پهپادهای قاتل به اندازه یک باگت; سلاح های جدید ایالات متحده چگونه به ارتش اوکراین کمک می کند؟

به گزارش یورونیوز، اگرچه از سال 2011 هزاران فروند از این پهپادها توسط نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان مورد استفاده قرار گرفته اند، اما استفاده از آنها ضمنی بوده و فیلمی از عملیات آنها در میدان نبرد منتشر نشده است. پیش از این، ایالات متحده فقط به مورد اعتمادترین متحد خود، بریتانیا، تسلیحات ارائه می کرد.

اما این سلاح ها چه هستند و چه تفاوتی می توانند در موازنه قوا و معادله جنگ اوکراین ایجاد کنند؟

این پهپادهای انتحاری یکبار مصرف هستند و به اندازه یک باگت هستند که در کوله پشتی قرار می گیرند. این پهپادها مجهز به دوربین، سیستم هدایت و مواد منفجره هستند و با ملخ های کوچک خود می توانند با سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت کنند.

یکی از نقاط قوت این پهپادها توانایی آنها در کنترل آنها تا آخرین لحظه است. این بدان معناست که اپراتور می تواند تا یک ثانیه قبل از برخورد پهپاد به هدف، ماموریت را لغو کند یا هدف دیگری را برای آنها تعیین کند. هدف از این ویژگی اطمینان از دقیق بودن حملات و اینکه اگر غیرنظامیان به طور ناگهانی در محل مشاهده شوند، می توان حملات را حتی در آخرین لحظه لغو کرد.

چند نوع از این پهپادها موجود است؟

در حال حاضر دو مدل از این پهپاد در حال تولید است. سوئیچ 300 و تیغه سوئیچ 600. به گفته سازنده آن یعنی Aero Veyronement، اولین نوع پهپاد می تواند 10 کیلومتر از هدف پرواز کند و قبل از اصابت به مدت 15 دقیقه در هوا بچرخد.

این بمب از یک لوله شلیک می شود و اندازه کوچک آن اجازه می دهد تا از سکوهای مختلف هوایی، دریایی و زمینی بلند شود. کل مجموعه (شامل پهپاد، سکوی پرتاب و کیسه حمل و نقل) تنها 2.5 کیلوگرم وزن دارد و در کمتر از 10 دقیقه قابل بهره برداری و اجرا است.

READ  نتانیاهو آزاد شد؟ - اخبار آنلاین

پهپاد 300 سوئیچ شدآسوشیتدپرس

به گفته مسئولان سازنده، این پهپاد مجهز به موقعیت جغرافیایی (GPS) است و اپراتور می تواند آن را با تبلت کنترل کند. بمب پرنده پس از قفل شدن بر روی هدف، می تواند تا 160 کیلومتر در ساعت شتاب بگیرد و حتی در صورت فرار، به طور خودکار هدف را تعقیب کند.

مدل اول این پهپاد نمی توانست زره تانک را سوراخ کند، اما کلاهک انفجاری آن به اندازه ای قوی بود که خودروهای غیر زرهی و انباشته نیروهای پیاده دشمن را هدف قرار داده و به طور موثر آنها را مورد اصابت قرار داد. این قابلیت اکنون با تشدید جنگ داخلی اوکراین و بمباران توپخانه روسیه به طور فزاینده ای استراتژیک می شود، زیرا نیروهای اوکراینی می توانند واحدهای فرماندهی و پرسنل توپخانه روسیه را حذف کنند.

نوع دوم پهپاد قدرتمندتر است و می تواند اهداف زرهی مانند تانک ها را نابود کند. این مدل حدود 40 کیلومتر برد دارد و می تواند تا 40 دقیقه در هوا پرواز کند. این محصول با توجه به حجم بیشتر مواد منفجره و قابلیت پرواز بالاتر، وزن بیشتری دارد و به 55 کیلوگرم می رسد.

آسوشیتدپرس

سوئیچ 600 می تواند تانک ها را نیز هدف قرار دهدآسوشیتدپرس

چه پهپادهای دیگری در اوکراین استفاده می شود؟

نیروهای اوکراینی در حال حاضر از ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه مجهز به پرتابگرهای هدایت لیزری استفاده می کنند. ترکیه این پهپادهای Bayraktar TB2 را به بیش از ده ها کشور از جمله آذربایجان، لیبی، مراکش و اتیوپی فروخته است.

کارشناسان نظامی می گویند اوکراین تاکنون در حملات پهپادی علیه نیروهای روسیه موفق بوده است. به گفته جک واتلینگ از موسسه خدمات یونایتد سلطنتی در لندن، پهپادهای اوکراینی قبل از اینکه نیروهای روسی بتوانند پدافند هوایی خود را در میدان نبرد مستقر کنند، ارتش روسیه را قبل از پرواز در ارتفاعات پایین شلیک کردند.

READ  همه سناریوها در مورد سرنگونی رابرت مالی چه می گویند؟

در مقایسه با پهپادهای کم مصرف، مزیت پهپادهای تابلو برق این است که نیازی به سوخت گیری ندارند، ارزان تر هستند و با حداقل آموزش کار می کنند.

آسوشیتدپرس

پهپادهای قاتل توسط تبلت کنترل می شوند و اپراتور می تواند تا آخرین لحظه ماموریت را لغو کند یا هدف دیگری را برای آن انتخاب کند.آسوشیتدپرس

چه تعداد از این پهپادها به اوکراین ارسال شد؟

منابع نزدیک به وزارت دفاع آمریکا می گویند در مرحله اول 100 هواپیمای بدون سرنشین برای تعطیلی به اوکراین ارسال می شود. با این حال، این درصد احتمالاً در آینده افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

دولت ایالات متحده قبلاً بیش از 1.2 میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین داده است. این کمک ها شامل بیش از 600 موشک ضد هوایی استینگر، 2600 سامانه ضد تانک جاولین، 200 نارنجک انداز، 40 میلیون گلوله مهمات و سلاح های سبک و بیش از یک میلیون نارنجک و خمپاره است. سایر کمک های نظامی ایالات متحده شامل گلوله های توپخانه، موشک های هلیکوپتر، قایق های گشتی، تصاویر ماهواره ای، زره بدن، کلاه ایمنی و سایر تجهیزات تاکتیکی است.

چگونه پهپادهای تغییر یافته در نبرد کار می کنند

بسته کمکی جدید 800 میلیون دلاری علاوه بر پهپادهای انتحاری شامل 800 موشک ضد هوایی استینگر، 2000 موشک ضد زره جاولین، 1000 سلاح ضد زره سبک و 6000 سلاح ضد تانک IT-4 است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا درباره استراتژی نظامی آمریکا در برابر تجاوز نظامی روسیه گفت: «ما به اوکراین سلاح می دهیم تا در تمام روزهای سخت پیش رو بجنگد و از خود دفاع کند.

4949


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا