پایان مهلت طالبان برای تعطیلی آرایشگاه های زنانه؛ 60000 زن دیگر در افغانستان شغل خود را از دست دادند

به دنبال دستور رهبر طالبان، هزاران سالن زیبایی در افغانستان روز سه شنبه برای همیشه تعطیل شدند. این آرایشگاه های زنانه یکی از معدود راه های کسب درآمد در اختیار زنان افغان و همچنین فضایی ارزشمند برای تعامل اجتماعی آنان بود. از زمان به قدرت رسیدن در اوت 2021، دولت طالبان دختران و زنان را از ورود به مدارس و دانشگاه ها، بازدید از پارک ها و نمایشگاه ها و ورود به سالن های ورزشی منع کرده است.

از زمان به قدرت رسیدن در اوت 2021، دولت طالبان دختران و زنان را از ورود به مدارس و دانشگاه ها، بازدید از پارک ها و نمایشگاه ها و ورود به سالن های ورزشی منع کرده است.

اما این بار نوبت به تعطیلی آرایشگاه های زنانه در افغانستان رسید. بسیاری از مردم سالن های زیبایی خود را قبل از ضرب الاجل یک ماهه طالبان در روز سه شنبه بستند، در حالی که برخی دیگر تا آخرین لحظه ممکن باز ماندند.

پس از ابلاغ این مصوبه و پایان مهلت تعطیلی آرایشگاه های زنانه، برخی از زنان مخالفت خود را اعلام کردند. هفته گذشته، مقامات امنیتی برای متفرق کردن ده‌ها زن معترض به این دستور، از شلنگ‌های هوایی شلیک کردند.

یکی از صاحبان تئاتر که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفت: “این صحنه وحشتناکی بود… آنها با وسایل نقلیه نظامی و سلاح آمدند.” گفت زن در مقابل این همه اصرار و فشار چه می تواند بکند؟

دلیل این ممنوعیت از سوی طالبان چیست؟

سخنگوی وزارت امور عامه و امر به معروف و نهی از منکر طالبان یکی از دلایل ممنوعیت فعالیت آرایشگاه های زنانه را جلوگیری از حذف زنان می داند. زیرا به گفته آنها این هزینه ها برای خانواده های فقیر مشکلاتی ایجاد می کند.

READ  ترامپ تهدید کرد: از حزب جمهوریخواه خارج خواهم شد

این وزارتخانه همچنین برخی از خدمات این سالن ها از جمله کاشت مو و برداشتن ابروهای زنانه برای تزئین را غیر اسلامی می داند. وزارت امر به معروف و نهی از منکر معتقد است که «زیاد آرایش، زنان را از وضو گرفتن مناسب برای نماز باز می دارد و اکستنشن مژه و بافتن مو نیز ممنوع است».

یک نسخه از آن اعلامیه که به دست خبرگزاری فرانسه رسیده است، می گوید که دستور تعطیلی آرایشگاه های زنانه «بر اساس دستورات شفاهی» هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان بوده است.

این ممنوعیت بر چند شغل زنان تاثیر خواهد گذاشت؟

در طی دو دهه ای که نیروهای تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان حضور داشتند، سالن های زیبایی در کابل و دیگر شهرهای افغانستان رایج شد. این سالن های زیبایی به عنوان مکانی امن برای زنان برای معاشرت دور از مردان و آماده شدن برای جشن های عروسی بود.

به گفته اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان، ممنوعیت سالن های زیبایی باعث می شود تا 60 هزار زن دیگر از کار در 12 هزار سالن زیبایی در سراسر کشور درآمد خود را از دست بدهند.

310310


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا