همه چیز درباره مزایای ریال دیجیتال


ریال دیجیتال یکی از مواردی بود که سال گذشته در اخبار به آن اشاره شد. ریال دیجیتال یا کریپتو ریال که از سال 1396 در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته بود و پس از اجرای پیش از آزمایشی موفقیت آمیز در سال 1400 در نهایت تصویب شد و در سال 1401 وارد مرحله آزمایشی شد.

ریال دیجیتال پشتیبانی می شود

ریال دیجیتال که آقای. مهران محرمیان، معاون فناوری بانک مرکزی گفت: ریال دیجیتال و فرآیندهای انتشار آن طبق آنچه در قانون مشاهده می شود، کاملاً شبیه اسکناس است، یعنی هر چیزی که برای انتشار اسکناس استفاده می شود. شامل این است که دارای پشتوانه باشد، هیئت نظارت بر ذخیره آرا بررسی های لازم را انجام می دهد و سایر موارد مشابه برگه رای.

او می گوید: یعنی ما هر چه یک اسکناس دارد به ریال دیجیتال داریم، با این تفاوت که در این پروژه فیزیک اسکناس وجود ندارد، لازم نیست دو نفر در کنار هم باشند تا آن را عوض کنند و از همه مهمتر وجود دارد. قابلیت قراردادهای هوشمند در این نوع پول را می توان به طور هوشمندانه ای گنجاند و بین گیرنده و فرستنده ای که این پول را به صورت همتا به همتا مبادله می کنند اجرا کرد.

دامنه ریال دیجیتال به تدریج در حال گسترش است

بعد آقای مهران محرمیان در پاسخ به این سوال باشگاه خبرنگاران جوان که عموم مردم از چه زمانی می توانند از ریال دیجیتال استفاده کنند؟ وی گفت: دامنه به تدریج در حال گسترش است. یعنی با تعداد محدودی حدود چند صد نفر شروع می شود و هر دوره زمانی که خیلی طولانی نیست دو برابر می شود و در نتیجه تعداد افراد به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

READ  بیشترین حجم معاملات مربوط به کدام گروه‌های بورسی بود؟

توسعه ریال دیجیتال در نظام پرداخت در دستور کار قرار گرفته است

در آخرین مصاحبه منتشر شده، مدیر نظارت بر نظام های پرداخت بانک مرکزی، آقای … یکتا در اسفندماه اظهار داشت: به زودی دامنه استفاده افزایش می یابد و توسعه ریال دیجیتال را در سیستم پرداخت کشور دنبال می کنیم اما عجله ای برای اجرای آن نداریم.

ریال دیجیتال که آقای فرزانی کارشناس مسائل بانکی از مزایای آن می گوید: توانایی برنامه ریزی، کاهش هزینه چاپ پول، کاهش تقاضای اسکناس، دسترسی مطلوب از جمله مزیت های ریال دیجیتال است.

وی همچنین اضافه کرد: البته بهره مندی از این مزیت ها بستگی به سیاست بانک مرکزی برای استفاده از آنها دارد و باید ببینید این موضوع چگونه توضیح داده می شود.

قبلا آقای بالسینی از دیگر مزیت های ریال دیجیتال گفته بود، در وهله اول باید به کاهش تقاضای پول در اقتصاد اشاره کرد، با توجه به اینکه هر کد ریالی معادل یک ریال تعریف شده و بانک مرکزی بر حفظ آن اصرار دارد. این رابطه این کد ریالی می تواند در این زمینه بسیار مفید باشد. با توجه به اینکه خدمات بانکداری الکترونیک در سال‌های اخیر گسترده‌تر شده است، دسترسی به آن برای مردم آسان‌تر است. مورد دیگر این است که هزینه چاپ پول با کد ریالی به حداقل می رسد. مزیت دیگر این است که رمز ریالی می تواند جایگزین کارت های بانکی و حواله آنها شود.

وی افزود: زمانی که حواله های بانکی از طریق کارت های بانکی انجام می شود، واسطه ای به نام بانک وجود دارد که می تواند قدرت قابل توجهی برای خلق پول به بانک بدهد، اما در مورد رمز ریالی اینطور نیست و دیگر بانک واسطه ای وجود ندارد. یعنی کیف پول دیجیتال و شبکه ای که توسط بانک مرکزی مدیریت می شود. از این منظر به دلیل حذف بانک ها به عنوان واسطه، قدرت خلق پول از بانک ها سلب شده و در نهایت با کاهش سرعت گردش پول می تواند در نقدینگی موثر باشد.

READ  دستور ویژه برای تامین مسکن این کارمندان/ سند

رمز پول ملی موضوعی است که در دنیا مورد توجه قرار گرفته است و به گفته کارشناسان استفاده از آن می تواند مزیت های زیادی برای کشور به همراه داشته باشد و اکنون رمز ریال در کشور ما دوران لازم برای پیشرفت را می گذراند. گسترش بیشتر

مشاهده اطلاعات بیشتر:

46220


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا