پاسداشت هادی هانیکی; زندگی او یک دیالوگ است

بینایی، شنوایی، زبان، برداشت های او در زندگی با جایگاه مخاطب متناسب است. در مواجهه با دیگران و با مشکلات و مسائل اجتماعی، او آماده است تا چیزهایی فراتر از آنچه در وهله اول به نظر می رسید ببیند. در شگفتی ها و خلاقیت های جدید شگفت انگیز است. این نوع رویکرد مهمترین جنبه یک مکالمه واقعی است. این بدان معناست که در واکنش به چیزی که به ذهنتان می رسد راضی نباشید، بلکه به فکر و توجه باشید. به همین دلیل است که آثار او محتوایی بکر و راهنما دارد.

قدرت او در جستجوی شگفتی ها و خلاقیت های جدید است. در بیشتر نوشته ها و سخنرانی های او چندین نکته جدید و چند رویکرد جدید یافت می شود که هر یک به نوبه خود می تواند موضوع تحقیق باشد. فردی که کارش جست و جوی شگفتی های زندگی و عجایب است و اینجا در گفتگو با بیماری و موقعیتی که پیش می آید، همین بینش را می بیند و قدرت گفتگوی جدیدی را کشف می کند.
ابتدا بیمار با خود گفت و گو می کند و در چنین گفتگویی رازهای ارزشمند خود را بهتر درک می کند و در نتیجه چنین موقعیتی راه های جدیدی برای بیان آنها پیدا می کند. گفت و گو و همدلی می تواند در درمان بیماری و جنبه های آن موثر باشد. دیگر اینکه نقش مهم ارتباط بین افراد و به طور کلی ارتباط در روند مقابله با بیماری و تبدیل آن به فرصت در ازای ضرر و زیان می تواند موثر باشد.
در این راستا اگر امید تجلی و تجلی پیدا کند، بیماری از بین می رود. به قول استاد هانیکی زندگی یک دیالوگ است. چه با خودت، چه با دیگران، چه با خدا، چه با بیماری…

READ  اگر اطرافیانتان غرغرو هستند، این مقاله را بخوانید

در لحظه های زندگی می توان گفت و گو را آغاز کرد و غافلگیر شد و به خلقت جدیدی رسید. خلقت جدید شفا دهنده بیماری است… استاد با این نگرش است که می گوید بیماری انسان را به فضای دیگری می برد که بهتر است صحبت کند و خدا را ببیند.
علاوه بر دعای کلی برای شفای استاد عزیز، می خواهم بگویم که بهتر است برای استاد دعا کنیم، درس بخوانیم و راه او را طی کنیم. این به معنای راه رفتن در موقعیت گفتگو و شگفتی واقعی است. به این ترتیب تمرین کنید و با آن پشتکار داشته باشید تا موانع را برطرف کنید. انجام این کار بهترین دعا برای شفای او و شفای دردهای اجتماعی ماست که او را آزرده و بیمار کرده است.

* فعال اجتماعی و عضو هیئت مدیره موسسه گفتگو

پاسداشت هادی هانیکی;  زندگی او یک دیالوگ است


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا