پیش بینی آینده ذرات گرد و غبار؛ برخی مناطق مسکونی در شرق و جنوب غرب کشور در حال تخلیه هستند

به گزارش خبرگزاری آنلاین، بحران گرد و غبار و آلودگی هوا در شهرهای مختلف ایران بارها مردم را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. آخرین نمونه تعطیلی تهران به دلیل آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار و خاک در هفته های اخیر، دیروز و امروز بود که در سال های اخیر بی سابقه بوده است.

اکنون گرد و غبار رایج در استان های غربی حتی به استان های شمالی و فراتر از رشته کوه های سر به فلک کشیده البرز نیز رسیده است. آیا پایانی برای این بحران وجود دارد؟ آیا این یک پدیده گذرا است یا ادامه خواهد داشت؟

دکتر حسین آهنی، استاد دانشگاه تهران و کارشناس محیط زیست وی معتقد است در حال حاضر چشم اندازی برای پایان یافتن این وضعیت وجود ندارد و بحران ریزگردها و ریزگردها احتمالا منجر به تخلیه بخشی از مناطق مسکونی ایران می شود. مشروح گفت و گوی ما با این استاد به نام محیط زیست را در زیر می خوانید:

پیش بینی آینده ذرات گرد و غبار؛  برخی مناطق مسکونی در شرق و جنوب غرب کشور در حال تخلیه هستند

بسیاری از مسئولان بارها گفته اند که ذرات گرد و غبار منشأ خارجی دارند و قابل درمان نیستند. آیا یافته های علمی این گفته را تایید می کند یا چنین اخباری فقط برای مصارف داخلی برای طرح مشکلات است؟

در حال حاضر نمی توان دقیقاً تعیین کرد که چند درصد منشا داخلی یا خارجی دارد، زیرا منشاء این پدیده متغیر است و نمی توان دقیقاً تعیین کرد، اما در خاورمیانه به دلیل عدم تعادل آب ناشی از سدهای افراطی در ترکیه و قطعی است. ایران مستعد تشکیل و تشکیل ریزگردها می باشد. اکنون با توجه به شدت طوفان ها، میزان گرد و غبار ایجاد شده در مرکز ایران ممکن است بیشتر از عراق یا سوریه و یا برعکس باشد.

READ  دزدهای شبانه 2 دقیقه ای!

در واقع نمی توان دقیقاً گفت که منشا گرد و غبار در چه روزهایی بیشتر داخلی است یا خارجی. اما می توان گفت گرد و غباری که شهرهای مختلف کشور را آلوده کرده منشأ مشترکی دارد و کانون های تولید گرد و غبار در داخل و خارج رایج است.

پس چرا مسئولان مختلف اصرار دارند که این موضوع منشأ خارجی دارد و ما در ایران نمی توانیم کاری انجام دهیم؟

این به طور کلی غیر منطقی است. روز جمعه به اراک رفتم و با چشمان خودم دیدم که باد و طوفان که می آید از کانون های گرد و غبار مانند منطقه میکان اراک گرد و خاک بلند می شود. این غیر علمی و غیر منطقی است که ادعا کنیم گرد و غباری که شهرهای ما را می بندد فقط منشأ خارجی دارد.

پیش بینی آینده ذرات گرد و غبار؛  برخی مناطق مسکونی در شرق و جنوب غرب کشور در حال تخلیه هستند

با توجه به اینکه می گویید مقداری از گرد و غبار هوا مربوط به آتش سوزی های داخلی است، به همین سوال همیشگی می رسیم که راه حل چیست؟

ببینید الان اوضاع آنقدر خراب است که نمی توان چاره ای اندیشید. رقابت کشورهای منطقه در استفاده افراطی از منابع آب های جاری و زیرزمینی این فاجعه را به وجود آورده است و می توان گفت که با تشدید گرمایش زمین، شدت گرد و غبار در آینده افزایش خواهد یافت، کمی بدبینانه است. بسیاری از مناطق مسکونی در حال تخلیه هستند و در نهایت با کاهش مناطق مسکونی، فشار بر منابع آب ممکن است وضعیت را در آینده متعادل کند و تشدید گرد و غبار ادامه زندگی را در این منطقه دشوار کند.

READ  پیش بینی هوای تهران در روزهای آینده/ افزایش دما از فردا

شاید در آن صورت سیاستمداران کشورهای منطقه به اشتباه خود پی ببرند و از نظر مدیریت آب به گذشته سرزمین خود بازگردند. چاره ای جز تغییر سبک توسعه و بازگشت به چرخه های آبی طبیعی نداریم.

تصور شما از تخلیه مناطق مسکونی آخرالزمانی است و یادآور فیلم های هالیوودی است که در آن زمین دیگر قابل سکونت نیست. میشه واضح بگید منظورتون کدوم مناطق توسط جمعیت ایران تخلیه میشه؟

ما در حال حاضر بیشترین آسیب پذیری را در برابر آسیب گرد و غبار به جمعیت انسانی در جنوب غربی و شرق ایران داریم. در حال حاضر روستاهای زیادی را در سیستان می بینیم که تخلیه شده اند. این تخلیه در استان خوزستان نیز در حال انجام است. به مرور زمان در مناطق مختلف جنوب غرب و شرق کشور تخلیه خواهیم داشت. بخشی از این امر اجتناب ناپذیر است، مگر اینکه معجزه ای رخ دهد و روند تغییرات آب و هوایی به دلایلی کند شود. این بسیار خوش بینانه است. متاسفانه پیش بینی واقع بینانه تداوم این بحران است.

بیشتر بخوانید:

طوفان با سرعت 126 کیلومتر در ساعت زابل را درنوردید

توده جدیدی از گرد و غبار وارد کشور شده است

47231


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا