هنر باعث تشویق فعالیت های فرهنگی در زندان ها می شود


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین قزوین؛ سید عبدالله مرتضوی معاون بهداشت، اصلاح و تربیت زندانها در اختتامیه نوزدهمین جشنواره تئاتر زندانیان که با حضور دادستان قزوین، مدیرکل زندانها و رئیس ستاد دیه استان و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد، گفت: . : فعالیت های فرهنگی نقش مهمی در روند اصلاح و تربیت زندانیان دارد و باید شرایطی فراهم شود تا زندانیان به مفاهیم فرهنگی بیاندیشند.

معاون بهداشت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها افزود: باید بتوانیم از فعالیت های فرهنگی به ویژه استفاده از سازهای هنرهای نمایشی که بخش بزرگی از بعد اجتماعی اداره زندان است استفاده کنیم که متأسفانه در راستای تحقق آن است. حملات به حقوق بشر، چه در جامعه محلی و چه در تظاهرات در عرصه بین المللی.

وی بیان می کند: اشعار حماسی که در اوایل انقلاب سروده شد در این مدت شور و نشاط زیادی به مردم داد که هنوز هم بعد از 30 سال وقتی از تلویزیون پخش می شود مردم را به وجد می آورد که نشان می دهد چنین حماسه هایی داشته ایم. که با ابزار هنر توانستند روحیه جهادی را شکل دهند که امیدوارم همه به زودی شعر «قاسم نبودی رها کن قدس را ببین» بخوانیم.

این مسئول به گستردگی اقدامات سازمان زندان ها اشاره کرد و گفت: با توجه به 80 فعالیت انجام شده توسط سازمان زندان ها، توانسته ایم جرایم را از 50 درصد به کمتر از 3 درصد کاهش دهیم.

مرتضوی ادامه داد: با مداخله بهداری، زندانیان در بدو ورود تحت اصلاح جسمی، روحی و روانی قرار گرفتند و آموزش های فرهنگی، تربیتی، دینی و اخلاقی به آنان آموزش داده شد و پس از آن وارد عرصه حرفه آموزی و اشتغال شدند.

READ  قدردانی از رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رومشکان توسط امام جمعه

معاون بهداشتی، اصلاحی و تربیتی سازمان زندان های کشور از هنرمندان، نویسندگان و کارگردانان خواست تا با استفاده از طرح های پاک زندان برای ساخت سریال ها و فیلم های چندگانه بتوانند بخش زیادی از نمایش اجتماعی را به مدیریت زندان آموزش دهند که متاسفانه ، چه در جامعه محلی و چه در عرصه بین المللی هدف حملات علیه حقوق بشر بوده است.

نوزدهمین جشنواره تئاتر زندان با حضور 25 اثر از 14 استان در رشته های تئاتر صحنه، تئاتر خیابانی، نمایشنامه خوانی، تئاتر عروسکی، قصه گویی و نمایشنامه خوانی و بخش غیر رقابتی شورای تئاتر از 19 تا 22 اردیبهشت ماه در قزوین برگزار شد. ، تعزیه و تعزیه خوانی با هم به رقابت پرداختند و توسط داوران برجسته شهرام زرگر، نسیم ادبی و محمدرضا رحیمی داوری شدند.

در اختتامیه نوزدهمین جشنواره تئاتر زندانیان سراسر کشور از همکاران برگزیده هنری، داوران و حامیان جشنواره توسط مسئولان تجلیل شد.

48


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا