واردات خودرو از آمریکا و آلمان صحت دارد؟/ واردات خودرو آزاد شد؟


دولت برای جبران کمبود خودرو در کشور پیشنهاد آزادسازی واردات خودرو به کشور را داد. اما این بحث علیرغم تایید مکرر دولتمردان و نمایندگان مجلس همچنان با ابهامات فراوانی همراه بوده و شرایط متعددی برای آن گذاشته شده است.

طبق اعلام وزارت صمت، خودروهایی با حجم سیلندر بین 1500 تا 2500 سی سی و حداکثر قیمت 20 تا 250 هزار دلار می توانند وارد ایران شوند.خبرآنلاین).

اگرچه هنوز تاریخ دقیق این پروژه اعلام نشده است، اما اخیرا عکس هایی از کامیون های فولکس واگن از آمریکا و آلمان در جاده اسلامشهر – تهران منتشر شده است.

آیا این اقدام به معنای آزادسازی واردات خودرو در کشور است؟ این خودروها چگونه وارد کشور شدند؟

بهرام شهریاری کارشناس صنعت خودرو در این خصوص گفت: این محموله ها احتمالا خودروهای ترانزیتی هستند. در واقع از یک مرز وارد کشور می شوند و از مرز دیگر خارج می شوند.

آیا خودروهای آمریکایی به ایران می آیند؟

آیا خودروهای آلمانی و آمریکایی مقرون به صرفه هستند و شامل شرایط واردات می شوند؟

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه توضیح داد: در همه کشورها برخی از مدل های خودروسازان خودروهای اقتصادی محسوب می شوند. اما پس از مذاکرات برجام و وین، شرط ممنوعیت ورود خودروهای آمریکایی به کشور برداشته شد. اما ماشین های آلمانی می توانند وارد شوند.

وی گفت: فرقی نمی کند خودرو از کدام کشورها وارد شود. باید شرایطی فراهم شود که خودروسازان به کشور بیایند و خودرو تولید کنند.

واردات خودرو در سال های اخیر به دنبال چالش های ارزی کشور ممنوع شده بود، اما از سال گذشته صحبت های زیادی درباره آزادسازی مجدد آن شنیده شد. به ویژه نمایندگان مجلس بر این موضوع تاکید زیادی دارند و موضوع واردات را هم در قالب قانون سازمان صنعت خودرو و هم در قانون بودجه 1401 مورد توجه قرار می دهند، اما این روند همچنان با مخالفت هایی عمدتاً در مجمع تشخیص مصلحت نظام مواجه است و همچنان ادامه دارد. اجرا نشده است.

READ  نان و پنیر لاکچری هم شد؟/ پنیر لیقوان کیلویی ۳۸۰ هزار تومان

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا