همه چیز درباره آبله میمون / 120 مورد نهایی در جهان


دکتر مصطفی صالحی وزیری – عضو هیئت علمی انستیتو پاستور در ایران و معاون پژوهشی و فناوری انستیتو پاستور وی در خصوص ویژگی ها و ویژگی های آبله گفت: آبله یک بیماری ویروسی نوپدید است که توسط ویروس آبله میمون (Poxviridae) ایجاد می شود. ویروس آبله متعلق به همین خانواده است. ویروس های دیگری مانند واکسن، آبله، شتر و غیره وجود دارد.

از بین بردن آبله

وی گفت: مهمترین ویروس این خانواده آبله یا آبله است. همان برنامه ای که در دنیا اجرا شده آبله نام دارد و یکی از موفق ترین برنامه های سازمان بهداشت جهانی در طول تاریخ است. بر این اساس آبله به طور کامل ریشه کن شده و از آن زمان تاکنون هیچ موردی از این بیماری گزارش نشده است.

آبله میمون چیست و چه تاثیری روی شما می گذارد؟

صالحی حوزیری افزود: آبله میمون از نظر تظاهرات بالینی تقریباً شبیه سرخک انسانی است اما از نظر شدت بیماری خفیف تری دارد. این بیماری در کشورهای آفریقایی بومی است و آبله میمون نامیده می شود، زیرا اولین بار در سال 1958 در میمون هایی که در آزمایشگاه روی آنها کار می کردند شناسایی شد. بر همین اساس آن را آبله میمون نامیدند. هنوز مشخص نیست که کدام حیوان مخزن ویروس در طبیعت است، اما بسیاری از میزبانان می توانند به ویروس آلوده شوند. تصور می شود که پستانداران کوچک و نخستی ها در نگهداری و گردش ویروس در طبیعت نقش دارند. در عین حال، افراد می توانند به این ویروس آلوده شوند.

راه های انتقال آبله میمون

وی گفت: ویروس آبله میمون می تواند از طریق تماس نزدیک با حیوان یا انسان آلوده منتقل شود. انتقال ویروس معمولا از طریق مایعات بدن، ضایعات پوستی و قطرات تنفسی صورت می گیرد. در آفریقا که از گوشت بوته استفاده می کنند، هنگام ذبح حیوانات پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند و مستقیماً با خون و مایعات حیوانات در تماس هستند و می توانند گوشت نیم پز را که خوب پخته نشده است بخورند. هنگامی که ویروس در آنها فعال شد، بیماری به انسان منتقل می شود.

صالحی حوزیری ادامه داد: البته باید توجه داشت که میزان انتقال آبله میمون کمتر از ویروس اصلی آبله یا آبله است. در سال 1958 آبله میمون برای اولین بار در میمون ها شناسایی شد و در سال 1970 اولین موارد در انسان کشف شد. از آن زمان، موارد به آفریقا محدود شده است. البته مواردی از واردات از آفریقا به کشورهای دیگر نیز وجود دارد. بنابراین از سال 1970 موارد آبله میمون انسان در آفریقا و عمدتاً در کشورهایی مانند جمهوری دموکراتیک کنگو، نیجریه، کامرون، گابن و غیره مشاهده شده است.

READ  نقشه جدید تاج ایران در 20 فروردین 1401 / شهرهای سرخ در حال کوچک شدن هستند

دو کنده آبله میمون

وی با بیان اینکه میزان مرگ و میر ویروس آبله در مقایسه با آبله اصلی زیاد نیست، گفت: آبله دارای دو انبوه است. یکی آفریقای غربی و دیگری آفریقای مرکزی است. میزان مرگ و میر در نوع آفریقای مرکزی از صفر تا 11 درصد و مرگ و میر در نوع غرب آفریقا از صفر تا شش درصد متغیر است. موارد شناسایی شده تا کنون بیشتر شبیه موارد در غرب آفریقا است، جایی که مرگ و میر کمتر است اما میزان شیوع بیشتر از سال های قبل است. در حال حاضر 120 مورد تایید شده و مشکوک آبله میمون در جهان وجود دارد که هر روز در حال افزایش است.

موارد گزارش شده در حال حاضر “آبله میمون” عمدتاً مرد هستند

صالحیه وزیری با بیان اینکه هیچ مورد فوتی در موارد ابتلا به آبله تازه شناسایی شده گزارش نشده است، گفت: بیشتر موارد آبله میمونی که اخیراً شناسایی شده در مردان و تقریباً 100 درصد موارد در مردان بین 20 تا 50 سال است.

وی گفت: “ویروس آبله میمون که تاکنون شناسایی شده است، به نظر می رسد سریعتر از آنچه قبلا دیده شده بود، در حال گسترش است.” این بدان معناست که شیوع بیشتر است، که می تواند تحت تأثیر عوامل زیادی باشد و لزوماً به این معنی نیست که ویروس دارای نرخ انتقال بالاتری است. باید بررسی کنید که آیا خود ویروس نسبت به قبل مسری تر است یا خیر.

علائم آبله میمون

این دانشیار ویروس شناسی گفت: علائم آبله در ابتدا شامل تب، خستگی، بدن درد و تورم غدد لنفاوی و سردرد است و پس از چند روز جوش و بثورات پوستی ظاهر می شود که ابتدا به صورت لکه (لکه های روی پوست) ایجاد می شود. . به صورت پاپول (سخت)، سپس وزیکول (کیسه کوچک) و سپس پاتچولی (چرک) و در نهایت به پوسته یا پوسته و در حالت خشک شده تبدیل می شود. پس از چند هفته، این جوش ها خود به خود بهبود می یابند.

صالحی وزیری گفت: اکثر مرگ و میرهای ناشی از آبله میمون در کودکان مشاهده شده است، بنابراین این بیماری در کودکان می تواند باعث ایجاد عفونت های باکتریایی و تنفسی ثانویه و مشکلات و عفونت های سیستم عصبی مرکزی و گاهی اوقات منجر به بیماری های چشمی و نابینایی شود. .

پیشگیری و درمان آبله میمون

صالحی وزیری در خصوص روش های پیشگیری و درمان آبله میمون گفت: ادعاهایی مبنی بر اثربخشی برخی داروها برای درمان آبله میمون مطرح شده است اما هنوز قطعیتی در مورد آن وجود ندارد. در عین حال باید توجه داشت که واکسن آبله می تواند حداقل از 85 درصد از ابتلا به آبله میمون پیشگیری کند یا علائم را تسکین دهد.

READ  بارش در مناطق مختلف کشور

وی ادامه داد: در عین حال افراد در صورت مشاهده فردی با این علائم باید از تماس با این افراد خودداری کنند و از تماس مستقیم با این افراد خودداری کنند. بیماران مبتلا به آبله باید در بیمارستان ایزوله شوند و پرسنل پزشکی مرتبط باید از ماسک، گاز و سایر تجهیزات استفاده کنند.

صالحیوزیری درباره وضعیت واکسن آبله در ایران گفت: ما در کشور واکسن آبله نداریم و برنامه ملی واکسیناسیون وجود ندارد. لازم به ذکر است که آبله ریشه کن شده است و بسیاری از کشورها این واکسن را ندارند. ما این واکسن را نداریم. پس از ریشه کنی آبله در ایران، واکسیناسیون علیه آبله متوقف شد.

آیا آبله میمون نگران کننده است؟

وی درباره لزوم واکسیناسیون آبله در کشور گفت: اگر اتفاق عجیبی رخ نداد، نیازی به واکسیناسیون علیه آبله در کشور نیست، اما اگر مشخص شود که ویروس آبله میمون جهش یافته و شیوع پیدا کرده است، ممکن است لازم باشد. با این حال، با افزایش نرخ انتشار که تاکنون شاهد آن بوده‌ایم، ویروس هنوز مشکلی ایجاد نکرده است. الگوی میمون را با تاج مقایسه کنید. این تاج از زمان پیدایش به سرعت گسترش یافته است، اما چند روزی است که صحبت از آبله میمون شده است که منجر به حدود 100 مورد شده است. بنابراین در مقایسه با کرونا مشکلی نیست. البته در مورد ویروس های نوپدید و دوباره نمی توان با اطمینان اظهار نظر کرد و همیشه باید مراقب بود که اتفاقات دیگری بیفتد.

لزوم تقویت نظارت در گذرگاه های مرزی

وی در خصوص اقدامات لازم در کشور در شرایط فعلی گفت: اولین قدمی که باید در کشور برداریم تا همیشه آماده باشیم زیرساخت های کشور است چه در زمینه تشخیص، چه پایش بیماری ها و چه تولید واکسن‌ها.» تقویت شوند.

او گفت: با این حال احتمال ورود آبله میمون به ایران وجود دارد. بر این اساس بهتر است وضعیت ناظران در فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی کشور تقویت شود. کرونا به ما ثابت کرد که باید در نقاط ورودی تیم هایی داشته باشیم تا کنترل ها را انجام دهند و در عین حال تیم هایمان را آموزش دهند.

بیشتر بخوانید:

مشکل عروق کرونر جدید؟ به 11 سوال مهم در مورد آبله میمون پاسخ دهید

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا