پیامدهای وحشتناک خشکسالی برای محیط زیست


چند سالی است که کمبود آب و در نتیجه خشکسالی از چالش های زیست محیطی بزرگ برای ایران بوده است. ده ها چالش بزرگ و جزئی دیگر در زیر واژه «خشکسالی» نهفته است و از زمان شروع این پدیده، خطرات بسیاری محیط زیست ایران را تهدید می کند.

به گفته حسن اکبری، معاون محیط زیست و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، خسارت ناشی از خشکسالی به محیط زیست 28 هزار و 785 میلیارد ریال است و برای تکمیل زیرساخت های خشکسالی 1000 میلیارد تومان نیاز است.

خشکسالی یک پدیده طبیعی است، اما اگر شدت آن افزایش یابد و عوامل انسانی مانند برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی اتفاق بیفتد، تأثیر این پدیده بر طبیعت بیشتر می شود و منجر به از بین رفتن قسمت هایی از طبیعت می شود. به گونه ای که احیای آن در رساله ها ممکن نیست.

* امسال طبق اعلام سازمان هواشناسی کمتر از 10 درصد کشور بارندگی نرمال داشته و مابقی منطقه با نوعی خشکسالی مواجه است.

* متأسفانه بیش از 70 درصد کشور با خشکسالی شدید یا بسیار شدید دست و پنجه نرم می کنند. شدت خشکسالی در مناطقی مانند زاگرس که هم منبع آب کشور است و هم زیستگاه های جنگلی زیادی دارد ویرانگر است.

* اولین و مهمترین خسارت خشکسالی ضعیف شدن پوشش گیاهی است که باعث اختلال جدی در زنجیره غذایی حیات وحش می شود، در حالی که امسال در فلات مرکزی ایران رشد فصلی نداشته و در مناطق البرز و زاگرس. رشد فصلی کم بود. این امر کشاورزی حیات وحش را به یک مشکل جدی تبدیل کرده است.

READ  جایگاه عجیب صدای مادر در مغز کودکان و نوجوانان!

* افزایش آفات گیاهی و کاهش رطوبت خاک در مناطق جنگلی از دیگر پیامدهای خشکسالی است که حیات جنگلی به ویژه در منطقه زاگرس را تهدید می کند.

آسیب به زیستگاه های طبیعی و جابجایی عشایر به مناطق بکرتر از دیگر چالش های ناشی از خشکسالی است.

* خشکسالی باعث خشک شدن چشمه ها و کاهش منابع آبی می شود و حیات دوزیستان به ویژه سمندرها را به خطر می اندازد.

وقوع خشکسالی، باروری و تولید مثل حیات وحش را کاهش می دهد.

زمانی که خشکسالی وجود دارد، هم به دلیل ضعف بیولوژیکی حیات وحش و هم به دلیل تمایل کشاورزان به استفاده از مراتع در مناطق حفاظت شده، میزان ابتلا به دام و حیات وحش افزایش می یابد و بیماری افزایش می یابد.

* در خشکسالی بسیاری از پرندگان پیشرو مانند کبک و کبک اصلا زاد و ولد و جفت گیری نمی کنند. این امر به دلیل تلفات قبلی و توقف چرخه تولیدمثلی بر جمعیت آنها تأثیر منفی می گذارد.

* وقتی حیات وحش از خشکسالی و سوءتغذیه رنج می برد، ناگزیر تمایل به کشاورزی بیشتر دارد.

* زمانی که تالاب ها حق آبه خود را دریافت نمی کنند، قسمت هایی از آن خشک می شود و دشت های سیلابی رطوبت کافی را دریافت نمی کنند که این امر پدیده گرد و غبار را گسترش می دهد که منجر به افزایش روزهای ناسالم می شود.

* در صورتی که اعتبارات مورد نیاز برای مقابله با خشکسالی در فصول گرم سال در دسترس نباشد، تخصیص اعتبار پس از این مدت کمک چندانی به رفع این مشکل نخواهد کرد.

READ  عکس منقار عجیب و خارق العاده بزرگترین کلاغ جهان

* احداث زیرساخت های آبرسانی و تامین آب، مخازن آب باران و تاسیسات حمل و نقل آب و علوفه و توزیع آنها بخشی از راهکارهای مقابله با خشکسالی در حوزه آبی است.

مقابله با بیماری ها، اطفای حریق، جلوگیری از درگیری حیات وحش با مردم و حفظ اماکن و کانون های تنوع زیستی، جبران بخشی از خسارات وارده به مزارع، احیای تالاب ها و رودخانه ها، تنویر افکار عمومی و مستندسازی و مستندسازی و تحقیق در مورد اثربخشی اقدامات مقابله ای خشکسالی بخشی است. از جمله اقدامات مورد نیاز برای مقابله با خشکسالی و نیازمند حداقل بودجه 1000 میلیارد تنی است.

بیشتر بخوانید:

نگرانی فزاینده در مورد کسری فزاینده مخزن آب یزد

درگیری شدید در استان آذربایجان غربی با خشکسالی

233231


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا