پیش‌بینی سقوط قیمت خودرو با شروع واردات/ قرعه‌کشی خودرو تا چه زمانی ادامه دارد؟


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت در برنامه تلویزیونی درباره مصوبه آزادسازی واردات خودرو گفت: این دوره 3 ساله تا پایان اردیبهشت ماه به پایان می رسد. دیگر محدودیت ارزی وجود ندارد چون رشد صادرات داشتیم و تا سال گذشته 40 درصد افزایش صادرات داشتیم بنابراین سقف ارزی نیز برداشته شده است.

وی افزود: بحث دوم در خواست سران قواست بود، برای اینکه کیفیت و قیمت به حالت تعادل برسند زمان آن رسیده بود که بحث واردات خودرو برای تنظیم بازار و ارتقای کیفیت مطرح شود. بر اساس این اصل، وزارت صمت با مدیریت شخصی آقای. وزیر با تلاش فراوان در این راستا آیین نامه را تنظیم و به دولت ارائه کرد و اکنون می توان گفت که کلیات وی تصویب شد.

وی افزود: با توجه به دو دهه اول خودرو گران بود اما در آیین نامه جدید که علاوه بر دو دهک بالا تعریف شده است، دهک پایین نیز با مشوق های ویژه در نظر گرفته شده است که می تواند دهک های پایین را نیز تحت پوشش قرار دهد. برای دهک پایین تعرفه کمتری تعیین کردند.

وی افزود: بحث دیگر بحث خودروسازی بود، صنعت خودرو سه وظیفه اصلی دارد یکی خدمات پس از فروش است که در این طرح به طور خاص آنالیز شده است، نکته بعدی این بود که ما خودرو را فقط برای واردات وارد می کنیم. بحثی که بسیاری از کشورها از آن استفاده می کنند این است که علاوه بر واردات، انتقال دانش و فناوری نیز اجرا می شود و موضوع بعدی ورود به عرصه خودروهای جدید و به روز به ویژه خودروهای برقی است که در دنیا با استقبال خوبی مواجه شده است.

READ  طلا و سکه ترمز برید/ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت افزود: نمی‌توانیم از منابع بانک مرکزی برای واردات خودرو به‌طور کامل استفاده کنیم، بنابراین پیشنهاد شد سرمایه‌گذاران بتوانند در زنجیره ارزش خودرو چه در قطعات و چه در زیرمجموعه‌ها مشارکت کنند. و همچنین مشوق های صادراتی را تعریف کنید.» این امکان فراهم شد تا کسانی که طیفی از محصولات را صادر می کنند، با مجوز بانک مرکزی، در ازای صادرات، وارد کنند.

منطقی درباره کمیت واردات و تاثیر کیفیت و قیمت بر تولیدات ملی اضافه کرد: به عنوان مثال بازار به 2 میلیون خودرو نیاز دارد اما خودروسازان یک و نیم میلیون خودرو تولید می کنند و برای متعادل شدن بازار، هم بازار داخلی، هم تولید. و صادرات باید پاسخگوی نیاز جامعه باشد. رقم کاملا بستگی به خلأ ما دارد و البته وقتی خودروسازان داخلی هم کیفیت و هم تیراژ را افزایش دهند به جرات می توان گفت واردات محدودتری خواهیم داشت.

وی افزود: اگر عرضه و تقاضا متعادل شود قطعا بر قیمت تاثیر می گذارد و پیش بینی ما این است که با شروع واردات و تداوم آن، قیمت ها به تدریج به سطح منطقی مورد انتظار مشتری نزدیک شود.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت درباره ادامه یا عدم ادامه قرعه کشی ها گفت: با توجه به نامتعادل بودن بازار خودرو، نکته مهم در قرعه کشی این است که متقاضی بیشتر از میزان تولید است و بخشی از خودرو سرمایه محسوب می شود. کالا؛ پیش بینی می کنم تا پایان سال آینده همانطور که وزیر صمت فرمودند اکثر قرعه کشی ها لغو و حذف شود و به سمت کیفیت محصول، منطقی سازی قیمت و تامین نیازهای مردم پیش برویم.

READ  فرمول جدید افزایش حقوق کارمندان اعلام شد/ حقوق‌ها چه تغییری می‌کند؟

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا