با افزایش هزینه های تامین اجتماعی زمزمه هایی مبنی بر افزایش قیمت انشعابات و تسهیلات خدماتی و در نهایت افزایش دستمزدها به گوش می رسد که در سال آینده 57 درصد افزایش می یابد که قطعا تاثیر مستقیم و قابل توجهی بر قیمت مسکن خواهد داشت.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا