هشدار کارشناس: در صورت ادامه روند کنونی، عراق و امارات ایران را در بازار نفت جابجا خواهند کرد.


محمدعلی صادقی با اشاره به اینکه در حوزه سیاست انرژی غفلت زیادی صورت گرفته است، گفت: متاسفانه شاهد هستیم که با وجود وابستگی شدید اقتصاد ایران به نفت، از این ثروت و فرصت ژئوپلیتیکی استفاده نمی شود. به درستی. ”
وی به حذف ایران از بازار جهانی نفت و تداوم تحریم ها اشاره کرد و گفت: ایران بازار 85 میلیونی دارد، یعنی در شرایط عادی هم باید استراتژی دقیقی را دنبال می کردیم.
وی در توضیح این موضوع ادامه داد: بسیاری از کشورهای نفت خیز سیاست های تجاری خود را بر اساس نفت تدوین می کنند. به عنوان مثال، پس از سال ها تولید و صادرات انرژی، از کشورهایی که مصرف کننده انرژی ما نیستند، کالا وارد می کنیم و درآمدهای نفتی خود را در جای دیگری خرج می کنیم تا زمانی که این رویه تغییر کند.
صادقی افزود: همه کشورها سعی می کنند سیاست های تجاری خود را بر اساس توانمندی ها و پتانسیل های خود تدوین کنند اما در ایران به دلیل بی توجهی سیاستمداران از این ظرفیت مهم و بزرگ به درستی استفاده نشده است.

وی با اشاره به اینکه سیاستگذاری صحیح حتی در برخی موارد مانعی بر سر راه تحریم ها ایجاد می کند، گفت: زمانی که موقعیت استراتژیک ایران در بازار انرژی و حتی موقعیت جغرافیایی ایران با بی توجهی سیاستمداران مواجه می شود، مزیت های کشور به حاشیه می رود.
وی با تاکید بر اینکه این رویه حتی در شرایط فعلی نیز باید تغییر کند، ادامه داد: ایران به دلیل موقعیت استراتژیک و خلیج فارس می تواند بسیاری از کشورهای آسیایی را با اروپا و غرب متصل کند، بنابراین این موضوع باید تقویت شود.
وی گفت: در صورت تداوم شرایط فعلی، نفت عراق و امارات جایگزین نفت ایران در بازارهای جهانی خواهد شد و اتفاقا این کشورها نیز اقدامات جدی در این زمینه انجام داده اند.
وی خاطرنشان کرد: دیپلماسی انرژی راهبردی است که باید به آن توجه کنیم و به آن عمل کنیم. اگر استراتژی دقیقی در این زمینه نداشته باشیم، با چشمان بسته حرکت می کنیم.

READ  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی درباره توان تولید گاز ایران و توانایی حفظ بازارها و رفع نیازهای آنها در صورت رفع تحریم ها گفت: اگر می خواهیم دیپلماسی انرژی را تقویت کنیم باید به فکر توسعه صنعت GTL و LNG باشیم.

صادقی در توضیح این موضوع ادامه داد: قطر اکنون در تلاش است تا گاز خود را از طریق عراق و سوریه به ترکیه و اروپا صادر کند. ایران که این شبکه را دارد چطور نمی تواند این کار را بکند؟ علت اصلی این مشکل بی دقتی است که متاسفانه در دیپلماسی انرژی نتوانسته ایم به خوبی از پس آن برآییم.

223223


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا