پیش بینی جالب یک کارشناس از آینده بازار مسکن/قیمت ها در سال جدید؟


بیتول ستاریان در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین، درباره شرایط بازار مسکن در سال 1402 گفت: 100 درصد اقتصاددانان معتقدند که تورم در اقتصاد ایران در سال 1402 بالا خواهد بود. بازار مسکن شرایط خاصی دارد و هرگز از کالاها و بازارهای دیگر پیروی نکرده است و همواره در بلندمدت از سایر بازارها جلوتر بوده است زیرا یکی از معاملات بزرگی است که تورم را برای مدت طولانی تری نشان می دهد، اما تورم کلی بازار مسکن است. بیش از سایر بازارها و حتی اگر تورم در اقتصاد صفر باشد، بازار مسکن تورم افسارگسیخته ای خواهد داشت.

وی افزود: مسکن را نمی توان بلافاصله تولید و وارد کرد و ما کسری بسیار بالایی در تولید مسکن داریم که سال به سال در حال افزایش است.

این کارشناس بازار مسکن در خصوص تاثیرات کاهش ساخت و ساز بر روند توسعه نیز گفت: زمانی که ساخت و ساز کاهش می یابد گردش پول کاهش می یابد و این روند توسعه را کند می کند و اقتصاد دچار رکود می شود. در سال هایی که آمار ساخت و ساز بالاست، اقتصاد رونق می گیرد و گردش پول بالاست.

ستاریان با اشاره به اینکه مسکن پتانسیل سیاسی بالایی دارد، گفت: استفاده سیاسی از آن ممنوع است و هیچ دولتی حق ندارد قبل از تولید قول تولید و کاهش و افزایش قیمت بدهد و این حرف ها باعث می شود بخش خصوصی از اقتصاد مسکن کنار بکشد.

مشروح اظهارات بیت الله ستاریان در مورد بازار مسکن را (اینجا) بخوانید.

223225


منبع

READ  خارجی یا ایرانی؟ چالش جدید بازاریاب
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا