پیشنهاد محاکمه علنی کلانشهر/ همه متهمان اعم از صداوسیما، فرماندار، شهردار، ائمه جمعه، نیروی انتظامی و اطلاعات برای دفاع از خود در دادگاه


آخرین مورد، اتهامات معاون رئیس جمهور به استاندار سابق خوزستان و پاسخ متقابل وی به مسئولیت کارکنان جدید دولت به دلیل بی توجهی به قوانین و هشدارهایی است که اجازه استفاده از ساختمان را می دهد.
تصمیم برای رهایی از این آشفتگی چیست؟ تصمیم اصلی این است که بدون هیچ قید و شرطی محاکمه شود و از همه متهمان و شهود مسئولیت بگیرد. از مقامات سیاسی استان یا بالاتر گرفته تا مراجع قضایی محلی و همچنین سازمان های مختلف مانند شهرداری، وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی و سایر نهادهای ذیربط، حتی سایر مقامات مانند ائمه جماعات، صداوسیما، پلیس، نظارت و اطلاعات و… باید اتهامات احتمالی را بشنوند و دفاعیات خود را صادقانه ارائه دهند.
این کلان شهر فروریخت و تا کنون بیش از 40 نفر کشته شده اند. هزینه های مادی و روانی سنگینی برای مردم شهر و روستا دارد، دو موضوع اساسی برای جامعه وجود دارد. اول اینکه چرا این اتفاق افتاد و مقصر کی بود؟ دوم اینکه آیا عدالت در مورد آنها اجرا خواهد شد؟
متأسفانه هنوز این سؤالات درباره آتش سوزی ساختمان پلاسکو که شش سال است ادامه دارد، بی پاسخ مانده است. البته گزارش ملی این حادثه بعدا منتشر شد که لحظات جالبی داشت اما ظاهرا به آرشیو رفته و در دستور کار برای اجرا قرار نگرفته یا اینکه هست یا نه، هیچکس نمی داند. اما رای دادگاه بدوی پنج سال بعد صادر شد که هیچ تاثیری نداشت، انگار جامعه فراموش کرده که پلاسکوی آتش گرفته یا نه. یا کسی محکوم شد یا نه؟ عدالت اجرا شد یا نه؟ آیا آموزش انجام شده است یا خیر؟
بیایید راه دیگری برای فروپاشی کلان شهر پیدا کنیم. دادگاهی مستقل و کاملاً آزاد و بدون محدودیت امنیتی و مصلحتی و کلیه افراد و عوامل احتمالی و مشمول احضار و متهمان با وکلای برجسته خود سعی در ارائه واقعیت پرونده در دادگاه علنی و در نهایت حکم مقتضی به نشان دادن را دارند. صلاحیت قضایی برای ارضای وجدان عمومی صادر شود. در غیر این صورت نه تنها مردم را با حقوق و قانون و عدالت اجتماعی نکرده ایم، بلکه تنفر و نفرت خود را از این مسائل در بطن جامعه عمیق کرده ایم.

READ  مرد جوانی به دلیل عکاسی از آبشار سقوط می کند

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا