پیشگیری از تولد 8400 کودک معلول با غربالگری ژنتیکی در کشور


افروز صفایی فرد افزود: برای پیشگیری از کودکان دارای معلولیت از سال 92 تاکنون 2 میلیون مشاوره ژنتیک انجام داده ام که این مشاوره ها قبل از ازدواج، بعد از ازدواج، قبل از بارداری و در دوران بارداری انجام شده است.

وی ادامه داد: در آینده نیز سامانه ای برای پیشگیری از معلولیت ها خواهیم داشت، بنابراین پرسشنامه ای را در آن قرار می دهیم تا با تکمیل آن، افرادی که ازدواج پرخطر داشته اند شناسایی شوند و سپس در برای جلوگیری از تولد و ازدواج پرخطر با مشاوره ژنتیک هدایت شوید.

صفی فرد ابراز امیدواری کرد که وجود این سامانه کمک شایانی به افزایش آگاهی و پیشگیری از آسیب های ژنتیکی کند.

وی همچنین به ازدواج های خونی اشاره کرد و گفت: ازدواج های مرتبط خطر بروز اختلالاتی را افزایش می دهد که می تواند منجر به آسیب به نوزاد شود. ازدواج های خونی در برخی استان ها بیشتر است و تلاش ما بر این است که با افزایش آگاهی، خطر معلولیت را در استان ها کاهش دهیم.

تنبلی چشم برای بیش از 2 میلیون کودک

معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان اجتماعی کشور در خصوص اجرای برنامه های غربالگری شنوایی و تنبلی چشم گفت: با تلاش و پیگیری و بازدید میدانی، 2 میلیون و 600 هزار کودک تست تنبلی چشم شدند.

صفری فرد گفت: از سال 75 تاکنون 15 میلیون کودک آزمایش تنبلی چشم انجام شده که این آزمایش مربوط به کودکان سه تا شش ساله است و از اختلالات بینایی آنها پیشگیری شده است.

233233


منبع

READ  اگر فرزندتان جسم خارجی را ببلعد چه باید کرد؟
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا